میکرو جراحی دیسک کمر توسط جراح کمر


انتشار: 07 سپتامبر 2021

دیسک کمر

فتق دیسک کمر زمانی رخ می دهد که مرکز مخمر دیسک ، مانند دیسک ، شکسته یا بیرون زده باشد. در ستون فقرات ، بین مهره ها ، صفحات غضروفی به نام دیسک کمر وجود دارد. دیسک کمر به عنوان ضربه گیر عمل می کند و می تواند فشار بر ستون فقرات را جذب کند. دیسک کمری دارای ساختار ژله ای متشکل از آب و پروتئین است. افراد ممکن است به دلیل داشتن دیسک کمری که در فعالیت های روزانه آنها اختلال ایجاد می کند ، درد شدیدی را تجربه کنند.

به طور متوسط ​​مردان بیشتر از زنان دچار این عارضه می شوند. بیماری کمری کمری یکی از بیماری هایی است که می تواند باعث ناتوانی شود. این بیماری آنقدر شایع است که نادیده گرفتن این بیماری می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. با توجه به کاهش سن دیسک های کمری این بیماری در جوانان افزایش می یابد. هنگامی که دیسک بیرون می زند ، ماده دیسک روی عصب نخاعی مجاور فشار می آورد و بیمار دچار فتق دیسک و کمر درد می شود. بهترین جراح دیسک کمر ابتدا سعی می کند فرد را با روشهای غیرجراحی درمان کند که معمولاً طی 6 هفته با روشهای غیرجراحی بهبود می یابد.در صورت عدم درمان بیمار ، جراحی توصیه می شود. جراحی دیسک کمر باید توسط بهترین جراح کمر انجام شود تا عوارض به حداقل برسد.

بخشهای اصلی ستون فقرات

سایر قسمت های ستون فقرات شما عبارتند از:

نخاع و اعصاب: این “کابل های الکتریکی” از طریق کانال نخاعی عبور کرده و پیام ها را بین مغز و ماهیچه های شما منتقل می کند. ریشه های عصبی از نخاع از طریق سوراخی در مهره ها دور می شوند. دیسک های بین مهره ای بین مهره های شما قرار دارند. این دیسک ها صاف و گرد هستند و ضخامت آنها حدود نیم اینچ است. دیسک های بین مهره ای هنگام راه رفتن یا دویدن به عنوان ضربه گیر عمل می کنند. آنها از دو جزء تشکیل شده اند:

حلقه های فیبری. این حلقه بیرونی هارد دیسک و فلاپی دیسک است.
هسته پالپ. این مرکز نرم و ژله مانند دیسک است.

دیسک کمر

دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات انسان از 24 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. این مهره ها روی هم چیده شده اند. این استخوان ها به یکدیگر متصل هستند که از نخاع محافظت می کند. 5 مهره ناحیه کمری را تشکیل می دهند. به این ناحیه ستون فقرات کمری شما می گویند. فتق دیسک در هر قسمتی از ستون فقرات رخ می دهد ، اما اغلب در قسمت تحتانی کمر اتفاق می افتد. گاهی اوقات دیسک بیرون زده ، بیرون زده یا پاره شده نامیده می شود. این یکی از شایع ترین علل کمردرد و همچنین ساق پا یا “سیاتیک” است. بین 60 تا 80 درصد از افراد در طول زندگی خود از کمردرد رنج می برند. برخی از این افراد از درد کمر و پا ناشی از فتق دیسک رنج می برند. اگرچه فتق دیسک می تواند بسیار دردناک باشد ، اما اکثر افراد پس از چند هفته یا چند ماه درمان بدون جراحی احساس بهتری دارند.

دیسک زمانی فتق را شروع می کند که هسته ژله مانند به دلیل سایش یا آسیب ناگهانی به حلقه خارجی فشار می یابد. این فشار روی حلقه خارجی می تواند باعث کمردرد شود. در صورت ادامه فشار ، میله ژله مانند می تواند بر روی کل حلقه بیرونی دیسک فشار بیاورد یا باعث برآمدگی حلقه شود. این امر به نخاع و ریشه های عصبی مجاور فشار وارد می کند. علاوه بر این ، مواد دیسک مواد شیمیایی را تحریک می کند که به التهاب عصب کمک می کند. تحریک ریشه عصبی می تواند باعث درد ، بی حسی و ضعف در یک یا هر دو پا شود – حالتی که سیاتیک نامیده می شود.

علت فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر اغلب ناشی از ساییدگی و پارگی طبیعی ستون فقرات است. این فرایند را انحطاط دیسک می نامند. در کودکان و نوجوانان ، دیسک ها دارای محتوای آب بالایی هستند. با افزایش سن ، میزان آب دیسک ها کاهش می یابد و انعطاف پذیری دیسک ها کاهش می یابد. دیسک ها کوچک می شوند و فاصله بین مهره ها کاهش می یابد. این روند طبیعی پیری ، دیسک ها را بیشتر مستعد فتق می کند. یک رویداد آسیب زا مانند سقوط نیز می تواند باعث فتق دیسک شود.

عوامل خطر

برخی عوامل ممکن است خطر فتق دیسک را افزایش دهند. این شامل:

 • مردان بین 20 تا 50 سال بیشتر در معرض ابتلا به فتق دیسک هستند.
 • بلند کردن نادرست استفاده از ماهیچه های پشت به جای پاها برای بلند کردن اجسام سنگین می تواند باعث فتق دیسک شود. چرخش هنگام بلند کردن نیز می تواند کمر شما را آسیب پذیر کند.
  وزن. وزن اضافی بار دیسک های کمری را افزایش می دهد.
 • تمرینات مکرر که به ستون فقرات فشار وارد می کند. بسیاری از مشاغل از نظر فیزیکی مشکل هستند. برخی نیاز به بلند کردن ، کشش ، خم شدن یا پیچاندن دائمی دارند. با استفاده از تکنیک بلند کردن و حرکت ایمن می توانید از کمر خود محافظت کنید.
 • رانندگی مکرر. صندلی بلند و همچنین ارتعاش موتور خودرو می تواند به ستون فقرات و دیسک ها فشار وارد کند.
 • شیوه زندگی کم تحرک. ورزش منظم برای پیشگیری از بسیاری از بیماریها از جمله فتق دیسک مهم است.
 • سیگار کشیدن. اعتقاد بر این است که سیگارها اکسیژن رسانی به دیسک را کاهش داده و باعث انحطاط سریعتر آن می شوند.

علائم دیسک کمر

در بیشتر موارد ، کمردرد اولین علامت فتق دیسک است. این درد می تواند روزها ادامه داشته و سپس بهبود یابد. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سیاتیک این یک درد شدید در ناحیه کمر است که از باسن به پشت ساق گسترش می یابد.
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن در پاها
 • ضعف در پاها
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • این بسیار نادر است و ممکن است نشان دهنده مشکل جدی تری به نام سندرم دم اسبی باشد. این وضعیت معتبر است
 • فشردگی ریشه های اعصاب نخاعی وجود دارد. فرد باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

جراحی دیسک کمر

درمان دیسک کمر

در اکثر بیماران ، فتق دیسک کمر در عرض چند روز تا چند هفته به آرامی بهبود می یابد. به طور کلی ، اکثر بیماران 3 تا 4 ماهه هیچ علامتی ندارند. با این حال ، برخی از بیماران در دوران بهبودی کمی درد را تجربه می کنند.

درمان غیر جراحی

درمان اولیه فتق دیسک معمولاً غیر جراحی است. هدف درمان تسکین درد است. درمان غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معمولاً یک تا دو روز استراحت در رختخواب به تسکین درد کمر و پا کمک می کند. با این حال ، از پای خود دور نشوید. وقتی فعالیتهای خود را از سر می گیرید ، موارد زیر را امتحان کنید:

 • در طول روز استراحت کنید ، اما مدت طولانی ننشینید.
 • تمام فعالیتهای بدنی خود را به آرامی کاهش دهید و کنترل کنید ، به ویژه خم شدن به جلو و بلند کردن.
 • فعالیتهای روزانه خود را تغییر دهید تا از حرکاتی که باعث درد می شوند اجتناب کنید.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs). داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند به تسکین درد کمک کنند.
 • فیزیوتراپی تمرینات ویژه به تقویت عضلات پشت و شکم کمک می کند.
 • استروئیدهای تزریق اپیدورال. تجویز داروی شبه کورتیزون در فضای اطراف عصب ممکن است با کاهش التهاب باعث تسکین کوتاه مدت درد شود. تزریق اپیدورال می تواند با موفقیت درد بسیاری از بیمارانی را که 6 هفته یا بیشتر تحت مراقبت های غیر جراحی قرار نگرفته اند ، تسکین دهد.

درمان جراحی

تنها درصد کمی از بیماران مبتلا به دیسک کمر نیاز به جراحی دارند. جراحی ستون فقرات معمولاً تنها پس از آنکه یک دوره درمان بدون جراحی علائم دردناک را تسکین نداد یا بیمارانی که علائم زیر را تجربه می کنند ، توصیه می شود:

 • ضعف عضلانی
 • مشکل در راه رفتن
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده

میکروسکوپی دیسک کمر: میکرودیسکتومی رایج ترین درمان فتق دیسک است. جراحی دیسک میکروسکوپی از طریق یک برش کوچک در سطح فتق دیسک انجام می شود و اغلب شامل استفاده از میکروسکوپ است. قسمت فتق دیسک به همراه قطعات اضافی که روی عصب نخاعی فشار می آورند برداشته می شود. اگر فتق دیسک در بیش از یک سطح وجود داشته باشد ، ممکن است نیاز به یک عمل بزرگتر باشد.

توانبخشی. پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است یک برنامه ساده پیاده روی (مانند 30 دقیقه در روز) همراه با تمرینات خاص را برای کمک به بازیابی قدرت و انعطاف پذیری کمر و پاها توصیه کند. برای کاهش خطر عود فتق ، از خم شدن ، بلند کردن و پیچ خوردن در چند هفته اول پس از عمل خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید