مکرون: هرکس در برابر حمله روسیه سکوت کند، “شریک استعمار” است.امانوئل مکرون در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، حمله روسیه به اوکراین را یک «استعمار مجدد» توصیف کرد و کشورهایی را که در برابر آن سکوت کردند را «همدست» در این استعمار دانست.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت نیویورک تایمز، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: در ۲۴ فوریه سال جاری، یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد در اقدامی تهاجمی چارچوب و ضمیمه حمله هدفمند (سرزمینی دیگر) امنیت جمعی ما نابود شد. روسیه عمداً منشور سازمان ملل متحد و اصل “برابری حاکمیتی ملل” را نقض کرده است.

وی ادامه داد: این جنگ روسیه پایه های سازمان ملل را متزلزل می کند و تنها نظم ممکن جهانی، صلح را تضعیف می کند.

این رئیس جمهور فرانسه با انتقاد از موضع کشورهای بی طرف در مناقشه اوکراین گفت: آنها اشتباه می کنند، یک اشتباه تاریخی. کسانی که امروز سکوت می کنند در ظهور استعمار نو شریک هستند.

مکرون در این نشست، اولین نشست مستقیم سران این مجمع در سه سال گذشته، نسبت به اثرات جنگ در اوکراین هشدار داد و مدعی شد: روسیه تصمیم گرفته است مسیر تهاجمات بعدی را امروز در اروپا و شاید فردا طی کند. در آسیا، آفریقا یا آمریکای لاتین

وی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواست تا روسیه را وادار کنند که هزینه های این جنگ را برای خود و سایر کشورها ارزیابی کند و واقعاً به این جنگ پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، امانوئل مکرون گفت: من با روسیه صحبت می کنم و به آن ادامه خواهم داد، زیرا تنها از این طریق می توانیم به صلح برسیم.

وی توضیح داد: مذاکره تنها زمانی امکان پذیر است که اوکراین و روسیه با حسن نیت آن را بپذیرند.

انتهای پیام