موقعیت محیط در راه اندازی پتروشیمی مازندران کجاست؟در حالی که اجرای طرح احداث پتروشیمی در بهشهر استان مازندران با اعلام وزیر کشور در دستور کار قرار گرفته است، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اجرای این طرح فاقد مجوز زیست محیطی است و سازمان محیط زیست مخالف است.

با توجه به دندان های ما پنج روز پیش با حضور احمد وحیدی وزیر کشور، ساخت پتروشیمی در بهشهر استان مازندران در حوالی میانکالا متوقف شد. گونه های حیات وحش زیستگاه های معمولی بوده و از اهمیت اکولوژیکی و ملی برخوردار هستند، بنابراین هرگونه بهره برداری از این مناطق باید با استانداردهای EPA مطابقت داشته باشد.

طبق اصل ۵۰ قانون اساسی، حفاظت از محیط زیست که نسل حاضر و نسل های آینده باید در آن زندگی اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه همگانی است. بنابراین، فعالیت های اقتصادی غیر از فعالیت های مرتبط با آلودگی محیط زیست یا آسیب های جبران ناپذیر ممنوع است.

وحیدی در مراسم کلنگ زنی پتروشیمی حسین آباد شهدا گفته بود که این پروژه دوستدار محیط زیست بوده و تمامی مجوزهای زیست محیطی را اخذ کرده است.

و پس از اعلام راه اندازی پتروشیمی در منطقه مینکالا که یکی از مناطق چهارگانه اکولوژیک می باشد. علی سلاجه – رئیس سازمان حفاظت محیط زیست – به این موضوع واکنش نشان داد و در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران نیز تایید کرد: راه اندازی پتروشیمی در شهرستان بهشهر که در چند کیلومتری میانکاله واقع شده است. منطقه، بدون اخذ مجوز امکان پذیر است. شماره EPO شماره EPA ساخت این کارخانه را تا زمانی که مجوز زیست محیطی دریافت نکنید متوقف می کند.

در همین رابطه حنیف گلزار – کارشناس حوزه آب و خاک – در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: مهمترین موضوع مجتمع پتروشیمی امیرآباد بهشهر، موقعیت مکانی آن است. این مجموعه ۹۰ هکتار مرتع در ضلع غربی تالاب میانکاله را به خود اختصاص داده است. پتروشیمی های صنعتی در سراسر جهان آلاینده محسوب می شوند، در حالی که تلاش می شود این صنعت سبز نشان داده شود. وقتی صحبت از ۹۰ هکتار مرتع می شود، اجرای این طرح توجیهی ندارد.

وی ادامه می دهد: صنعت پتروشیمی به آب شیرین زیادی نیاز دارد در حالی که دشت های شرق مازندران مانند بهشهر و کلوجه ممنوعه و حتی از نظر کمی و کیفی از نظر آب شرب و کشاورزی دچار مشکل هستند. ساخت این مجموعه مستلزم حفر چاه های عمیق در دشتی است که با کم آبی مواجه است. این امر بر چالش ها و خطرات این پروژه می افزاید. همچنین یک شرکت پتروشیمی صنعتی شبانه روزی به وسعت ۹۰ هکتار است که پس از ایجاد حجم نور و آلودگی نوری ناشی از آن، با پرندگان مهاجری که این منطقه را به عنوان خانه خود انتخاب کرده اند، مواجه می شود. از هر زاویه ای می توان به این مشکل فقط به عنوان آسیب به محیط زیست نگاه کرد.

وی با اشاره به چالش های این صنعت برای هوای منطقه گفت: پتروشیمی ها آلودگی های زیادی تولید می کنند که بیشتر آن آلودگی هوا است. نیروگاه حرارتی نکا در فاصله کمی از محل احداث این پتروشیمی قرار دارد که زمستان امسال با مصرف زیاد نفت کوره آلودگی هوای قابل توجهی را به همراه داشت. اگر در کنار این نیروگاه پتروشیمی هم نصب شود، آلودگی هوا دو برابر می شود.

گلزار در ادامه می گوید: کاربری منطقه به طور کلی تغییر کرده است. در این بخش در چند کیلومتری ابتدا نیروگاه و سپس مجتمع کشتی سازی و سپس سکوی حفاری نفت و در نهایت مجتمع بندری امیرآباد بهشهر وجود دارد که بسیاری از مراتع را تحت تأثیر قرار داده و تخریب کرده است. با اضافه شدن پتروشیمی ها به این لیست، اوضاع پیچیده تر می شود.

کارشناس آب و خاک در نهایت تایید می کند: بافت منطقه به طور کامل تخریب شده و این اتفاقات عجیب در حاشیه تالاب بین المللی میانکاله عجیب است. این طرح و طرح های مشابه با اظهارات شورای دولت مبنی بر ضرورت احیای خلیج گرگان و تالاب میانکالا مغایرت دارد. رئیس جمهور در دو سفر استانی هیات وزیران به گلستان و مازندران به صورت قاطع از اهمیت زیستگاه میانکاله صحبت کرد و این منطقه را دارایی ارزشمند و حفاظت شده دانست، اما از سوی دیگر پروژه پتروشیمی مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، سازمان حفاظت محیط زیست در حالی که مقابل اجرای طرح پتروشیمی شهدای حسین آباد ایستاده است، بارها تاکید کرده است که اجرای طرح های صنعتی بدون ارزیابی زیست محیطی ممنوع است و از اجرای طرح های بدون ارزیابی زیست محیطی جلوگیری می شود. . حال باید منتظر ماند و دید که آیا واقعا این سازمان می تواند از آسیب های جبران ناپذیر به خانه ارزشمند میانکال جلوگیری کند؟
انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر