ما به مشورت در مورد بهترین راه برای مقابله با ادامه تشدید گام های هسته ای ایران ادامه می دهیمسه عضو اروپایی برجام با صدور بیانیه ای مشترک درباره واکنش ایران به تصمیم ضدایرانی شورای حکام مدعی شدند که اقدامات ایران از محدوده برجام فراتر رفته و آن را خالی کرده است.

به گزارش ایسنا، سه عضو اروپایی برجام در بیانیه ای مشترک درباره واکنش ایران به قطعنامه ضدایرانی شورای حکام مدعی شدند که اقدامات ایران از محدوده برجام فراتر رفته و آن را بیش از پیش خالی کرده است.

ما، دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا، اقدامات اخیر ایران را که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید شده برای گسترش برنامه هسته‌ای خود محکوم می‌کنیم.

در ادامه این بیانیه سه کشور اروپایی مدعی شدند: ایران با افزایش ظرفیت های تولیدی خود در تاسیسات فردو و نطنز فراتر از محدوده برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و تسریع در تولید اورانیوم غنی شده، موارد مهم دیگری را در اختیار گرفته است. گام در راه فرسودگی آنها نگرانی ویژه تصمیم ایران برای افزایش تولید اورانیوم بسیار غنی شده در تاسیسات زیرزمینی خود در فردو است.

تروئیکا مدعی شد که اقدام ایران چالشی برای رژیم جهانی منع اشاعه است. نویسندگان این بیانیه مدعی شدند که اقدامات جبرانی از سوی ایران، اگرچه “مخاطره اشاعه هسته ای را در بر می گیرد، اما هیچ توجیه مدنی قابل قبولی ندارد.”

انگلیس، آلمان و فرانسه در این بیانیه مدعی شدند که واکنش ایران نگران‌کننده‌تر از پنج ماه پیش است که به قول آنها «ایران تمام اقدامات نمایشی مرتبط با برجام را تعلیق کرد». آنها اقدامات متقابل ایران را “غیرقابل قبول” ارزیابی کردند و مدعی شدند: بر اساس معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای، ایران موظف به اجرای کامل توافقنامه پادمان است.

بر این اساس، تروئیکا مدعی شده است: ما به مشورت با شرکای بین المللی در مورد بهترین راه برای مقابله با ادامه تشدید اقدامات هسته ای ایران ادامه خواهیم داد.

انتهای پیام/