قیمت گاز طبیعی در اروپا برخلاف روند هفته های اخیر حرکت کرده است



هفته گذشته، قیمت تقریباً همه بازارهای کالایی در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده در مورد احتمال رکود اقتصادی کاهش یافت، اما قیمت یک کالا از این روند خارج شد.

به گزارش ایسنا، در حالی که قیمت نفت خام و سایر کالاها طی هفته گذشته کاهش یافت، کالایی که این روند را دنبال نکرد، گاز طبیعی اروپا بود. قیمت گاز پایه بازار اروپا هلند هاب TTF در اوایل هفته گذشته به بالاترین سطح خود در نزدیک به چهار ماه گذشته رسید. گاز طبیعی در اروپا از ابتدای سال گذشته شاهد افزایش ۷۰۰ درصدی قیمت آن بوده است و به گفته تحلیلگران، بیشترین افزایش قیمت این کالا هنوز رخ نداده است.

حرکت قیمت گاز طبیعی در اروپا با روند هفته های اخیر مغایرت دارد

قیمت گاز پس از بحران انرژی در پاییز سال گذشته افزایش یافت. سپس حمله نظامی روسیه به اوکراین در ماه فوریه و اقدام اروپا برای جستجوی منابع دیگر به جای گاز روسیه، این بحران را تشدید کرد. در همین حال، روسیه در اواسط ژوئن عرضه گاز به مشتریان عمده اروپایی از جمله آلمان و ایتالیا را کاهش داد. سه هفته پس از کاهش عرضه گاز روسیه و اختلال در تأسیسات Freeport LNG در ایالات متحده، قیمت گاز در اروپا ۶۰ درصد افزایش یافت.

قیمت آتی TTF سه شنبه گذشته هشت درصد افزایش یافت و به ۱۷۹ دلار (۱۷۵ یورو) در هر مگاوات ساعت رسید که بالاترین قیمت از ماه مارس است. به گفته اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در بانک ساکسو، این نرخ پنج برابر بیشتر از مدت مشابه در سال ۲۰۲۱ و ۱۱ برابر بیشتر از میانگین بلندمدت است. قیمت گاز اروپا به ۳۰۰ دلار در هر بشکه نفت خام رسیده است.

این در حالی است که سایر کالاها از جمله نفت خام از اواسط ژوئن تحت تاثیر اقدامات بانک مرکزی آمریکا و سایر بانک های مرکزی بزرگ جهان در افزایش نرخ بهره به بالاترین سطح در چند دهه گذشته قرار گرفته اند. مبارزه با نرخ بی سابقه تورم در چهل سال گذشته و کاهش قیمت ها را مشاهده کرد. این افزایش سریع نرخ بهره سرمایه گذاران در بازارهای سهام و کالا را از رکود نگران کرده است.

عوامل مهم عبارتند از کاهش قابل توجه محموله گاز از روسیه به آلمان، تعمیرات قریب الوقوع دو هفته ای خط لوله نورد استریم ۱ که از ۱۱ جولای شروع می شود، و نگرانی ها مبنی بر اینکه روسیه ممکن است پس از اتمام تعمیرات، جریان گاز را از مسیر بازگرداند. درباره رکود در آلمان، اقتصادهای منطقه یورو و همه اقتصادهای اتحادیه اروپا در آینده نزدیک.

وضعیت فعلی گاز طبیعی مشابه دهه هفتاد برای نفت است

تغییر مداوم در بازارهای انرژی از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین به این واقعیت اشاره دارد که گاز در سال‌های اخیر به یک کالای جهانی تبدیل شده است و تقاضای شدید برای LNG در اروپا قیمت‌ها را در این منطقه و آسیا افزایش داده است. توانایی صادرات ایالات متحده برای جایگزینی بخشی از منابع روسیه نیز قیمت پایه گاز طبیعی ایالات متحده در هنری هاب را در مقایسه با سال گذشته دو برابر کرد. قیمت گاز در ایالات متحده از زمانی که تاسیسات Freeport LNG از کار افتاده بود، حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است، زیرا گاز بیشتری برای عرضه به بازار داخلی در دسترس است.

