موسوی: امیدواریم سند اصلاحات قضایی در فارس تا تیر ۱۴۰۲ محقق شود.اسنا / پیرس رئیس کل دادگستری استان فارس عملکرد این مجموعه را در راستای اجرای سند انتقال قضایی ارزیابی و ابراز امیدواری کرد تا تیرماه ۱۴۰۲ تمامی اهداف این سند در شورای قضایی فارس محقق شود.

حجت الاسلام سید کاظم موسوی در همایش فصلی رؤسا و اعضای دادگستری استان ها با اشاره به بررسی و ارزیابی آمار عملکرد ۴۷ مقام قضایی در فارس گفت: عملکرد استان فارس در پیشبرد مجموعه. اهداف در سند تحول قوه قضائیه در ۵ ماهه اول سال جاری در شرایط مطلوب است که این امر نشان دهنده فعالیت، تلاش مضاعف و انسجام کل مجموعه باشد.

به گزارش فارس العدل، موسوی در این همایش که با حضور مدیرکل آموزش سازمان منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه برگزار شد، عملکرد قوه قضائیه استانداری فارس در همه حوزه ها را بیان کرد. ، از جمله جابجایی پرونده های قضایی، کاهش تعداد مجرمان، پیشگیری از وقوع جرم، حمایت از تولید و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، حفظ و حمایت از حقوق عمومی، کاهش اطاله دادرسی و بسته شدن پرونده های قدیمی، استانداردسازی تصمیمات قضایی، اجرای احکام قضایی و استفاده توانایی توسعه حل اختلاف و داوری بسیار مناسب است.

موسوی به حساسیت اجرای سند تحول قضایی و تاکید رئیس قوه قضائیه در این زمینه اشاره کرد و افزود: برای تحقق و اجرای سند تحول قضایی باید گزارش های لازم توسط مراجع قضایی تهیه شود. و وزارت دادگستری پیشرفت اقدامات انجام شده باید مشخص شود. امیدواریم تا تیرماه ۱۴۰۲ قوه قضائیه فارس به تمام اهداف سند انتقال قضایی دست یابد.

وی به موضوع کاهش مجرمان در زندان ها اشاره کرد و افزود: قضات علاوه بر رسیدگی به امور مددجویان زندان، در راستای اجرای دستورات رئیس کل دادگستری برای ساماندهی آنها، نظارت و بازدیدهای هدفمند از زندان ها را انجام می دهند. کاهش تعداد مجرمان در زندان ها با استفاده از امکانات العرافی و فراهم آوردن شرایط لازم برای بهره مندی از آزادی و عفو مشروط برای زندانیان مستحق.

موسوی در خصوص کاهش اطاله دادرسی گفت: هیچ پرونده ای وجود ندارد که در استانداری فارس در قوه قضائیه ثبت نشده باشد و همه پرونده ها به روز باشد و در زمینه کاهش اطاله دادرسی با حساسیت های لازم انجام شود. در سال های اخیر شاهد کوتاه ترین زمان رسیدگی قضایی بوده ایم

رئیس شورای قضایی استان فارس همچنین با اشاره به بسته شدن پرونده های سالمندان، نکاتی را در خصوص حساسیت مسئولان برای جلوگیری از باقی ماندن پرونده ها در کلانتری ها و نیروی انتظامی بیان کرد.

موسوی همچنین با اشاره به اهمیت پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی، با اشاره به اینکه پیشگیری از وقوع جرم قدرت بزرگی است و نیازمند تعاملات فشرده بین دستگاه های اجرایی، قضایی و نظارتی و سیاست گذاران است، گفت: با اتخاذ رویه هایی برای تعامل نزدیک بین دستگاه قضایی و اجرایی مسئولین. این گروه در شهرستان می تواند به بخش بزرگی از اهداف پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی دست یابد که به پیشگیری از دعاوی و کاهش آسیب های ناشی از برخورد با متخلفان کمک می کند.

رئیس کل دادگستری استان فارس بر ارائه طرح های پیشگیرانه توسط قضات خبره در حوزه پیشگیری از وقوع جرم تاکید کرد و خاطرنشان کرد: استفاده از تجربیات ارزشمند علمی و عملی قضات در این زمینه امری بسیار ارزشمند و باز است.

وی با قدردانی از تلاش های ارزنده کارگروه حفظ و صیانت از حقوق عامه در دادسرای فارس و تعامل و همکاری با سایر نهادها و دستگاه های اجرایی، خاطرنشان کرد: تعامل با سایر نهادها و نهادها منافاتی با استقلال دادستانی فارس ندارد. حالت. قاضی؛ قاضی مستقل است و به هیچ نهادی اجازه دخالت در روند دادگستری را نمی دهد، اما این به معنای عدم تعامل وی با سایر نهادها نیست و با توجه به تعامل با سایر نهادها و نهادها، اجرای عدالت و اجرای حقوق عمومی محقق خواهد شد.

موسوی همچنین نشست های مشورتی علمی و قضایی در راستای تجمیع تصمیمات قضایی را بسیار مهم و حائز اهمیت دانست و گفت: معاون منابع انسانی و فرهنگی عادل فارس در زمینه تقویت تصمیمات و تصمیمات قضایی بسیار موفق عمل کرده است. برگزاری جلسات قضایی و در همین راستا و در سال های اخیر جلسات قضایی فراوانی جلسات مفید، نقد و تحلیلی و برای قضات استان فارس در سطح عالی علمی برگزار شده است. اگر چه لازم است داوران همواره جلسات مشاوره، بحث، کار علمی، مربیگری و بررسی را در برنامه هفتگی خود در نظر بگیرند.

رئیس کل دادگستری فارس با بیان اینکه ثمره کار همه در اجرای احکام حقوقی و کیفری قابل مشاهده است، تصریح کرد: اجرای احکام باید جدی گرفته شود، پرونده های بایگانی موقت در دستور اجرا و تصمیم گیری قرار می گیرند و تصمیم گیری می شود. تعیین تکلیف پرونده های زندانیان و اجرای سایر دستورات به موقع انجام می شود.

موسوی با اشاره به نقش موثر توسعه حل و فصل اختلاف و داوری در استان در سازش، آزادی زندانیان و جلب رضایت اولیای دم در پرونده های کیفری، گفت: آمار صلح و سازش در استان فارس نزدیک به ۵۰ درصد است. تلاش می کنیم در آینده نزدیک این رقم را به ۶۰ درصد برسانیم.

رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به اینکه نظم و انضباط در عصر تحول و تعالی در دستگاه قضایی بیش از گذشته مورد تاکید است، افزود: آخرین توصیه آقای متکی حضرت علی (علیه السلام) است. او) موضوع است. این امر بیانگر اهمیت و نقش بی بدیل آن است، نظام رو به رشد و تعالی است که در این راستا برنامه های اجرایی دادگستری منطقه با هدف نظارت بر عملکرد قضات و کارکنان و بررسی انضباط اداری و سازمانی در دستور کار قرار گرفته است.

انتهای پیام