مدل واحد همکاری منطقه ای باید ترسیم شودرئیس مرکز مطالعات راهبردی رئیس جمهور تاجیکستان: امنیت منطقه آسیای مرکزی امروز در خطر است. سوال اینجاست که چرا امنیت تامین نمی شود؟ وزن قدرت های منطقه ای در محاسبات امنیتی و سیاسی چقدر است؟

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، خیرالدین عثمان زاده – رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری تاجیکستان در نشست ۳۰ ساله روابط ایران و تاجیکستان و چشم انداز آن، با اشاره به روابط دو کشور گفت: : در طول ۳۰ سال سال هاست که سران دو کشور تلاش کرده اند تا زمینه را برای گسترش همکاری های دوجانبه فراهم کنند. با استقلال تاجیکستان، جمهوری اسلامی ایران یکی از اولین کشورهایی بود که استقلال خود را به رسمیت شناخت و دو کشور در سال های مختلف فرصت توسعه همکاری های خود را پیدا کردند.

وی افزود: تاجیکستان در سال های ابتدایی استقلال با مشکلات عدیده ای مواجه بود و مشکلات آن زمان به جنگ داخلی منجر شد که برای عزت مردم و کشور سخت بود اما امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان توانست. قانون اساسی را در مدت کوتاهی تصویب کند و اصلاحاتی را انجام دهد».

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری تاجیکستان گفت: روابط ایران و تاجیکستان از پشتوانه فرهنگی برخوردار است و این دو کشور در راستای هماهنگی در مسائل فرهنگی روابط خود را گسترش داده اند. تاجیکستان بر این باور است که گسترش روابط دو کشور موجب توسعه در آسیای میانه خواهد شد و بر این اساس دو طرف تلاش می کنند در راستای صلح و ثبات در کشورهای منطقه گام بردارند.

عثمان زاده افزود: امنیت منطقه آسیای مرکزی امروز در معرض تهدید است. سوال امروز این است که چرا امنیت تامین نمی شود؟ وزن قدرت های منطقه ای در محاسبات امنیتی و سیاسی چقدر است؟

وی گفت: باید در راستای الگوی وحدت همکاری های منطقه ای حرکت کنیم. تاجیکستان نیز تلاش می کند نقش سازنده ای در حل مشکلات ایفا کند.

انتهای پیام