معلم برای برخی دانش آموزان یک شخصیت مجازی است!یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر اینکه بزرگترین آسیب کرونا برای آموزش عالی عدم تعامل استاد و دانشجو است، گفت: در حال حاضر استاد یک شخصیت مجازی برای دانشجویانی است که از ابتدای سال وارد دانشگاه شده اند. ویروس کرونا و ارتباط کافی بین آنها برقرار نشده است.

این را دکتر محمد فخرزاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران بیان کرد: مشکلی که در دوره آموزش مجازی با آن مواجه بودیم کلاس ها و کارگاه های عملی بود و این دوره ها در ابتدای دوره دانشگاه برگزار نمی شد. به همین منظور دانشگاه صنعتی شریف بسته هایی را برای دانشجویان درب منزل ارسال کرده است تا کارهای کارگاهی را در منزل انجام دهند. این کمترین کاری بود که می‌شد انجام داد، اما حضور دانشجویان در کارگاه‌ها، تجربه مورد نیاز دانش‌آموزان را فراهم می‌کرد و نبود دوره‌های عملی بزرگ‌ترین نقطه ضعف برای دانشجویان در دوران کرونا بود.

وی ادامه داد: عدم ارتباط حضوری بین استاد و دانشجو و تعامل آنها اتفاقی بود که در دوران کرونا رخ داد و در آموزش حضوری، استاد می‌تواند حال و هوای دانش‌آموزان و یا پرسش‌های آنها را درک کند. تدریس، اما این شرایط در آموزش مجازی بسیار آسان است». نه، و معلم نمی تواند بازخورد کافی از دانش آموزان خود دریافت کند.

معاون فرهنگی سابق دانشگاه صنعتی شریف افزود: در این دو سال شاهد هستیم که دانشجویان پس از یکی دو ترم از آموزش مجازی خسته شده اند. ترم اول آموزش الکترونیکی ممکن است برای دانش آموزان هیجان انگیز باشد، آنها می توانند از خانه به کلاس درس متصل شوند، اما بعد از یک یا دو ترم خسته می شوند و هر ترم تعداد دانش آموزانی که در کلاس حاضر می شوند کاهش می یابد یا شرکت فعال و بی اثر می شود. آنها هیچ رابطه ای ندارند کلاس را به خاطر بسپار.

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: یکی از اصول آموزشی که در آموزش حضوری وجود دارد، بحث گوش دادن فعال یا گوش دادن فعال است که دانشجو در کلاس به صحبت های استاد خود گوش می دهد و یادداشت می کند. . اما در آموزش مجازی به دلیل اینکه در کلاس فیلم وجود دارد هیچکس یادداشت نمی کند و این باعث آسیب های زیادی به دانش آموزان می شود.

دکتر تایید کرد فخارزاده با بیان اینکه کلاس های مجازی هر چند برای اساتید و دانشجویان آسان تر است، اما در درازمدت مضر است و یکی از دلایل آن نبود درس های عملی است.

وی گفت: دانشگاه محدود به کلاس نیست و ساعات خارج از کلاس بسیار مهم است. جو.» ما در حال حاضر در ترم پنجم دانشجو داریم که هنوز استاد خود را ندیده اند، بنابراین هنوز اعتماد و ارتباط لازم را شکل نداده اند و استاد شخصیت مجازی دانشجو است که درس می دهد و می رود.

دکتر فخارزاده با اشاره به نکات مثبت در آموزش الکترونیکی افزود: در دوران کرونا نیز نکات مثبتی در رابطه با آموزش الکترونیکی وجود داشت که می‌توانست در دوران پس از کرونا نیز ادامه یابد. اما نحوه برگزاری کلاس ها باید یکسان باشد و تدریس مشترک مناسب نیست. به این ترتیب کلاس ها به صورت مجازی و حضوری برگزار می شود. و کلاس های مجازی را در یک سری شرایط خاص مانند آلودگی هوا برگزار کند و یا دوره های بدون مدرک را با حضور محققین ارشد برگزار کند.

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به آسیب های روحی و روانی ناشی از دوران کرونا گفت: یکی از ضربه های کرونا این است که رشد اجتماعی دانشجویان را به تاخیر انداخت. بسیاری از مهارت‌ها در زندگی اجتماعی با تعاملاتی که دانش‌آموزان با هم در انجمن‌ها و مراکز فرهنگی کسب می‌کنند شکل می‌گیرد، اما در دوران کرونا این کار انجام نشد.

دکتر فخرزاده با اشاره به مشکلات بازگشت چهره به چهره دانشجویان به آموزش و پرورش گفت: تورم طی دو سال گذشته شرایط بازگشت به تحصیل را دشوارتر کرده و بودجه دانشگاه ها باید رشد قابل توجهی داشته باشد.

باید از این فرصت برای بررسی کلاس ها و خوابگاه ها و شناسایی خلأها استفاده کنیم. زیرا هاله از بین نمی رود. وزارت علوم و قوه مقننه باید به سمت افزایش بودجه دانشگاه ها و ارتقای فضای فیزیکی دانشگاه ها حرکت کنند. برخی از سیاست های حمایتی باید تغییر کند و بسیاری از تسهیلات ارائه شده رایگان به دانشجویان باید طبقه بندی شود و فقط به دانشجویانی که واجد شرایط دریافت مزایا هستند اعطا شود. ما در حال حاضر به همه دانشجویان یارانه مسکن می دهیم که این بار بر دوش دانشگاه است. اما بهتر است این حمایت فقط برای دانش آموزانی انجام شود که به آن نیاز دارند. این به دانشگاه کمک می کند تا کاستی های خود را جبران کند.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر