مراسم یادبود دیانا آبکار برگزار شدمراسم بزرگداشت «دیانا آباکر» اولین کنسولگری جهان با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تعدادی از دیپلمات های خارجی مقیم تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، مراسم یادبود «دایانا آباکر» اولین کنسولگری افتخاری جهان با عنوان «دیانا آباکر «زنی فراتر از زمان خود» در شامگاه شنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ در حضور آرسن آواکیان سفیر ارمنستان، ساتوشی ماتسوشیتا دبیر سفارت ژاپن، آرمین موتویان کنسول افتخاری استونی، زهرا الهیان نماینده تهران، فاطمه ماکسودی معاون بروگر، معصومه بشبیری بگرام نماینده مسیحیان ارمنی در جنوب آرا شاهویردیان و الهام اکبری نماینده مسیحیان ارمنی شمال کشور به مجلس شورای اسلامی. یکی از اعضای شورای فرهنگ عمومی و جمعی از ارامنه ساکن تهران در انجمن اجتماعی ارامنه بازداشت شدند.

الهیان: خانم اباکر یک انسان دوست و پایبند به حقوق مردم بود

زهرا الهیان نماینده مردم تهران در مجلس شورا در این مراسم گفت: در کمیته حقوق بشر حرم ما این ایده را داریم و به دنبال گسترش اشتراکات فرهنگی و دینی بین ادیان توحیدی هستیم. اسلام و باورهای ارمنی». تعامل با موضوعات مشترک مانند صلح، دوستی و عدالت؛ این اشتراکات می تواند فعالیت و تعامل بیشتری را فراهم کند.

وی گفت: فعالیت مسلمانان و پیروان سایر ادیان توحیدی در کنار یکدیگر و در مسیر صلح، دوستی و عدالت در جمهوری اسلامی ایران برای مردم خارج از ایران بسیار جالب است. به نظر می رسد در ایران فضای دیکتاتوری حاکم است که برادران و خواهران مسلمان و ارمنی سالهاست در داخل ایران با هم در تعامل هستند.

این نماینده مجلس گفت: ما در فراکسیون سازمان های مردم نهاد مجلس شورای اسلامی تلاش می کنیم صدا و سخنگو برای انجمن ها، NGO ها، NGO ها، NGO ها باشیم. در این راستا از دیدگاه ها و ایده های ارامنه عزیز برای تقویت نهادهای مردمی استقبال می کنیم. همچنین امیدواریم با ادامه گفت وگوها و تعاملاتی که در طول سالیان متمادی در شبکه سازمان های مردم نهاد زنان صورت گرفته است، بتوانیم جامعه مدنی و نهادهای مردمی را که انجمن ارامنه یکی از آنهاست، تقویت کنیم.

الهیان در خاتمه با گرامیداشت یاد و خاطره دیانا آبکار گفت: خانم آبکار شخصیتی انساندوست و موثر در صحنه بین المللی و مدافع حقوق مردم بود.

مقصودی: دیانا، زرگرها به خاطر دیگری و نوع دوستی ماندگار شدند.

به گزارش ایسنا، فاطمه مقصودی به نمایندگی از بروگر نیز با تاکید بر اینکه زنان در دین اسلام نرم افزار عالم هستند، گفت: در همه جای آیات قرآن از زن به عنوان الگو یاد شده است. زن جوهر جهان هستی است و این دیدگاه که اگر زنان نبودند، جهان کامل نبود، چیزی است که در باورهای ما موج می زند.

وی با اشاره به دیدگاه زنان در جامعه امروز ایران گفت: در جامعه کنونی جمهوری اسلامی ایران نگاه به زن نگاهی زیبا و نگاه به انسان آرمانی محسوب می شود. امروز هیچکس حق ندارد زنان را محدود کند تا تمام مواهب الهی نهفته در وجودشان را در بستری مناسب به نمایش بگذارند.

این نماینده مجلس، نوع دوستی و نوع دوستی را از ویژگی های انسان ایده آل برشمرد و گفت: روابط جنسی بین دو جنس انسان را رشد می دهد و این نوع دوستی و کار خیر از ویژگی های بانو دیانا آبکار است. اگر دیانا زودتر زنده ماند، به دلیل این نظر شما بیشتر مطالبه خواهید کرد، دوستی خود را تغییر دهید و سنت ها و قوانین الهی را بپذیرید.

