متخصص تغذیه و پیری متخصص تغذیه و متخصص تغذیه بالینی


همه چیز در مورد تغذیه و پیری

تغذیه و پیری یکی از موضوعات تغذیه موضوعی است که درباره آن صحبت می شود. با افزایش سن ، تغییرات فیزیولوژیکی به آرامی در تمام سیستم های بدن رخ می دهد. این تغییرات تحت تأثیر عوامل زیادی از جمله رویدادهای زندگی ، بیماری ها ، ویژگی های ژنتیکی و عوامل اقتصادی اجتماعی قرار دارد. (متخصص تغذیه از تهران)

این تغییرات شامل تغییراتی در حس چشایی ، بینایی ، بویایی و غیره است که هر یک می تواند به طریقی بر مصرف غذای افراد مسن تأثیر بگذارد. بارزترین این تغییرات در حس چشایی و بویایی است که منجر به کاهش میل به غذا و یا افزایش مصرف موادی مانند نمک ، شکر و چربی می شود.

از دست دادن دندان یکی دیگر از رویدادهایی است که می تواند جویدن غذا را با مشکل مواجه کرده و مصرف مناسب غذا را کاهش دهد.

تغذیه و پیری

تغذیه در سالمندان

برای بسیاری از نسل های قبلی ما ، پرخوری نشانه سلامتی است. بنابراین اگر یک عضو ارشد خانواده ، مانند پدربزرگ و مادربزرگ ، وزن کم کند و دیگر تمایلی شدید به غذا نداشته باشد ، چه؟ در این مورد ، شما باید معیارهای خاصی را رعایت کنید تا از سوء تغذیه و عواقب آن جلوگیری کنید.

وقتی در کودکی از مادربزرگ خود دیدن می کردید ، او به خاطر تهیه غذاهای فوق العاده برای مهمانان شهرت داشت. به لطف مهارت های آشپزی معروف مادربزرگتان ، کباب آبدار ، کیک خانگی ، پای سیب خوشمزه و یک کیک شکلاتی منحصر به فرد به شما داده شد. اما اکنون که به سن خاصی رسیده است ، به نظر می رسد دیدگاه او نسبت به غذا تغییر کرده است. کسی که روزی دوبار غذا می خورد ، به اندازه گنجشک می خورد. چی شد؟

متأسفانه ، این امر غیر معمول نیست که افراد مسن بالای 70 سال به اندازه کافی غذا نخورند و بنابراین نیازهای تغذیه ای آنها برآورده نمی شود. در حقیقت ، با افزایش سن ، متابولیسم ما کند می شود. این بدان معناست که بدن انرژی کمتری برای انجام فعالیت های مختلف مصرف می کند. بنابراین طبیعی است که اشتهای افراد کاهش می یابد. علاوه بر این ، آنها زودتر بعد از هر وعده غذایی معمولی احساس سیری می کنند. در بسیاری از موارد نیازی به نگرانی نیست. مگر در مواردی که کاهش اشتها در ظاهر طبیعی منجر به سوء تغذیه شود.

نکات تغذیه ای و پیری

استفاده از طعم های مختلف غذایی مانند آب لیمو ، فلفل و ادویه های گیاهی می تواند تا حدی علاقه فرد را به غذا افزایش دهد. تغییرات کلی در دستگاه گوارش ، مانند کاهش کلی در میزان عملکرد و تغییرات ترشحات آن نیز مستقیم ترین تأثیر را بر تغذیه انسان دارد. مصرف کافی آب و فیبر غذایی می تواند برای تنظیم صحیح عملکرد دستگاه گوارش مثر باشد.

برخی تغییرات نیز به طور غیر مستقیم بر رژیم غذایی افراد تأثیر می گذارد. با افزایش سن ، توده عضلانی کاهش می یابد و توده چربی افزایش می یابد. از سوی دیگر ، توانایی بدن برای سنتز پروتئین کاهش می یابد. این تغییرات می تواند بر عملکردهای حیاتی بدن تأثیر بگذارد. اما یکی از مهمترین اثرات کاهش توده عضلانی ، کاهش متابولیسم پایه در بدن و تمایل فرد به افزایش وزن است که با کنترل مصرف غذا و افزایش فعالیت بدنی می توان تا حدی با آن مقابله کرد.

با افزایش سن ، توده استخوانی از بین می رود و فرد مستعد ابتلا به اختلالی مانند پوکی استخوان ، شکستگی استخوان و ناتوانی های شدید می شود. ورزش و مصرف کافی کلسیم راه هایی برای مقابله با پیشرفت بیماری است. بیماری های دیگر مانند بیماری های تصلب شرایین ، فشار خون بالا ، دیابت و استفاده از داروهای مختلف مرتبط با این بیماری ها نیز بر رژیم غذایی و وضعیت تغذیه فرد تأثیر می گذارد.

بسیاری از داروها بر اشتهای فرد تأثیر می گذارد. برخی دیگر در جذب و استفاده از مواد مغذی در بدن اختلال ایجاد می کنند و در طولانی مدت منجر به کمبود مواد مغذی خاصی می شوند.

نیازهای ویژه برای تغذیه و افزایش سن

یکی از نکات مهم مربوط به تغذیه افراد مسن این است که نیازهای انرژی آنها در حال کاهش است ، اما نیاز به مواد مغذی مانند ویتامین ها همچنان بالاست. به همین دلیل ، افراد مسن باید غذاهایی را مصرف کنند که چگالی بیشتری از مواد مغذی نسبت به انرژی خود دارند. به عنوان مثال ، شیر کم چرب حاوی مواد مغذی مشابه سایر انواع شیر است ، اما به دلیل چربی کمتر ، انرژی کمتری دارد.

به دلیل کاهش جذب پروتئین ها و کاهش سنتز آنها در بدن ، افراد مسن به پروتئین های با کیفیت بالا مانند تخم مرغ ، گوشت بدون چربی و حبوبات نیاز دارند. کاهش کل چربی در رژیم غذایی افراد مسن منطقی ترین راه برای کاهش مصرف انرژی است و در بیشتر موارد به دلیل افرادی که از بیماری های مزمن رنج می برند لازم است.

با توجه به اینکه حدود 60 درصد انرژی مورد نیاز باید توسط کربوهیدرات تامین شود ، توصیه می شود از کمپلکس هایی مانند غلات کامل استفاده کنید. این گروه از مواد غذایی به کنترل بهتر قند خون کمک می کند و همچنین مصرف فیبر غذایی را افزایش می دهد. علاوه بر این که فیبر به عملکرد طبیعی دستگاه گوارش کمک می کند ، فواید سلامتی زیادی نیز دارد.

کمبود ویتامین در بسیاری از افراد مسن مشهود نیست. اما استرس هر بیماری می تواند منجر به از دست دادن ذخایر و کسری ها شود. بدن قادر به ذخیره ویتامین های محلول در چربی است و معمولاً افراد مسن با کمبود این ویتامین ها تهدید نمی شوند. با این حال ، اگر این افراد به اندازه کافی در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرند ، باید غذاهای غنی از ویتامین D بخورند.

تغذیه و پیری

نیازهای ویژه تغذیه و پیری همچنان ادامه دارد

برای دریافت آهن کافی توصیه می شود از میوه ها و سبزیجات غنی از ویتامین C به همراه غذاهای غنی از آن استفاده کنید.روی یکی از مواد مغذی موثر در بهبود زخم و اشتها است. منابع شامل گوشت ، تخم مرغ و غذاهای دریایی است. این ماده مغذی همراه با ویتامین ها است ج، ه، و مواد شیمیایی گیاهی لوتئین ، زآگزانتین و بتاکاروتن ممکن است در جلوگیری یا کند کردن اختلال بینایی AMD یا دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن م beثر باشند.

بهترین راه برای دریافت این مواد مغذی ، مصرف روزانه 5 واحد میوه و سبزیجات ، به ویژه با برگهای سبز تیره ، نارنجی و زرد است. غذاهایی مانند کلم ، کلم بروکلی ، اسفناج ، نخود فرنگی ، پرتقال و خربزه. ویتامین هنقش بالقوه ای در پیشگیری از بیماری آلزایمر دارد.

مطالعات این اثر ویتامین ها را نشان داده است هاین امر هنگام مصرف منابع غذایی غنی مانند روغن های گیاهی ، مغزها و … مشاهده می شود و مصرف آن به عنوان مکمل مثر نیست. کمبود ویتامین B12این به دلیل از دست دادن حافظه و اختلالات دیگر مانند برخی از انواع کم خونی است. به دلیل کاهش جذب این ماده در سنین بالا ، مصرف منابع غنی از آن مانند گوشت ، مرغ ، ماهی ، تخم مرغ و غیره ضروری است.

نیازهای ویژه تغذیه و پیری همچنان ادامه دارد

علاوه بر همه این مواد مغذی ، آب یکی از مهمترین آنهاست و دارای بسیاری از عملکردهای ضروری مانند کاهش استرس در کلیه ها و یبوست است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد. با توجه به کاهش تشنگی با افزایش سن ، افراد باید به مصرف منظم انواع مایعات مانند آب ، شیر ، آب میوه و … توجه کنند تا بدن آنها در حالت هیدراتاسیون قرار گیرد.

افراد در هر سنی برای سالم ماندن به مواد مغذی زیادی نیاز دارند ، که با افزایش سن اهمیت بیشتری پیدا می کند. از سوی دیگر ، مانند همه سنین ، برای سالمندان مهم است که از طیف گسترده ای از محصولات لذت ببرند. از آنجا که هیچ ماده غذایی یا مکمل غذایی دارای تمام مواد مغذی نیست ، انواع مختلفی از مواد غذایی برای تولید این طیف گسترده ای از مواد مغذی مورد نیاز است.

چندین توصیه برای دستیابی به این هدف وجود دارد. به عنوان مثال ، غذای خوب باید حداقل سه غذا با رنگ های مختلف داشته باشد. یا توصیه می شود از محصولات با قوام مختلف مانند نان غلات کامل ، لوبیا پخته و مصرف حداقل 5 واحد میوه و سبزیجات استفاده کنید.

سوء تغذیه: علل و خطرات

اغلب عوامل مختلفی در سوء تغذیه در افراد مسن دخیل هستند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • بیماری یا مشکلات جسمی (مانند سرطان ، عفونت و مشکلات گوارشی)
 • بیماریهای روانی (مانند افسردگی و اضطراب)
 • بیماریهای عصبی (مانند بیماری آلزایمر ، پارکینسون ، زوال عقل)
 • انزوا
 • اعتیاد
 • مشکلات خانوادگی یا بین فردی
 • مشکلات دهانی (دندان مصنوعی نامناسب یا بیماری لثه)
 • روشهای خاص و داروها
 • عمل جراحي

تغذیه و پیری

سوء تغذیه می تواند پیامدهای جدی برای سلامتی و رفاه انسان داشته باشد. این اثرات می تواند شامل از دست دادن توده عضلانی ، خستگی ، افزایش خطر زمین خوردن ، حساسیت به عفونت ها ، تشدید بیماری های مزمن و موارد دیگر باشد. همچنین در کاهش کیفیت زندگی و بدتر از آن در کاهش امید به زندگی نقش دارد. بنابراین ، درک علل و یافتن راه هایی برای جبران این وضعیت بسیار مهم است.

مواد مغذی ضروری برای افراد مسن

در هر سنی ما باید غذای کافی برای تأمین نیازهای تغذیه ای خود بخوریم. ویتامین ها ، مواد معدنی ، پروتئین ها و کربوهیدرات ها نقش دارند ، زیرا همه آنها برای عملکرد طبیعی بدن انسان ضروری هستند.

