مروری بر عملکرد دادگاه های ویژه اقتصادی


نزدیک به چهار سال از زمانی که آیت الله آملی لاریجانی رئیس وقت قوه قضائیه خطاب به رهبر انقلاب اسلامی اجازه تشکیل دادگاه های ویژه اقتصادی با دستگاه های خاص را صادر کرد، می گذرد.

به گزارش ایسنا، ۲۹ مرداد ۹۷، آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس وقت قوه قضائیه در نامه ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به جنگ و جنگ تحمیل شده است. اقتصادی دشمنان علیه ملت ایران و ارتکاب برخی جنایات توسط برخی خرابکاران و خرابکاران اقتصادی در این شرایط در راستای اهداف دشمنان خواستار اتخاذ تدابیر ویژه قاطع و سریع در چارچوب قانون برای مجازات مرتکبین شدند. آنها نظام اقتصادی کشور و قانون مجازات اسلامی مختل شد. در این نامه پیشنهاد شده است که هرگونه تعلیق یا تخفیف مجازات برای خرابکاران و اغتشاشات اقتصادی ممنوع شود.

رهبر انقلاب اسلامی در همان سال با این پیشنهاد موافقت کردند و تاکید کردند که مجازات خرابکاران اقتصادی باید سریع و عادلانه باشد و در اجرای احکام قضایی دقت لازم به عمل آید.

دادگاه های ویژه اقتصادی با برخی اصلاحات به کار خود ادامه می دهند

مروری بر عملکرد دادگاه های ویژه اقتصادی

پس از آن با تشکیل دادگاه های ویژه، مجازات متخلفان، صدور احکام از این دادگاه ها و پایان دو سال کار این دادگاه ها، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی سابق قوه قضائیه در ۲۵ بهمن ۹۹ اعلام کرد: دو سال پیش. بنا به اقتضای رئیس وقت قوه قضائیه، درخواست تشکیل دادگاه های ویژه برای آنها ارائه شد. امروز شرایط تغییر نکرده است و با در نظر گرفتن شرایط و جهت گیری قاطع تصمیم مقامات قضایی بر ادامه این دادگاه ها بوده است. بنابراین تلاش ما برای برگزاری دادگاه ها طبق قانون بوده و هست. بررسی وضعیت موجود و عملکرد محاکم ما را به این نتیجه رساند که با اصلاح برخی از اقدامات و قاطعیت در برخورد می توان انتقاد را از بین برد و تعارض را تشدید کرد.

الاسماعیلی افزود: دادگاه ها با اصلاحاتی به کار خود ادامه خواهند داد. یکی از اصلاحات این است که دادگاه های ما که شعبه ای از دادگاه انقلاب بودند، اختیارات دادگاه های کیفری یک و دوم و دادگاه انقلاب را دارند. در شرایط جدید صلاحیت ها برای جلوگیری از تقسیم پرونده افزایش یافت و اصلاحیه ها صادر شد. با توجه به عنوان نابسامانی اقتصادی، پراکندگی آن در قانون و تعدد اتهامات، پرونده های سبکی به این دادگاه ها ارجاع شد. بر این اساس، در این اصلاحیه مقرر شده است که به پرونده های تخلفات جزئی در سایر محاکم رسیدگی شود و تخلفات جدی در این محاکم رسیدگی شود تا پرونده های عمده قابل رسیدگی باشد.

مقابله با دانه های درشت در حذف

مروری بر عملکرد دادگاه های ویژه اقتصادی

در دوران ریاست جمهوری آیت الله آملی لاریجانی پرونده هایی مانند بانک سرمایه از جمله حسین هدایتی، هادی رضوی، علی بخشیش و پرویز کاظمی در دادگاه های ویژه دستگاه قضایی از جمله متهمان این پرونده شبنم نعمت زاده، دختر، رسیدگی شد. وزیر سابق صمت و ….

پس از ریاست آیت الله رئیسی در دستگاه قضایی، پرونده های خرابکاران اقتصادی نیز در رابطه با پرونده اکبر الطبری، مدیرکل سابق امور مالی و معاون سابق اجرایی قوه قضاییه در جمهوری اسلامی ادامه یافت. ایران در دوره گذشته ریاست جمهوری آقایان محمود الهاشمی شاهرودی و صادق لاریجانی به قوه قضائیه یا حسین فریدون برادر رئیس جمهور سابق و …

در دوره حجت الاسلام و المسلمین محسنی آجی رئیس فعلی قوه قضائیه همچنان به بحث پول های کلان و خرابکاران اقتصادی در مجتمع خصوصی رسیدگی می شود که می توان به پرونده ولی الله سیف اشاره کرد. . ، رئیس وقت بانک مرکزی، احمد عراقچی و…

تأکید رهبری بر تصویب قانون محاکم اقتصادی با موضوع «استعزا»

مروری بر عملکرد دادگاه های ویژه اقتصادی

در ۲۶ آذر ۱۴۰۰ حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضائیه با اشاره به پایان مهلت قانونی استیضاح (اخذ مجوز از رهبری برای برگزاری دادگاه های ویژه اقتصادی با دستگاه های خاص) تا و در پایان شهریورماه و با تمدید مجدد آن با اجازه رهبری، گفت: رهبری ایشان این است که این را قانون کنند و در این زمینه موضوع را به شورای اسلامی برده ایم.

وی با اشاره به لزوم وجود حداقل سه شعبه با قضات مطلقه در مجلس ویژه رسیدگی به جرایم اخلال گران نظم اقتصادی گفت: تعیین محل و فعالیت این شعب ضروری است.

مصدق با اشاره به ابهام تعریف برخی واژه ها در قوانین گفت: با توجه به قانون مربوط به اصلاح قانون مجازات اخلال گران نظام اقتصادی تلاش زیادی در مجلس شده است و یکی از مشکلات در این حوزه این است که ما نمی دانیم تعریف تخصص اصلی و کل چیست؟ در این زمینه، هر تعریفی که به مجلس نمایندگان ارائه شد، مورد اعتراض قرار گرفت. بنابراین، تعریف برخی از کلمات بسیار مشکل است; اما در این بین شاید بتوان از طریق آیین نامه ها و بخشنامه ها محدوده ای برای ایجاد رویه واحد تعریف کرد.

قانون مجازات متخلفان در حال اصلاح است

همانطور که مصدق در نشست خبری نهم خرداد ۱۴۰۱ درباره موضوع مأموریت رهبری برای تشکیل دادگاه های ویژه تاکید کرد: این حکم در دو نوبت تجدید شد. با توجه به اینکه قانون مجازات متخلفان در حال تغییر و قانون مجازات متخلفان در حال اصلاح است با توجه به موضوع شعب تمدید، جلسات اصلاح و تغییر این قانون در کمیته قضایی شورای اسلامی تشکیل شد. امارات متحده عربی مجلس و موضوعات اصلی تکمیل شده و اصلاحات جزئی نیز وجود دارد که گفته شد تا سه ماه آینده در صحن عمومی شورا مطرح خواهد شد.

تحلیل عملکرد مجتمع قضایی در جرایم اقتصادی ضروری است

مروری بر عملکرد دادگاه های ویژه اقتصادی

متعاقباً در خرداد ۱۴۰۱ علی القاصی رئیس قاضی استان تهران سازوکار تعریف شده در دستورات مقام معظم رهبری را برای تسهیل در دستیابی به اهداف فوق، تسریع در تشریفات قضایی و تحقق اهداف اصلی ایجاد کرد. دستگاه قضایی متخاصم به ارزیابی انتقادی و بی امان مفاسد اقتصادی و خرابکاران پرداخته و در عین حال تصریح کرده است: لازم است همه قضات چه در دادسرا و چه در مرحله دادگاه توجه داشته باشند که تا کجا پیش می روند. به اهداف فوق دست یافته و موفق بوده اند و با توجه به فعالیت مجتمع قضایی جرائم اقتصادی طی چند سال گذشته، قضات این مجتمع قضایی در حال حاضر تجربیات ارزنده ای در زمینه مبارزه با فساد و اقتصادی کسب کرده اند. فساد اداری و برای ارتقای عملکرد کمی و کیفی این مجموعه آسیب شناسی دقیق عملکرد ضروری است و هیچکس به اندازه داوران این گروه در این زمینه متخصص و صاحب نظر نیست.

عملکرد استخر خصوصی در حال بهبود است

قصی مهر در نشست خبری ۱۳ تیرماه سال جاری در پاسخ به سوال خبرگزاری دانشجویان ایران درباره عملکرد دادگاه های ویژه اقتصادی از بدو تاسیس تاکنون گفت: مجتمع ویژه اقتصادی متشکل از شعب مختلف در حوزه عمومی است. دادسرا و یک دادگاه. دومین و دادگاه رسیدگی به جرایم خرابکاران دادگاه تجدیدنظر در مجتمع مستقر است و سرعت رسیدگی بیشتر شد و شاهد افزایش فعالیت در رسیدگی و برخورد قاطع تری بودیم. . ما سعی می کنیم در دادسرای عمومی و دادگاه به سرعت به پرونده ها رسیدگی کنیم و با همکاری آقای نجفی و همکارانشان، پرونده ها با دقت و بهره برداری از همه ظرفیت ها رسیدگی می شود. ابن مفتم نسبت به قبلی در حال پیشرفت است.

صرف ایجاد دادگاه های ویژه افکار عمومی را قانع نمی کند

مروری بر عملکرد دادگاه های ویژه اقتصادی

کامران آقایی وکلای دادگستری درباره وضعیت مطلوب دادگاه های ویژه اقتصادی در کشور به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: به نظر می رسد صرف تشکیل دادگاه های ویژه، افکار عمومی را چندان قانع نمی کند که نقشی در سیاست گذاری است. عقلانیت و علم مبانی برای شکستن قید فساد .. این اشتباه است

فلسفه پیدایش جرایم اقتصادی باید بررسی شود

مروری بر عملکرد دادگاه های ویژه اقتصادی

هوشنگ پوربابایی، یکی دیگر از حقوقدانان نیز معتقد است: اگر قرار است با جرایم مربوط به نظام اقتصادی برخورد کنیم، باید مشکل را از ریشه متوقف کنیم. یعنی سه مرجع و نهاد مربوطه باید بررسی کنند که فلسفه این جنایات چیست.

مردم ثمره تأسیس دادگاه های ویژه اقتصادی را درک نکردند

مروری بر عملکرد دادگاه های ویژه اقتصادی

آقای مهدی حجتی یکی از حقوقدانان معتقد است مردم ثمره تشکیل دادگاه های ویژه اقتصادی را درک نکردند و مبارزه با مفاسد اقتصادی مستحب و حتی الزامی است. اما ابعاد این مبارزه در سطح قضایی باید با سازوکارهای قانونی همراه باشد و بر اساس رویه دادرسی جدا از نظام قضایی عادی باشد.

آسیب شناسی و قوانین مربوط به دادگاه های ویژه اقتصادی ضروری است

مروری بر عملکرد دادگاه های ویژه اقتصادی

ردا اسدی وکیل دادگستری نیز پس از گذشت چند سال از تشکیل دادگاه های ویژه اقتصادی، آسیب شناسی و بررسی نقاط قوت و ضعف و قوانین مربوطه و جلب افکار عمومی از طریق گزارش عملکرد به موقع را موثر و مورد نیاز جامعه می داند.

انتهای پیام