رژیم لاغری سریع

نقش امام باقر (علیه السلام) در اقامه اجتهادایسنا/ کاسپین استادیار گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) گفت: ائمه باقر (علیه السلام) و امام صادق (علیه السلام) با انتشار رمان و تبیین، نقش اصلی را در برپایی «اجتهاد» داشتند. جزئیات احکام حقوقی

داود معماری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: سیره ائمه و معصومین علیهم السلام را می توان در دو بخش کلی و کلی تحلیل کرد، به عنوان یک گام تلفیقی به آن نگاه کنیم.

وی ادامه داد: مجموعه بیانات مقام معظم رهبری در خصوص سیره معصومین (علیهم السلام) با عنوان کتاب «پیرمردی ۲۵۰ ساله» به همین سبک منتشر شد. در این کتاب یک دوره ۲۵۰ ساله از زندگی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه معصومین (علیهم السلام) به عنوان یک انسان بررسی شده است.

استادیار گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: با وجود اینکه چهارده معصوم (علیه السلام) ۱۴ انسان هستند، اما گویی انسان در مراحل مختلف زندگی می کند و لذا این دیدگاه دقیق تر است. . بجاست زیرا ائمه (علیهم السلام) انسانهای کامل و با خصوصیات مشترک بودند و معصوم و آشنا به معارف الهی هستند و هدف و پیامشان یکی است اما آنچه باعث می شود تفاوت بین ائمه (علیهم السلام) را احساس کنیم. ) تفاوت در شرایط اجتماعی و سیاسی است.. هر امامی.

وی گفت: امام حسین (علیه السلام) در زمان خاصی و در زمان حکومت یزید زندگی کرد که اصل اسلام در خطر بود و امام رضا (علیه السلام) در اوج شکوفایی تمدن اسلامی زندگی کرد. بنابراین روش کار در ظاهر امام حسین (علیه السلام) و امام رضا (علیه السلام) در ظاهر متفاوت بود، اما وقتی دقت کنیم و تحلیل کنیم، خواهیم دید که هدف و استراتژی این بزرگواران معمولی و تنها روش ائمه (علیهم السلام) در برخورد با افراد و خلفای مختلف بودند، لذا با توجه به شرایط زمانه، شرایط سیاسی و جامعه اجتماعی سعی در تصمیم گیری و عمل داشتند.

معماری تاکید کرد: بیشتر روایات شیعه منسوب به دو امام باقر (علیه السلام) و امام صادق (علیه السلام) است و از این امامان باقر یا صادق نیز یاد می شود. این دو امام در زمانی زندگی می کردند که شیعیان آرامش نسبی داشتند زیرا دو دشمن اصلی شیعیان مروانیان و بنی عباس در مقابل یکدیگر قرار داشتند و برای خلافت می جنگیدند و خانه ای نداشتند. در واقع بین دو جناح باطل درگیری پیش آمد و امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام در این فتنه و دو خط باطل دخالتی نداشتند و از این فرصت استفاده کردند و تعالیم مردم خدایان را گسترش دهید. خانه (علیه السلام).

وی افزود: زمان امام باقر (علیه السلام) و امام صادق (علیه السلام) بهترین دورانی بود که توانستیم تشیع را به عنوان یک مذهب رسمی در اسلام معرفی و تقویت کنیم. جهان و در نتیجه عرفان و اخلاق شیعی را گسترش داد. با اینکه همه ائمه (علیهم السلام) علم جسمانی دارند، اما امام باقر (علیه السلام) و امام صادق (علیه السلام) در نشر علوم الهی موفق ترین بودند و همام به علم انبیا و علوم آنها سوگند یاد کرد.

استادیار علوم قرآن و حدیث دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) تصریح کرد: کسانی که به علوم دینی و الهی آشنا هستند می گویند کارشان قلاه الباقر و سی الصادق است. اقوال شیعه برگرفته از روایات دو امام باقر (علیه السلام) و امام صادق (علیه السلام) است که گاهشماری امام باقر (علیه السلام) و معارف اهل بیت (علیهم السلام) را نشان می دهد. گم می شوند و هر دو گروه گم می شوند. که به قدرت رسید دروغگو بود. پس امام باقر را با ذکاوت و عدم مداخله در جنگ دو گروه باطل در حاشیه امن قرار داد و بهترین شاگردان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) را تربیت کرد.

