مجوز حرفه ای باشگاه ها کجا رفت؟با وجود فرصت چهار ماهه گرفتن مجوز حرفه ای از باشگاه های ایرانی، تکلیف کمیته صدور مجوز اولیه همچنان نامشخص است.

به گزارش اسنا، فصل گذشته پس از مشکلاتی که در جریان صدور مجوزهای حرفه ای به باشگاه های استقلال و پرسپولیس به وجود آمد، با وجود اینکه کمیته بدوی اسناد این دو باشگاه را تایید نکرد، کمیته استیناف برای صدور مجوز حرفه ای اقدام کرد. از دو باشگاه فدراسیون فوتبال به سرپرستی داریوش مصطفوی مدارک قرمزپوشان را تایید کرد اما کنفدراسیون فوتبال آسیا پس از تایید مدارک مجوز حرفه ای صادر نکرد تا دو کانون بزرگ هواداران تهرانی غایبان بزرگ قهرمانان آسیا باشند. لیگ. نامگذاری شده برای فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۲. حالا بعد از گذشت نزدیک به یک سال، استقلال و پرسپولیس به دنبال حل و فصل مشکلات خود هستند تا بتوانند جواز حضور در لیگ قهرمانان فصل آینده را به صورت حرفه ای دریافت کنند اما در این بین مشکلات زیادی پیش روی این باشگاه ها قرار دارد.

شاید بتوان گفت اولین و مهمترین مشکل در مسیر صدور مجوز حرفه ای تعلیق کمیته بدوی صدور مجوز حرفه ای به فدراسیون فوتبال است. فصل گذشته پس از این کمیته و پس از آن کمیته استیناف مجوزهای حرفه ای، در چارچوب مقررات به وظایف قانونی خود عمل نکرد و عملا مدارک دو باشگاه با ریش سفید را تایید کرد و سپس کنفدراسیون فوتبال آسیا با رای گیری از این موضوع مطلع شد. به تعلیق این دو کمیته اجازه داده شد تا به طور رسمی فعالیت آنها متوقف شود. حالا بعد از گذشت یک سال، این دو کمیته همچنان از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا به حالت تعلیق درآمده اند و هیچکس نمی داند که اگر باشگاه امروز بخواهد مدارک خود را برای مجوز حرفه ای ارائه کند، دقیقاً کدام کمیته باید این مدارک را بررسی کند.

این در حالی است که استقلال و پرسپولیس با مشکلات دیگری روبرو هستند. موضوع مالکیت مشترک این دو باشگاه که ۹۰ درصد سهام آنها همچنان در اختیار دولت است، یکی از مشکلات اصلی این دو باشگاه در خصوص صدور مجوزهای حرفه ای است. البته دولت که ۱۰ درصد از سهام قرمز آبی ها را در اختیار بورس قرار داده بود، قول هایی هم در خصوص فروش انبوه سهام این دو باشگاه داد تا عملاً سهام آنها را به کمتر از ۵۰ درصد کاهش دهد اما تاکنون اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته است.

علاوه بر بحث سهام، مالکیت پرسپولیس و استقلال، این دو باشگاه نیز مانند بسیاری دیگر بدهی های هنگفتی دارند که باید قبل از پایان مهلت کنفدراسیون فوتبال آسیا (اواسط آذر) آن را پرداخت کنند و منابع مالی خوبی که از فروش به دست می آید را در نظر بگیرند. سهامی که در بورس آورده است، به نظر می رسد مشکلی از این بابت وجود ندارد. می توان گفت مهم ترین دین استقلال محکومیت در پرونده استراماچیونه توسط فیفا است و پرسپولیس یکی دیگر از پرونده های رادوشوویچ است.

به جز پرسپولیس و استقلال، سایر باشگاه های لیگ برتری نیز هیچ اقدامی برای گرفتن مجوز حرفه ای انجام نداده اند. شاید به جز یکی دو باشگاه با زیرساخت های لازم، باشگاه های دیگری مانند نساجی مازندران که قصد حضور در لیگ قهرمانان آسیا را دارند، در مراحل صدور مجوز حرفه ای هیچ اقدامی نکرده باشند. با توجه به تعویق یک فصل لیگ قهرمانان آسیا، باشگاه ها اکنون زمان بیشتری برای رعایت الزامات AFC دارند. اگرچه این شانس نسبت به گذشته بیشتر بود، اما اگر باز هم از آن غفلت می شد، در یک چشم به هم زدن تمام می شد.

انتهای پیام