مدیریت منابع آب با همکاری بهره برداران بخش کشاورزی امکان پذیر استایسنا/ خراسان رضوی مدیرعامل سازمان آب و خاک جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: مدیریت منابع آب با مشارکت مردم و همکاری دست اندرکاران بخش کشاورزی امکان پذیر است.

جعفر جوادی در قالب سلسله سمپوزیوم های پسا بحران در ترشی که دومین نشست خود را با موضوع چالش های آب و کشاورزی در سالن کنفرانس دکتر مسیح دانشوری در مرکز آموزش عالی کاشمر برگزار کرد. ۱۴ جولای تایید کرد: بیایید سطح را برنامه ریزی کنیم و آسمان را بگیریم.

وی با تاکید بر اینکه جلوگیری از تبخیر آب از سطح سدها و استخرهای ذخیره آب کشاورزی نیازمند برنامه ریزی سیستماتیک است، گفت: خراسان رضوی دارای ۳۷ دشت آبی است که از این تعداد ۳۴ دشت ممنوعه و با محدودیت در برداشت مواجه است.

مدیرعامل سازمان آب و خاک کشاورزی جهاد رضوی در خراسان گفت: گروه جهاد کشاورزی در این برهه دست از کار نکشیدند و معتقدیم باید با منابع موجود سازگار شویم و ضمن تامین منابع، تولید پایدار، اشتغال و امنیت غذایی ایجاد کنیم. . آب در دسترس و در نهایت تحقق هدف دولت مبنی بر تامین اجتماعی و تامین رضایت عمومی مردم.

هر دو روز یکبار طوفان گرد و غبار در کشمیر رخ می دهد

در این مراسم رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر با اشاره به اینکه امروز منطقه ما دچار بحران آب است، خاطرنشان کرد: برای حل بحران آب باید به درک مشترکی از مشکل برسیم.

هادی میماریان با تاکید بر وجود نگاه جامع به آب، محیط زیست و کشاورزی خاطرنشان کرد: با گذشت زمان بر اساس نقشه هیدروگراف، واحد آبخوان منطقه با شیب تند مواجه شد و این نشان دهنده کاهش سطح سفره های زیرزمینی و تشدید آن است. از بیابان زایی

وی گفت: در گذشته ۱۴ مرکز فرسایش بادی در خراسان رضوی داشتیم که اکنون به ۳۰ مرکز افزایش یافته است که سه مرکز آن در کاشمر جنوبی و خلیل آباد کانون بحران فرسایش بادی است.

این کارشناس آب و خاک گفت: از ابتدای سال جاری به طور متوسط ​​هر دو روز یک بار طوفان گرد و غبار داشتیم. به این ترتیب ریزگردها به سمت شهر حرکت می کردند و هر چه سطح آب زیرزمینی خالی تر باشد، از بین رفتن پوشش گیاهی بیشتر می شد.

به گفته وی، دشت کشمیر به عنوان دشت ممنوعه بحرانی است و کاهش چشمگیر منابع آب زیرزمینی مشهود و بسیار خطرناک است.

وضعیت منابع آبی در دشت کشمیر وخیم است

دبیر هم اندیشی پسابحران ترشاس گفت: دشت کاشمر از نظر منابع آبی با بیماری جدی مواجه است و برای رسیدن به رشد منابعی از جمله آب را قربانی کرده ایم اما باید جلوی این اشتباه را گرفت.

مشام مجیدی وضعیت فرونشست زمین در منطقه را ناخوشایند دانست و افزود: اگرچه در شهری که سرمایه، تولید و ثروت آن کشاورزی است و در سایر بخش ها گردشگری و تولید ثروت وجود ندارد، وسعت چاه ها چهار برابر شده است، اما میزان آن. برداشت تغییر نکرده است

وی از کاشمر به عنوان رکورددار بهره برداری از منابع آبی یاد کرد و افزود: دشت مشهد با هزاران ذی نفع، وسعت و ساختار آبخوان و… مشکل خود را نداریم.

مجیدی بر حساسیت شهرستان نسبت به موضوع آب تاکید کرد و گفت: همانطور که همه موجودات به آب نیاز دارند، برای حل بحران این حوزه نیز نیازمند مشارکت همه هستیم.

املاک کوچک مانع استفاده از روش های نوین آبیاری در کاشمر می شود

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر همچنین گفت: حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم در حوزه کشاورزی در شهرستان کاشمر مشغول به کار هستند که به دلیل کوچک بودن مالکیت در استفاده از سیستم های نوین آبیاری در این شهرستان با مشکلات زیادی مواجه شد.

محمد شجاعی گفت: با توجه به شرایط موجود منابع آبی، علاوه بر منابع طبیعی شهرستان، مجتمع جهاد کشاورزی نیز با نگرانی نگران کننده وارد این عرصه شده است.

وی گفت: با وجود اینکه در سال گذشته با مشکلات و کمبود اعتبار مواجه بودیم، اما در حوزه آبخیزداری و آبخیزداری جزو شهرستان های پیشرو استان هستیم و هر جا که توانسته ایم پروژه های آبخیزداری زیرزمینی را اجرا کنیم سطح آب زیرزمینی بوده است. تقویت شده است، که همچنین از فرونشست زمین جلوگیری می کند.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت: چشم انداز جهاد کشاورزی در سال ۱۴۰۱ اصلاح الگوی مصرف و تغییر الگوی کشاورزی است. از این رو گروه جهاد کشاورزی در این راستا تولید کالاهای استراتژیک، کشت گلخانه و افزایش ضریب تبدیل را در دستور کار خود قرار داده است.

وی بیان کرد: جلوگیری از فرسایش خاک، خودداری از تخصیص آب جدید، ساخت تجهیزات، توسعه سامانه های پایش منابع آب و آمار قابل اعتماد آب از جمله اقداماتی است که باید در برنامه ریزی ها و سیاست های آتی مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام