محیط زیست در انتصاب قضات با مشکلات جدی مواجه استایسنا/ خراسان رضوی مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان محیط زیست گفت: در حال حاضر معاونت حقوقی ما در انتصاب قضات با مشکل جدی مواجه است. لذا آموزش قضات را در دستور کار قرار داده ایم. هدف ما این است که موضوع ترویج فرهنگ اهمیت محیط زیست در قوه قضاییه را پیش ببریم و موضوع زیست محیطی را در این قوه پرتکرار کنیم.

سید ابوالقاسم موسوی امروز ۲۲ شهرفر در مراسم افتتاحیه دوره ملی تهیه محتوای آموزشی و رسانه ای محیط زیست و نشست مدیران آموزش و پرورش و مشارکت های مردمی استانداری های وابسته به سازمان حفاظت محیط زیست در سالن همایش هتل سامان مشهد برگزار شد، وی گفت: هیچ روزی نام یک محیط روز را در تقویم نداریم. بررسی های ما نشان می دهد که نامگذاری روز زمین پاک توسط یک نوجوان ۱۲ ساله پیشنهاد شده است. ما در سازمان محیط زیست کمی فعالیت و فعالیت برای ثبت یک روز داریم. روز هوای پاک و روز محیط زیست هنوز در تقویم ثبت نشده است. بنابراین ما دو پیشنهاد برای این کار ارائه کردیم و قول ثبت آنها را دادیم. یکی از این پیشنهادها آموزش و مشارکت زیست محیطی است.

وی در خصوص اخلاق و فقه محیط زیست گفت: یکی از برنامه های ما طراحی نظام فقه محیط زیست است. همچنین در آینده نزدیک اجتماع بزرگ روحانیون را برگزار خواهیم کرد. اقدام دیگری که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، جلب مشارکت برای بهبود شرایط زیست محیطی کشور از طریق فعال سازی عوامل بهبود محیط زیست است. بر این اساس لازم است هر استان یک موسسه خیریه محیط زیست تشکیل دهد.

موسوی بر لزوم گسترش آموزش همگانی در حوزه محیط زیست تاکید کرد و همچنین گفت: برای این منظور شناخت صحیح عموم و استفاده از روش های بهتر برای عموم ضروری است. به همین دلیل سرمایه گذاری روی دانش آموزان یکی از مهم ترین و موثرترین بخش های ایجاد محیط است. بر این اساس طرح همیار محیط زیست بررسی و تکمیل شد. دانش آموزان فقط با خواندن کتاب به محیط زیست اهمیت نمی دهند. در حال حاضر مسئولیت سند تحول محیط زیست کشور بر عهده حوزه دانشجویی است. البته گاهی آموزش و پرورش محدودیت هایی دارد که می توانید برای رفع این مشکل به کانون پرورش فکری کودکان مراجعه کنید.

وی با اشاره به اینکه اخیرا تدوین قانون سازمان های محیط زیستی در دستور کار قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: فعالیت تشکل ها نیازمند قانون است. البته در تدوین این قانون قطعا از نظرات سازمان ها استفاده خواهد شد. به طور کلی، استقلال سازمان ها و شفافیت و کنترل امور مالی آنها ضروری است.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان محیط زیست ادامه داد: اخیراً یکی از سازمان های خراسان رضوی به دلیل تصرف زمین با یکی از نهادهای نفوذی درگیر شد. در واقع فعالیت سازمان منجر به آزادسازی هکتارها از اراضی ملی از دست آن گروه شد. سازمان حفاظت محیط زیست و سایر نهادهای دولتی باید تدابیری اتخاذ کنند که حداقل حمایت قانونی از سازمان ها صورت گیرد.

موسوی با بیان اینکه با مشارکت هزار و ۴۷ تشکل که ۶۶۱ تشکل دارای مجوز هستند، بنیادی برای یک فعالیت بزرگ اجتماعی تدارک دیده شده است، گفت: اگر بتوان مدیریت صحیحی اعمال کرد و ارتباط و حمایت دقیقی با سازمان های مذکور داشته باشید، یعنی خوب اتفاقاتی برای محیط زیست کشور خواهد افتاد.

وی با اشاره به ورود حفاظت محیط زیست به روستاها بیان کرد: در حال حاضر سازمان محیط زیست ۳۷ هزار روستایی را تحت مدیریت خود دارد و به آنها آموزش می دهد. اگر بتوان در کنار هر روستایی یک تسهیلگر محیط زیست آموزش دید، مطمئناً مناطق روستایی نجات می یافت. این فعالیت در سطح ملی انجام می شود. بر این اساس، ابتدا حدود ۳۰۰ مربی آموزش دیده و پس از گذراندن چهار دوره، این افراد تسهیل گر خواهند شد.

در بخشی دیگر از این مراسم، دیا الدین الماسی، رئیس مرکز آموزش و آموزش محیط زیست سازمان محیط زیست گفت: امروز این فرصت را داریم تا ذهن رهبران، روسا و مدیران آینده را پاکسازی کنیم و اولویت را ارتقا دهیم. و ارتباط از محیط زیست

وی در خصوص تغییرات شدید زیست محیطی در سطح بین المللی افزود: هر تغییر شدید یا گسترده ای که در حال حاضر شاهد آن هستیم در مواجهه با محیط زیست در حال وقوع است. در نتیجه این تغییرات مشکلات و عواقبی نیز به وجود می آید.

از سوی دیگر نجما کمالی مشاور امور زنان و خانواده سازمان حفاظت محیط زیست گفت: انتظار می رود گسترش و ترویج فرهنگ محیط زیستی بانوان در سطح استانداری در اولویت محتوای آموزشی قرار گیرد. به نظر من مستندسازی تجربیات موفق زنان در حوزه حفاظت از محیط زیست مغفول مانده است. بر این اساس یکی از توصیه های سند تقویت محیط زیست در کشور، افزایش فرهنگ اهمیت به محیط طبیعی زندگی خانواده است.

شایان ذکر است که زنان و کودکان بیشترین آسیب را از تغییرات آب و هوایی می بینند. به همین دلیل، توانمندسازی زنان برای تبدیل شدن به سفیران برای کنترل و مدیریت تغییرات آب و هوا ضروری است.

مشاور امور بانوان و خانواده سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به موضوع مد و لباس دوستدار محیط زیست گفت: برای اولین بار ۲۰ کارگاه تولید پوشاک دوستدار محیط زیست محصولات خود را در جشنواره پوشاک فجر به نمایش گذاشتند. در فرهنگ تاریخی ما، بسیاری از لباس های محلی دوستدار محیط زیست بودند.

در ادامه این مراسم مهدی الحبور مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: چالش های زیست محیطی امروزی مانند گرد و غبار و آلودگی هوا ناشی از اقدامات نادرست انسان در گذشته است. در حال حاضر حتی مناطق شمالی استان نیز در این چالش حضور دارند.

وی افزود: خراسان رضوی در حال حاضر دارای سه کانون گرد و غبار است که دو کانون آن به نام های سرخس و دشت خواف در وضعیت بحرانی قرار دارند.

انتهای پیام