یادآور می شود: تربیت طلاب از عصر امام سجاد علیه السلام آغاز شد و در عصر امام باقر علیه السلام و در عصر امام صادق علیه السلام شدت گرفت. بر او) شیعیان شناخته شدند و مدرسه و دانشگاه داشتند. با گذشت زمان امام سجاد (علیه السلام) می بینیم که بر تعداد علمای شیعه افزوده می شود. طبق روایات، ۴۰۰۰ شاگرد در مدرسه امام صادق (علیه السلام) تربیت شدند و در عصر امام باقر (علیه السلام) می توان گفت که بر اساس برخی روایات، ۵۰۰ نفر از سرشناسان. شخصیت ها از شاگردان امام باقر (علیه السلام) بودند. ).

معماری گفت: همه شاگردان اهل بیت علیهم السلام در یک کلاس نبودند. تعداد زیادی از علاقه مندان به مکتب اهل بیت علیهم السلام از شاگردان امام باقر علیه السلام بودند و در درس امام باقر علیه السلام شرکت می کردند که از جمله آنهاست. باقر (علیه السلام) و الصادق (علیه السلام). از آن جمله به «محمد بن مسلم» و «زراء بن عین» اشاره می کنیم که البته از خاندان علمای «عین» هستند.

وی تصریح کرد: روش جالبی که امام باقر (علیه السلام) و امام صادق (علیه السلام) دنبال کردند این بود که سعی می کردند شاگردان خود را به صورت تخصصی تربیت کنند، بنابراین به طور کلی درس می خواندند و سپس دروس تخصصی را مطالعه می کردند. با توجه به استعداد و علایق هرکس اگر یکی از آنها از نظر فلسفی و عقلی قوی بود، در بحث های فلسفی از جمله هشام بن حکم پرورش می یافت. اگر فردی مانند زوره بن اعین در امور فقهی استعداد داشت، سعی می‌کرد در این بخش تربیت کند. در روزگاری که هنوز رشته های تخصصی رایج نشده بود، امام باقر (علیه السلام) شاگردان خود را متخصص تربیت می کرد.

استادیار گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) گفت: اصل اجتهاد از قرآن کریم بوده و از زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وجود داشته است، اما اجتهاد بیشتر به گذشته برمی گردد. به مباحث حدیثی چون قرآن کریم تصریح می کند. احکام کلی شرعی وارد جزئیات نشدیم. مثلاً قرآن می‌فرماید فقط نماز را بخوان، اما جزئیات نماز واجب و مستحب، شبهات و قهرمانی در نماز در قرآن آمده و در روایات آمده است.

و فرمود: یکی از علل اختلاف عملکرد ائمه (علیهم السلام) این است که به مقتضیات زمان خود عمل می کردند و به همین دلیل امام حسن (علیه السلام) صلح کردند و با امام حسین جنگیدند. (درود بر او). اگر به اهداف ائمه (علیهم السلام) نگاه کنیم و کلیات قرآن کریم و روایات معصومین علیهم السلام را بشناسیم و با سیره معصومین آشنا و در عین حال آشنا به فلسفه معصومین علیهم السلام باشیم. کشورهای غربی و شرقی و آگاهی از دیدگاه آنها به راحتی می‌توان به کلیات قرآن پی برد و حدیث را هدف بدانیم و بر اساس مقتضیات زمان اعمال خود را به تفصیل هماهنگ کنیم و این همان چیزی است که معصومین به ما یاد دادند.

معماری در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه)، مقام معظم رهبری و دیگر بزرگان از جمله شهید مطهری تلاش کردند تا با معارف اهل بیت (علیهم السلام) آشنا شوند، خاطرنشان کرد: و اصول و کلیات را بداند. و مطالب اساسی دین از آنها و با توجه به اجرای وضع موجود در جامعه بشری. در «اجتهاد» علما و فقها به مقتضیات و شرایط عصر جدید به تطبیق امور دینی می پردازند و می توان گفت باید کاری کرد که بتوانیم ارزش های دینی را در مکان ها و زمان های مختلف به کار ببریم.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر