«مرکز تحقیقات گرد و غبار» مراکز خاکی غیرفعال و فعال در خوزستان!ایسنا/ خوزستان اولین مرکز تحقیقات ذرات در دانشگاه شهید چمران اهواز راه اندازی شد. این خبری است که در تیرماه سال ۹۰ در رسانه ها منتشر شد، اما این مرکز به دلیل مشکلات مالی حدود دو سه سال است که از کار افتاده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما (ایسنا)، این مرکز می توانست قبل از فعال شدن مجدد کانون های ریزگردها هشدارهای لازم را به مراجع مختلف استان خوزستان از جمله استانداری بدهد تا امروز شاهد مفقود شدن نهال ها در منطقه باشیم. کانون های گرد و غبار ماهشهر. کانون بحرانی ریزگردها در شرق اهواز، تپه های ماسه ای دشت آزادگان و … نباشند.

یکی از موانع اصلی کار محققان و دانشمندان ایرانی، «عدم حمایت» است که اکنون بیش از هر زمان دیگری آشکار شده است. مانعی که به دلیل کمبود اعتبار سالانه تنها ۲۰۰ میلیون تومان، کانون ریزگردها در دانشگاه شهید چمران اهواز را گرفت و به سرنوشت ده ها مرکز و پژوهشکده دیگر در دانشگاه های کشور رسید.

اما به نظر می رسد مرکز تحقیقات گرد و غبار و دانشگاه ارتباط چندانی با اعتبار بسیار زیاد کنترل کانون های گرد و غبار ندارند.

در حال حاضر با توجه به فعال شدن مرکز بسیار حساس شرق اهواز امکان آزمون و خطا زیاد نیست و باید برنامه را از دید دولت خارج کرد و در تعامل با دانشگاه و نخبگان گام برداشت. باید برای کاهش تأثیر گرد و غبار اتخاذ شود.

به گفته معاون سابق پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز، اگرچه دانشگاه تمام تلاش خود را برای حفظ این مرکز انجام داده است، اما اساساً ارائه خدمات تا زمانی که «پیشرفته» نباشد، بی فایده است.

برای جزئیات بیشتر با معاون سابق پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

تعطیلی مرکزی خطرناک به دلیل عدم عرضه ۲۰۰ میلیون تومان!

علی حقی معاون سابق پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران در این خصوص اظهار داشت: تا زمانی که معاونت پژوهشی دانشگاه را بر عهده داشتم، وضعیت به گونه ای بود که حدود ۲۰۰ میلیون تومان برای مرکز تحقیقات گرد و غبار به دانشگاه اعتبار داده شد، اما هیچ اعتباری از سوی استانداری، جهاد کشاورزی، سازمان آب و برق و سایر نهادهایی که به نوعی در این امر دخیل بودند پرداخت و یا حمایت نشد. مورد گرد و غبار

وی افزود: با وجود اینکه دولت بودجه زیادی برای مقابله با ریزگردها پرداخت کرده است، اما هیچ هزینه ای به دانشگاه پرداخت نشده است. حتی سعی کردیم برای این مرکز وام بگیریم تا تجهیزات لازم و تکنولوژی بالا را تامین کنیم و وزارت علوم هم همکاری خوبی داشت اما متاسفانه با تشدید تحریم ها مواجه شدیم.

یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اجرای پروژه هایی از بودجه دانشگاه گفت: از بودجه پژوهشی دانشگاه پروژه های خاکی اجرا کردیم اما در زمانی که من در مجتمع بودم عملاً از خارج از مجموعه پولی پرداخت نشد. معلوم شد که قبلا نبود.

وی گفت: ممکن است به عنوان یک پروژه کوچک توسط همکاران خارج از مرکز حمایت شده باشد اما هیچ هزینه ای به مرکز تحقیقات گرد و غبار پرداخت نشده و حمایتی صورت نگرفته است.

سهم مرکز تحقیقات گرد و غبار در اعتبار فوق العاده کنترل گرد و غبار چیست؟

حقیقی با تاکید بر اینکه طبیعی است که این اعتبار از استان باشد، خاطرنشان کرد: با این حال ما مرکز را رها نکردیم و برای راه اندازی آن زحمت زیادی کشیدیم، اما متأسفانه از بودجه مربوط به ریزگردهای خوزستان چیزی به پژوهشگاه پرداخت نشد. “

وی گفت: البته برخی از همکاران پروژه های خود را اجرا می کردند که هزینه کمی هم داشت، اما برای تجهیز پژوهشکده، خرید تجهیزات آزمایشگاهی و اجرای پروژه بزرگی با موضوع ریزگردها در منطقه هزینه ای نداشت. ” دانشگاه.”

وضعیت سایر مراکز و موسسات تحقیقاتی چگونه است؟

معاون سابق پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز درباره وضعیت سایر مراکز تحقیقاتی این دانشگاه در ارتباط با سازمان‌ها گفت: تقریباً تمامی مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده‌های دانشگاه دارای وضعیت یکسانی هستند؛ اعضای هیئت علمی. کسانی هستند که پروژه را از سازمان ها می گیرند و در قالب این مراکز اجرا می کنند اکنون پژوهشکده میدان ها و تجهیزات نفت پروژه های بزرگی را اجرا می کند اما در عمل به بقیه مراکز تحقیقاتی توجهی نمی شود.

بودجه سالانه مراکز تحقیقاتی اندک است

وی با اشاره به اینکه مرکز تحقیقات گرد و غبار دانشگاه شهید چمران اهواز در نهایت سالانه به ۲۰۰ میلیون تومان نیاز داشت که این مبلغ نیز از محل بودجه پژوهشی دانشگاه و دانشگاه تامین می شد، افزود: البته این موضوع را برای سال هایی که مسئولیت داشتم ذکر می کنم. دو یا سه پروژه مرتبط با ذرات توسط همکاران انجام شده و به عنوان بخشی از یک پروژه ارتباط صنعتی اجرا شده است، اما هیچ بودجه سیستماتیکی برای مرکز تحقیقات برای پردازش، راه اندازی و تحقیق در نظر گرفته نشده است.

حقی در پایان با اشاره به دانشگاه‌هایی که تمرکزشان بر حل مسئله است، گفت: در اینکه دانشگاه‌ها به سمت مسئله‌محوری گرایش پیدا کرده‌اند، تردیدی وجود ندارد، اما متأسفانه هیچ رابطه سیستماتیک و قطعی وجود ندارد که نهادها و سازمان‌ها نیازها یا حمایت‌های خود را مطرح کنند، زیرا اعتقاد بر این است که ما خیلی کم هستیم و به همین دلیل پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی در این زمینه عملاً کارآمد نیستند و اگر دفتر ارتباط صنعتی دانشگاه در این سال ها رشد کرده است به دلیل حمایت دانشگاه است.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر