نسخه اسپرت تر برای روزهای آلودهورزش با فرا رسیدن فصول سرد سال با کابوسی به نام آلودگی هوا مواجه می شود و اگر قصد حفظ سلامت جسمانی خود را داریم باید به موارد بسیار مهمی از جمله نوع و محل ورزش مورد نیاز توجه کنیم.

به گزارش ایسنا، با سردتر شدن هوا، انجام فعالیت‌های ورزشی در فضای باز، معمولاً حداقل تردد برای گروه‌های حساس از جمله کودکان، زنان باردار، بیماران قلبی و تنفسی و سالمندان ممنوع است و استفاده از ماسک‌های مناسب مانند N95 برای تردد در محیط‌های غیربهداشتی ممنوع است. مکان ها آب و هوا به تفکیک گروه ها حساس است، در دستور کار قرار گرفته است.

با افزایش آلودگی هوا به ویژه در شهرهای بزرگ و شهرهای صنعتی این سوال مطرح می شود که ارتباط این آلودگی با فعالیت های ورزشی چیست؟ باید بدانیم که بیش از ۱۸۰ نوع آلاینده هوا شناسایی شده و انواع ریزگردها با قطرهای مختلف در هوا وجود دارد که همگی می توانند در فعالیت بدنی و ورزشی افراد سالم موثر باشند.

در مواقعی که هوا آلوده است، همه ورزش ها باید در مکان های سربسته مانند سالن های ورزشی یا منازل انجام شود و در این مکان ها باید دستگاه تصفیه هوا وجود داشته باشد، زیرا این دستگاه ها با مکشی که انجام می دهند هوای آلوده را تصفیه می کنند و در چنین شرایطی بسیار شدید معادل

ورزش با شدت بالا در حالی که هوا آلوده است؟

یکی از مهم ترین نکات این است که ورزش های با شدت بالا در زمان آلودگی هوا محدود شود و ورزش های سبک بیشتر انجام شود. همچنین بیشتر فعالیت های ورزشی باید در سالن های بسته و دور از تردد و مراکز صنعتی در شهرها انجام شود و از انجام فعالیت های ورزشی در فضای باز به ویژه برای افراد پرخطر مبتلا به بیماری های زمینه ای قلبی و ریوی خودداری شود و این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد. . محاسبه و در صورت لزوم شرایط اجباری برای فعالیت های ورزشی در فضای باز وجود دارد البته پارک های حاشیه شهرها مکان های مناسب تری برای فعالیت های ورزشی هستند.

زمان خوبی برای ورزش در روزهای آلوده

در شهرهای بزرگی مانند تهران تا قبل از ساعت ۷ صبح میزان آلاینده ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، بنابراین قبل از ساعت ۷ صبح می تواند زمان مناسب تری برای فعالیت های ورزشی باشد. در عین حال گروه هایی که در این زمان نمی توانند به فعالیت های ورزشی بپردازند، ورزش را به تعویق بیندازند.

خوراک

در زمان آلودگی هوا، فعالیت های ورزشی باید همراه با تغذیه مناسب و توجه به مصرف مقدار کافی سبزیجات و میوه های حاوی ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها به ویژه شیر باشد، زیرا کلسیم موجود در شیر می تواند سرب را در بدن خنثی کند.

ورزش های هوازی بیشتر در معرض خطر هستند

یکی از دلایل افزایش خطر ورزش در هوای آلوده این است که در حین فعالیت هوازی معمولاً هوای بیشتری به ریه ها فرستاده می شود و تنفس عمیق تر می شود و از آنجایی که احتمالاً در حین ورزش بیشتر از طریق دهان تنفس می کنید، هوایی که تنفس می کنید. از طریق بینی شما فیلتر می شود و در این صورت دیگر فیلتر نمی شود و ذرات آلودگی موجود در هوا مستقیماً وارد مجرای تنفسی شما می شود، بنابراین در هوای آلوده هرچه هوای بیشتری در ریه های ورزشکاران داشته باشد، بزرگتر می شوند. تحت تاثیر آلاینده ها

یوگا، تای چی، حرکات کششی و ایروبیک

در مواردی که هوا سرد یا آلوده است، انجام ورزش هایی مانند یوگا و تای چی که برای تقویت عضلات سینه، دیافراگم و عضلات سر و گردن انجام می شود، مناسب است، اما به شرطی که آنها در فضای بسته و محیط از نظر تنفس سالم در نظر گرفته می شوند.

تمرینات هوازی و حرکات کششی برای تقویت قفسه سینه باید در باشگاه ها، منازل و پارکینگ های ساختمان ها انجام شود، به شرطی که یک دستگاه تصفیه هوا نصب شده باشد و نه فقط یک فن که هوا را به گردش در می آورد.

کودکان و افراد مسن

افراد مسن و کودکان بیشتر در معرض خطر سرب هستند و به همین دلیل به سالمندان و کودکان به هیچ عنوان ورزش و فعالیت بدنی در هوای آلوده توصیه نمی شود، در حالی که کودکان به دلیل حساسیت مخاط بینی، گلو ، نای و روده ها، بیشتر در معرض آسیب هستند.

دانش آموزان و چالش تعطیلی مدارس

در فصول سرد سال که شاهد افزایش شاخص آلودگی به دلیل سرمای هوا هستیم، علاوه بر تعطیلی مدارس، برخی از روزها امکان ورزش در حیاط مدرسه وجود ندارد و این چالش به ویژه در شهرهای بزرگ میزان فعالیت بدنی دانش آموزان را تحت تاثیر قرار داده و کاهش می دهد. بنابراین در روزهایی که هوا در وضعیت ناسالم قرار دارد، در صورت تعطیل نشدن مدارس در خوش بینانه ترین وضعیت، امکان ورزش در محوطه مدرسه وجود ندارد و دانش آموزان باید مانند سایر کلاس ها، کلاس های تربیت بدنی را به صورت تئوری بگذرانند.

علاوه بر برنامه ریزی برای مقابله با کم رفت و آمد دانش آموزان، مسئولان باید بدانند که فعالیت بدنی دانش آموزان نسبت به دوره قبل با چالشی مضاعف مواجه بوده و اگر راهکارهای مناسبی برای آن ارائه نشود، قطعا عدم تحرک دانش آموزان دانش آموزان تعداد بیشتری را مشاهده خواهند کرد. در عین حال باید بدانیم که در زمان آلودگی هوا، سلامت ۱۴.۵ میلیون دانش آموز ایرانی بیش از هر زمان دیگری در خطر است و متولیان امر باید برنامه ریزی منظم و جدی را در جهت افزایش جسمانی مدنظر داشته باشند. فعالیت دانش آموزان در خانه

انتهای نامه