قول «وکیل جوان» برای تسهیل گرفتن وام ازدواج/ آیا مشکل «ضمانت» و «زمان انتظار» حل می شود؟بر اساس آمار اعلام شده از سوی بانک مرکزی، از ابتدای سال جاری تا پایان خردادماه ۱۹۰ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به ارزش ۲۵۵ هزار میلیارد ریال از طریق شبکه بانکی به متقاضیان پرداخت شده است و می توان گفت. که این میزان پرداخت وام ازدواج نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر مبلغ بیش از ۷۱ درصد و از نظر تعداد ۸.۵ درصد رشد داشته است. این در حالی است که به گفته مسئولان، برخی شعب با تخلف از دستورالعمل «ضامن» برای متقاضیان این وام مشکل ایجاد می کنند.

به گزارش ایسنا، همزمان با آغاز هفته ملی ازدواج، دولت فرصت ۱۵ روزه ای را برای ابلاغ مقررات تسریع و تسهیل بازپرداخت وام ازدواج از سوی بانک مرکزی به عنوان هدیه به جوانان اعلام کرد.

رئیس جمهور با حضور در مراسم “فصل” که به منظور تجلیل از موثرترین عرصه های ازدواج و خانواده برگزار شد، از دولت خواست از موضوع ازدواج حمایت کرده و بر پرداخت سریع تسهیلات بانکی ازدواج تاکید کند. . با مصوبات این حوزه مغایرت دارد. عمل کن”.

بر این اساس، رئیس‌جمهور از بانک مرکزی خواست ظرف ۱۵ روز آیین‌نامه‌ای برای تسریع و تسهیل در بازپرداخت وام ازدواج از حیث «ضمانت‌نامه و تضمین» تهیه و براساس آن «زمان انتظار» برای زوجین تعیین شود. برای مدت طولانی وام آنها پرداخت می شود.

وی همچنین نظارت بر روند پرداخت تسهیلات ازدواج را به دو رئیس کل بانک مرکزی و وزارت اقتصاد واگذار کرد و خاطرنشان کرد: اگر بانکی در پرداخت این تسهیلات تخلف کرد، باید قاطعانه با آن برخورد شود.

در واقع اگرچه به گفته معاون اعتبارات بانک مرکزی بازپرداخت تسهیلات ازدواج با صحت اعتبار متقاضیان و اخذ سفته یا حداکثر یک ضامن قابل بازپرداخت است، اما این موضوع ابلاغ و تایید شده است. از طریق مکاتبات متعدد به شبکه بانکی می پردازد، اما به گفته مسئولین، برخی شعب خلاف دستورالعمل ضامن، متقاضیان را با مشکل مواجه می کند.

پیش از این متقاضیان وام ازدواج به ایسنا گفته بودند که بانک ها گاهی ضامن رسمی با حقوق ۱۰ میلیون تومانی می خواهند که ظرف ۱۰ سال بازنشسته می شود به همراه تحویل پروانه کسب و سفته ۱۰۰ میلیونی با امضا. متعلق به قرار داد. دارنده پروانه یا آنها از متقاضیان می خواهند به ضامن بازنشسته دو خانه سندی با حقوق ۱۰ میلیون تومان با گواهی کسر حقوق که یکی از خانه های خود را اجاره کرده و دارای کد رهگیری باشد ارائه دهند.

از طرفی عدم اطلاع از مهلت بازپرداخت وام ازدواج پس از ثبت نام و هنگام مراجعه به شعبه از دیگر مشکلات بازپرداخت وام ازدواج است.

به گفته معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، «شواهد حاکی از عدم رعایت بخشنامه‌های ابلاغی در خصوص اعطای تسهیلات ازدواج و اعمال شرایط خودسرانه به‌ویژه در زمینه ضمانت‌نامه و احراز اصالت است. تاخیر در بازپرداخت وام».

چندی پیش وحید یامین پور با حضور در برنامه خندوانه قول پیگیری سیاست هایی را در معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان داد که از این طریق روند دریافت وام ازدواج «سهل» می شود و این تعداد. مردم از روند دریافت وام ناراضی هستند. کاهش ازدواج

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: وظیفه من پیگیری این موضوع است و بانک ها نیز از من بدشان می آید که در این زمینه سختگیر هستم. من پیگیری می‌کنم و واقعاً تلاش می‌کنم تا وکیل جوانان در دولت باشم و پیام آنها را برسانم و تمام تلاشم را انجام خواهم داد.»

به گفته وی، در حال حاضر میانگین سنی ازدواج در کشور برای مردان ۲۹ سال و برای زنان ۲۷ سال است و این افزایش سن ازدواج نامطلوب است.

یامین پور همچنین گفت: گاهی جوانان تمایل به ازدواج دارند اما برای برخی از آنها مسائل اقتصادی مانع و میزان وام ازدواج فعلی (برای دختران زیر ۲۳ سال، برای پسران زیر ۲۵ سال ۱۵۰ میلیون و برای برخی دیگر ۱۲۰ میلیون تومان) است. در مقایسه با هزینه های زندگی مناسب و منطقی به نظر می رسد.

به گزارش ایسنا، در سال ۱۴۰۰ تعداد ۵۶۸ هزار و ۹۳۰ واقعه ازدواج به ثبت رسیده که نسبت به سال ۱۳۹۸ رشد ۲.۲ درصدی را نشان می دهد که امید است با رفع مشکلات موجود در حوزه «تضمین» روند ازدواج جوانان تسهیل شود. » و «زمان انتظار» برای دریافت وام ازدواج.

انتهای پیام