“مشاوران زرد” در کمین کنکورظرفیت پذیرش در کنکور سراسری امسال حدود ۵۰۳ هزار نفر است که تقریبا یک سوم پذیرفته شدگان معادل ۱۶۷ هزار نفر از طریق دوره های با آزمون (و بر اساس مدرک و رتبه ای که در ورودی کسب کرده اند) در دانشگاه ها پذیرفته می شوند. معاینه). بقیه افرادی که به دانشگاه می روند نیز ۳۳۶۰۰۰ نفر هستند که صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی خود پذیرفته شده اند، و این دقیقاً همان چیزی است که مشاوران زرد روی آن تمرکز زیادی دارند. زیرا قسمت زیادی از داوطلبان کنکور اطلاعی از این رشته ها ندارند و علاقه مندان می توانند به جای رشته با آزمون، رشته بدون آزمون را انتخاب کنند.

به گزارش ایسنا مربای مربا وی نوشت: «بخشی از اینها باید همان مردمی بوده باشند که خودشان یا بازاریابانشان را در ۴۱۷ شهر و حدود ۶۱۵ حوزه اصلی امتحانی و ۲۹۱۱ حوزه زیرمجموعه در آزمون ۱۴۰۱ شرکت کرده اند. اینها باید در چشم بسیاری از ۱۳۰۸ نفر ظاهر شده باشد. هزار داوطلبی که در آزمون سراسری امسال حضور داشتند که یا کارت بازرگانی می دادند و یا شماره تماس داوطلبان علاقه مند را برای انتخاب رشته کاملا تخصصی و حساب شده می گرفتند، اینها همان افرادی هستند که تبلیغات خود را از روزهای قبل در فضای مجازی آغاز کردند. و قول قبولی تضمینی به داوطلبان کنکور را داد؛ آن هم در زمانی که صندلی های خالی زیاد در دانشگاه ها از جذابیت دانشجو شدن کاسته شد و رقابت بر روی دسترسی به رشته ها متمرکز شد و در دانشگاه هایی مشغول به کار شد که هنوز پذیرش در آنها رعایت می شود.

فروش دوره های تست نشده

ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری امسال حدود ۵۰۳ هزار نفر است که تقریبا یک سوم پذیرفته شدگان معادل ۱۶۷ هزار نفر از طریق دوره های با آزمون (و بر اساس مدرک و رتبه ای که در ورودی کسب کرده اند) در دانشگاه ها پذیرفته می شوند. معاینه). بقیه افرادی که به دانشگاه می روند نیز ۳۳۶۰۰۰ نفر هستند که صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی خود پذیرفته شده اند، و این دقیقاً همان چیزی است که مشاوران زرد روی آن تمرکز زیادی دارند. زیرا قسمت زیادی از داوطلبان کنکور اطلاعی از این رشته ها ندارند و علاقه مندان می توانند به جای رشته با آزمون، رشته بدون آزمون را انتخاب کنند.

پوریا بژوهنور، مشاور تحصیلی نیز دقیقا می داند که فریب و تقلب در این مرحله کجاست و توضیح می دهد: «۸۵ درصد رشته های دانشگاهی اکنون بدون تاییدیه هستند، اما کلاهبرداران و کنکورهای جعلی با دریافت شهریه های بالا، دانشجویان را به سمت رشته ها هدایت می کنند. که مبنای پذیرش هستند، سوابق تحصیلی دارند، هدایت می کنند، همان فریب.

این مشاور تحصیلی معتقد است این مشاوران رسمی فقط امید واهی می فروشند و تنها راه مقابله با آنها مطالعه دقیق دفترچه راهنمای کنکور و انتخاب رشته توسط خود داوطلبان است. صحبت های علیرضا صالحان، یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه با ایسنا نیز تکمیل کننده سخنان بیژو است. وی می گوید: «انتخاب رشته مناسب نیاز به مدیریت مناسب و اطلاعات کافی در مورد رشته های انتخابی و متناسب با هر منطقه دارد که دانش آموز می تواند با بررسی وضعیت کنکور در سال گذشته نسبت به رتبه ای که کسب کرده است، این کار را انجام دهد. تعداد افراد جذب شده در دانشگاه.”

مجوزهایی که باعث بازاریابی می شوند

در کنکور سال ۱۳۹۸ تعداد ۷۹۲۸۴۰ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند. در حالی که ۲۹۶۰۰۰ نفر مراحل گزینش را پشت سر گذاشتند. در آزمون سراسری سال گذشته یک میلیون و ۸۲ هزار داوطلب مجاز شدند که از این تعداد تنها ۵۲۳ هزار و ۶۷۱ نفر انتخاب رشته کردند. در کنکور ۱۴۰۱ یک میلیون و ۱۵۷ هزار نفر مجاز به انتخاب رشته شدند که در روزهای آینده تعداد انتخاب شدگان مشخص می شود. اما آنچه مسلم است در کنکور امسال ۸۹ درصد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته شدند که عددی زیاد و زیاد است.

چنین تعداد زیادی می تواند با بیش از ۱۰۰۰۰۰ صندلی خالی در دانشگاه ها همراه باشد و در واقع تلاشی برای پرکردن این صندلی های خالی است. البته در سال های اخیر داوطلبان کنکور نشان داده اند که به هر قیمتی آمادگی ورود به دانشگاه را ندارند. این هوش را می توان به خوبی از آمارهای رسمی استنباط کرد. بر اساس اعلام سازمان سنجش، تنها ۵۲ درصد داوطلبان در کنکور ۱۴۰۰ انتخاب رشته کرده اند که این رقم در سال ۱۳۹۶ حدود ۶۰ درصد بوده است.البته با وجود اینکه نرخ انتخاب رشته مجاز سال به سال در حال کاهش است اما این به معنای شما نیست. باید دست از تلاش بردارد و از دست مشاوران رسمی و غیرحرفه ای و کارگزاران کنکور خلاص شود. کسانی که اکنون می توانند سبد خدمات متنوعی را در وب سایت ها و صفحات مجازی خود مشاهده کنند. از معرفی یک مشاور شخصی برای هر داوطلب گرفته تا بررسی پورتفولیو توسط مشاور ارشد، کارگاه ویدیویی خودشناسی و آزمون استعدادیابی، در ازای دریافت مبلغی نه چندان کم.

سایت های معتبر برای انتخاب تخصص

البته شاید همه داوطلبان کنکور اعتماد به نفس انتخاب رشته را به تنهایی نداشته باشند و یا از حمایت یک خانواده آگاه بهره مند نباشند. به همین دلیل، برنامه های قابل اعتمادی طراحی شده است که می تواند انتخاب رشته امن را برای داوطلبان تضمین کند. از جمله این گزینه در سایت سازمان سنجش آموزش کشور موجود است و داوطلبان می توانند تا پایان مهلت انتخاب رشته از آن استفاده کنند. بر اساس اطلاعیه این سازمان، هر داوطلب حق انتخاب حداکثر ۱۵۰ رشته محل را دارد که شامل هر دو رشته با آزمون و بدون آزمون می شود. مزیت استفاده از نرم افزار انتخاب رشته مجازی سانس این است که اطلاعات حداقل نمره قبولی داوطلبان سال گذشته را با نمره و توانایی قبولی داوطلب در سال جاری مقایسه می کند. البته امسال شبکه شاد نیز وارد رشته انتخاب رشته شده است و داوطلبان می توانند برای اطلاع از رشته های مختلف و آینده شغلی خود، نحوه انتخاب رشته و همچنین ورود به رشته های پرتقاضا به آن مراجعه کنند. شرایط پذیرش آنها

انتهای پیام