مرندی: اگر آمریکا عقلانی عمل کند، توافقی وجود داردمشاور تیم مذاکره کننده ایرانی در مذاکرات وین به سوالاتی درباره مواضع ایران در مورد موضوعات باقی مانده در مذاکرات وین پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، فرانس ۲۴ به نقل از فرانس ۲۴، محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در گفت و گو با این شبکه درباره اینکه موضوع اصلی در حوزه احیای هسته ای چیست؟ توافقی که آمریکا با آن مواجه است. مسائل داخلی خودش بایدن همچنین تحت فشار شدید رژیم اسرائیل و حامیان آن در واشنگتن است. به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها از اینکه دقیقاً چه کاری می‌خواهند انجام دهند، مطمئن نیستند، که به نظر من بسیار تأثیرگذار است. زیرا این احتمال را افزایش می دهد که بایدن حاضر باشد اروپا را در زمان بحران انرژی قربانی کند.

مرندی ادامه داد: شرایط ایران مشخص است. همانطور که آقای بورل گفت، منطقی است. بنابراین دلیلی برای شکست ایران وجود ندارد. زمستان نزدیک است و قیمت انرژی در اروپا بالاست. اکنون که گفته شد، ایران می‌تواند انرژی بیشتری بفروشد و ایران حتی می‌تواند مقادیر گاز خود را از طریق ترکیه صادر کند. بنابراین اگر آمریکایی‌ها بخواهند ملت‌های اروپا را قربانی کنند، بستگی به انتخاب آنها دارد، اما اگر فکر می‌کنند ایرانی‌ها از خواسته‌های آنها تسلیم می‌شوند، سخت در اشتباه هستند.

وی در خصوص ادعاهای مطرح شده درباره مواضع ایران در مذاکرات مربوط به حذف نام سپاه از فهرست سازمان های تروریستی خارجی آمریکا، گفت: موضوع تعیین حضور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. قرار گرفتن در فهرست سازمان های تروریستی خارجی ایالات متحده یک پیش نیاز مطلق نیست.[برای توافق] اینطور نبود، اما شرکت ها و نهادهای مرتبط با توافق هسته ای که برای اجرای کامل توافق باید تحریم هایشان برداشته شود، باید از فهرست تحریم ها خارج شوند.

مشاور تیم مذاکره کننده ایرانی در پاسخ به اینکه آیا اظهارات اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه ایران باید به سوالات آژانس پاسخ دهد تا موضوع برجام حل شود، مذاکرات را با مشکل مواجه می کند، گفت: موضوع کذب است. اتهامات قبل از ادامه اجرای کامل برای توافق، باید بسته شود. این یک موضوع سیاسی نیست. به راحتی حل می شود. اما می دانیم که آمریکا قبلاً این نهاد را سیاسی کرده است. بنابراین این به خود آمریکا بستگی دارد که چه کند. یا منطقی عمل می کند، ایران همکاری می کند و این موضوع بسته شده است یا می خواهد این موضوع را برای استفاده های بعدی باز نگه دارد که در این صورت توافقی نخواهیم داشت.

انتهای پیام