کوین بوک، مدیر عامل شرکت تحقیقاتی Clearview Energy Partners در واشنگتن هفته گذشته به بلومبرگ گفت: وضعیت فعلی گاز طبیعی مانند دهه ۱۹۷۰ برای نفت خام است. جهان اکنون در مورد گاز همانطور که قبلاً در مورد نفت فکر می کرد فکر می کند و نقش اساسی گاز در اقتصادهای مدرن و نیاز به منبع و تنوع بخشیدن به عرضه انرژی روز به روز آشکارتر می شود.

گاز طبیعی قبلاً کالایی بود که در بازارهای منطقه ای معامله می شد. اما اکنون که به نظر می رسد جهانی شدن در بیشتر بخش های اقتصاد جهانی رو به کاهش است، تجارت گاز معکوس پیدا کرده و به سرعت در حال جهانی شدن است.

نیاز به تنوع واردات و اهمیت گاز به عنوان یک کالای جهانی و نه منطقه ای هرگز بیشتر از این نبوده است زیرا اروپا قصد دارد خود را از وابستگی به گاز روسیه رها کند و برای تامین انرژی به مسکو وابسته نباشد. اتحادیه اروپا هنوز راه درازی برای رسیدن به این هدف دارد. آلمان هشدار داده است که کمبود گاز می تواند منجر به سقوطی شبیه به Lehman شود زیرا نیروگاه اقتصادی اروپا با چشم انداز کمبود بی سابقه برق برای مشاغل و مصرف کنندگان مواجه است.

این بدان معنا نیست که اروپا تلاش نمی کند. پروژه های ساخت پایانه های واردات LNG از یونان به آلمان و فنلاند فعال شده است، اما مدتی طول می کشد تا اروپا خود را از وابستگی به گاز روسیه رها کند. اروپا هدف خود را برای عدم واردات گاز روسیه تا سال ۲۰۲۷ تعیین کرده است.

بازگشت سرمایه گذاری گاز طبیعی مایع

رهبران گروه هفت کشورهای صنعتی در اجلاس آلمان در پایان ژوئن بر اهمیت LNG تاکید کردند. این کشورها با تاکید بر حمایت از اهداف تغییر اقلیم پاریس، اذعان کردند که سرمایه گذاری در این بخش برای پاسخ به بحران فعلی ضروری است. در این شرایط استثنایی، سرمایه گذاری یارانه ای در بخش گاز می تواند به عنوان یک واکنش موقت مناسب باشد.

در همین حال، خریداران گاز به قراردادهای بلندمدت روی می‌آورند تا گاز غیرروسی را تضمین کنند و از خود در برابر افزایش قیمت‌های نوسان در بازار محافظت کنند.

دانیل تولمن، تحلیلگر Wood Mackenzie در ماه می گفت که بسیاری از خریداران قدیمی LNG یا گاز را به صورت معاملات نقدی یا تمدید یا امضای قراردادهای LNG با فروشندگان روسی می خرند. قیمت های نقدی آنقدر بالا و متغیر است که بسیاری از خریداران به سمت قراردادهای بلندمدت کشیده می شوند.

قطر همچنین به طور قابل توجهی ظرفیت صادرات LNG خود را در بزرگترین پروژه LNG جهان تا به امروز، که یک سال پیش، قبل از جنگ در اوکراین اعلام کرد، افزایش می دهد. در هفته‌های اخیر، انرژی قطر، غول‌های جهانی مانند ExxonMobil، ConocoPhillips، Eni، Total Energy و Shell را به عنوان شرکای پروژه توسعه شمال فیلد شرق انتخاب کرده است.

به گفته اویل پرایس، تا زمانی که ظرفیت تولید جدید ایالات متحده و قطر در اواسط دهه جاری آنلاین شود، بازار گاز همچنان فشرده خواهد بود زیرا کریدورهای تجارت انرژی دائما در حال تغییر هستند. افزایش اخیر قیمت گاز اروپا از زمانی که روسیه عرضه خود را قطع کرده است، پایان نیافته است زیرا اتحادیه اروپا به جستجوی منبع دیگری برای گاز برای جلوگیری از سهمیه بندی انرژی و رکود ادامه می دهد.

انتهای پیام