ماجرای سیل تابستان چیست؟ایسنا/ کرمانشاه مدیرکل هواشناسی کرمانشاه درباره فعالیت سامانه موسمی در ایران و وقوع سیلاب های ناشی از آن توضیحاتی ارائه کرد.

فیروز دلچایی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به حمله غیرمعمول سامانه مونسون (موسمی) به ایران در چند روز گذشته، اظهار کرد: باران موسمی بخشی از سامانه هواشناسی گرمسیری است که عمدتاً هند و پاکستان را تحت تأثیر قرار می دهد. در فصل باران های موسمی تابستان و ضعیف. جنوب شرق کشورمان را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی با بیان اینکه در برخی سال ها این سامانه قوی تر شده و به عرض های جغرافیایی شمالی و غربی متمایل می شود، ادامه داد: با توجه به گرم شدن کره زمین و تغییرات اقلیمی، رفتار باران های موسمی در سال جاری به طور نسبتا استثنایی تغییر کرد و باعث بارش شدید باران در یک منطقه شد. در مقیاس بزرگ از نیمه جنوبی کشور

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه همچنین به رکورد بارندگی ناشی از فعالیت این سامانه اشاره کرد و افزود: رکوردهای قبلی بارندگی مردادماه در جنوب شرق کشور مربوط به تابستان سال ۱۳۷۴ بوده که میانگین بارندگی هفت بوده است. تعداد ایستگاه‌ها در این منطقه به ۳۵ میلی‌متر رسید، اما امسال فعالیت باران‌های موسمی به رکورد قبلی رسید.

به گفته دولاکای، با احتساب بارندگی های ناشی از موسمی، امسال شاهد رکوردشکنی بارندگی بودیم، به نحوی که میانگین بارندگی هفت ایستگاه اصلی هواشناسی در جنوب شرق کشور بود و آگوست پرباران ترین ماه در سال جاری بود. کشور دوره آماری جنوب شرقی رکورد بارندگی در حوضه زاگرس بزرگ نیز شکسته شد.

وی با بیان اینکه ایستگاه های یزد، زاهدان، بافت، کوهرنگ، سراوان، تپاس و… پربارش ترین ایستگاه های مرداد و حتی تابستان بوده اند، خاطرنشان کرد: در این میان شهر یزد کمتر از یک سال بارندگی را تجربه می کند. در ۴۸ ساعت باران بی‌سابقه و آب و هوای بسیار سختی را تجربه کردم.

وی همچنین به اثرات این سامانه در غرب کشور اشاره کرد که عمدتاً به صورت ابر و افزایش دما به ویژه در شب و رگبار پراکنده ظاهر شد.

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ممکن است در سال های آینده شاهد تکرار «بارش های موسمی» باشیم یا خیر، تاکید کرد: پیش بینی دقیق از رویدادهای جوی به راحتی امکان پذیر نیست، اما بعید به نظر می رسد که باران های موسمی ادامه خواهد داشت هر سال خودشان را تکرار می کنند. همانطور که آخرین بار ۲۷ سال پیش و البته با شدت کمتری اتفاق افتاد.

دولتشایی معتقد است که بعید است تابستان آینده دوباره فعالیت فصلی داشته باشیم و حدود ۷۰ درصد کشور را تحت تاثیر قرار می دهد اما ممکن است دوره بازگشت کوتاهتر باشد.

وی افزود: علاوه بر این، از آنجایی که پیش بینی می شود در سال آینده شرایط «ال نینو» را داشته باشیم، معمولاً ال نینو اجازه نفوذ شدید باران های موسمی به این منطقه را نخواهد داد.

انتهای پیام