با این حال ، برخی از مواد مغذی نیاز به نظارت خاصی در سنین بالا دارند. زیرا اکثر افراد مسن آنها را به اندازه کافی مصرف نمی کنند. این مواد مغذی برای حفظ سلامت سالمندان مورد نیاز است. در اینجا برخی از مهمترین مواد مغذی ذکر شده است:

پروتئین ها

پروتئین یکی از اجزای اصلی بدن انسان است. چندین نقش مهم در بدن ایفا می کند و نقش مهمی در حفظ توده عضلانی دارد. تخمین زده می شود که 30 تا 50 درصد از افراد مسن که در خانه های سالمندان یا مراکز مشابه زندگی می کنند از کمبود پروتئین رنج می برند. لیست غذاهای غنی از پروتئین شامل موارد زیر است:

 1. گوشت و ماهی
 2. تخم مرغ
 3. لبنیات
 4. لوبیا
 5. آجیل و دانه ها

افراد بالای 70 سال باید حداقل 0.8 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن (0.8 گرم / کیلوگرم در روز) بخورند.

کلسیم و ویتامین D

کلسیم و ویتامین D مهمترین مواد مغذی برای استخوان ها هستند. آنها از پوکی استخوان جلوگیری می کنند ، که باعث شکننده شدن استخوان ها و افزایش خطر افتادن تصادفی می شود. کلسیم و ویتامین D در بسیاری از غذاها از جمله محصولات لبنی یافت می شود. بسیاری از مردم روزانه کلسیم و ویتامین D کافی دریافت نمی کنند. مقامات بهداشتی دریافت روزانه 1200 میلی گرم کلسیم و 800-2000 واحد بین المللی ویتامین D را به افراد بالای 50 سال توصیه می کنند. از پزشک خود بخواهید به شما در رسیدن به این اهداف کمک کند. پزشک اغلب مصرف مکمل ها را توصیه می کند.

الیاف

اکثر افراد مسن روزانه فیبر کافی مصرف نمی کنند. فیبر برای سلامتی مفید است. این ماده از یبوست جلوگیری می کند ، سلامت روده را حفظ کرده و کلسترول را کاهش می دهد. بسیاری از غذاها ، مانند نان و غلات سبوس دار ، سبزیجات ، میوه ها و حبوبات ، حاوی فیبر هستند. مردان بالای 70 سال باید 30 گرم فیبر در روز و زنان – 21 گرم فیبر مصرف کنند. در صورت لزوم ، پزشک ممکن است مکمل فیبر روزانه را توصیه کند.

تغذیه و پیری

راهنمای تغذیه برای سالمندان

فواید تغذیه ای

برای اطمینان از سلامتی ، همه باید با متخصص تغذیه مشورت کنند. پزشک شما سالها بهترین راهنما برای رفتار تغذیه سالم بوده و مقدار و نوع غذای توصیه شده را ارائه می دهد. پیروی از توصیه های پزشک به شما در برآوردن نیازهای شما به ویتامین ها ، مواد معدنی و سایر مواد مغذی کمک می کند و همچنین خطر ابتلا به برخی مشکلات سلامتی را کاهش می دهد.

توصیه های تحریک کننده اشتها

در اینجا نکاتی وجود دارد که سالمندان می توانند برای تامین نیازهای تغذیه ای روزانه خود رعایت کنند:

 1. هر روز انرژی کافی دریافت کنید. رژیم غذایی برای افراد مسن باید حداقل 1500 کالری برای زنان و 2000 کالری برای مردان تامین کند.
 2. اگر از میوه و سبزیجات کافی استفاده نمی کنید ، حتما مکمل های ویتامین و مواد معدنی را در نظر بگیرید.
 3. اگر احساس گرسنگی نمی کنید ، رژیم خود را با افزودن غذاهای جایگزین تکمیل کنید. چندین مورد برای انتخاب وجود دارد ، مانند پودینگ و نوشیدنی های مغذی. برای انتخاب گزینه مناسب از مشاوره پزشکی استفاده کنید.
 4. برای مشاوره شخصی با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

در پایان

زیرا تغذیه مناسب پایه و اساس سلامت است. حفظ آن در تمام مراحل زندگی بسیار مهم است. برای افراد مسن ، تغذیه نامناسب می تواند پیامدهای زیادی داشته باشد. عزیز خود را به رژیم غذایی سالم و متعادل هدایت کنید زیرا در جوانی از شما مراقبت می کرد.

دیدگاهتان را بنویسید