سفیر ارمنستان در تهران: دیانا آبکار تا زمان مرگ به مبارزه و میهن پرستی ادامه داد

آرسن آواکیان، سفیر ارمنستان در تهران، به عنوان یکی از سخنرانان مراسم بزرگداشت دیانا باکر، طی سخنانی با بیان اینکه «دیانا یکی از اولین سفرای جهان بود»، تاریخچه ای از فعالیت های دیانا باکر را بیان کرد. ارمنی ها سفیران در کشورهای مختلف کارایی و انجام وظایف دیپلماتیک دیپلمات های بسیاری را می توان در جمهوری اول ارمنستان مشاهده کرد. در شرایط سخت ارمنستان در آن روزها، این دیپلمات ها توانستند به خوبی از منافع ارمنستان در برابر سیاست های اتخاذ شده توسط ارمنستان در آن روزها دفاع کنند.

وی با تاکید بر اینکه دیانا آباکر تاثیر زیادی در به رسمیت شناختن تصویر استقلال جمهوری اول ارمنستان توسط ژاپن در سال ۱۹۲۰ داشت، گفت: اما به دلیل عمر کوتاه جمهوری اول ارمنستان، کار نقاشی ناتمام ماند. ; اما وی از هیچ تلاشی برای پیشبرد منافع مردم ارمنستان فروگذار نکرد و در آن زمان مکاتبات زیادی با شخصیت های سیاسی از جمله وودرو ویلسون رئیس جمهور وقت آمریکا داشت. دایانا باکر همچنین ۹ کتاب در مورد مسئله نسل کشی ارامنه نوشته است.

سفیر ارمنستان در تهران در پایان گفت: وی علاوه بر اینکه ارکان تلاش یک زن ارمنی را در چهره ای دیپلماتیک برای پیشبرد منافع ملی خود نشان داد، نمونه بارز یک زن میهن دوست را نیز ارائه داد. دایانا تا سال ۱۹۳۷ به فعالیت مبارزاتی و میهن پرستانه خود ادامه داد و در آن زمان درگذشت و از هیچ تلاشی برای از دست دادن غرور و رفاه کشورش دریغ نکرد.

بیگلریان: دیانا اولین شخصیت خصوصی بود

به گزارش ایسنا، رابرت بیگلریان، نماینده مسیحیان ارمنی در جنوب کشور نیز به بیان ویژگی های ارامنه پرداخت و مهارت و شایستگی در تجارت را یکی از مهمترین ویژگی ها برشمرد و بر شکل گیری آنها تاکید کرد.

وی همچنین به ویژگی های شخصیتی دایانا آبکر اشاره کرد و گفت: اگرچه تلاش های فردی بسیار مهم است و دایانا آبکار شخصیت ویژه ای بود، به نظر من میراث گسترده و عمیقی توسط خانواده ها و تجار ارمنی در طول زمان انباشته شده است. ظهور شخصیت هایی مانند دایانا کمک کرده است.

معاون سفارت ژاپن همچنین گفت: از نماینده سفارت ژاپن می خواهم که از ارامنه ایران، جامعه ارامنه و مردم آزاده جهان از دولت ژاپن و مردم این کشور به خاطر مهمان نوازی از ارامنه تشکر کند. دوره نسل کشی ارامنه و برای حمایت از آنها. مقامات این کشور با دیانا رابطه داشتند.

پاشای: زندگی خوب و آرام با ارامنه یکی از مدال های افتخار آذربایجانی ها بود.

معصومه پاشایی بهرام نماینده مردم جلفا و مرند در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم سخنرانی کرد و گفت: یکی از افتخارات ما آذربایجانی ها زندگی بسیار آرام و خوب با ارامنه بود. تاریخ؛ در تاریخ ما فداکاری های زیادی وجود دارد که در آن همه اقوام متحد می شوند. ما همیشه به یاد تاریخ جلفا و اقوام ساکن آنجا افتخار می کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، در این مراسم پیام تصویری یکی از نوه های دیانا آبکار پخش شد. قطعه موسیقی «مادام دیانا آبکار» به آهنگسازی و نوازندگی حمیک اسکندرانی نیز رونمایی شد.

دیانا باکر (متولد اکتبر ۱۸۵۹) یک زن ایرانی-ارمنی است که اولین یا یکی از اولین دیپلمات های زن جهان به شمار می رود. وی از ۲۱ ژوئیه ۱۹۲۰ تا دسامبر همان سال به عنوان سفیر دولت ارمنستان در ژاپن خدمت کرد. آبکر سرانجام در ۸ ژوئیه ۱۹۳۷ در سن ۷۷ سالگی درگذشت.

انتهای پیام