قوانین طاقت فرسا برای پخش جام جهانی از سکوها و پاسخ ساتراساترا چند روز پیش شرایط پخش مسابقات جام جهانی را از سکوهای مجاز اعلام کرد. خبر رسید که چارچوب انحصاری (iframe) شبکه های سه گانه و ورزش برای این بسترها فراهم شده است و البته الزامات از پیش تعیین شده که بسیاری از صدا و سیما را در فضای مجازی از تولید برنامه جام جهانی منصرف کرده است.

این الزام با سوالاتی از سوی صاحبان سکوها نیز همراه بود: آیا امکان ارائه تنها تصاویر (پاک) از این رویداد وجود نداشت و چرا باید پخش مسابقات جام جهانی از روی سکوها به قاب اختصاصی سکوها محدود شود. ۳ و کانال های ورزشی. آیا محدود به پیام رسان های خاص و حتی تبلیغات آنها هستید؟

به گزارش ایسنا، بر اساس اطلاعیه اخیر ساترا، حق پخش جام جهانی ۲۰۲۲ توسط صدا و سیما خریداری شده و در نتیجه پلتفرم های دارای مجوز ساترا تنها می توانند جام جهانی را از طریق آی فریم پخش کنند. سه کانال و ورزش. اقدام به

با توجه به الزامات خاص و انحصاری پخش مسابقات جام جهانی از سکوها، احتمالاً دو جنبه امنیتی و اقتصادی وجود دارد که هر یک باز هم سؤالاتی را ایجاد می کند.

اگر دلیل این تصمیم جنبه امنیتی و تاکید بر اصل انحصار صدا و تصویر در اختیار صدا و سیما باشد، شاید بتوان این سوال را مطرح کرد که آیا ساترا با انعطاف بیشتر، اجازه در اختیار داشتن صدا و تصویر را نمی دهد. پخش «تصاویر تمیز» مسابقات (تصاویر بدون زیرنویس صوتی، تبلیغات) روی پلتفرم‌ها تا به این ترتیب با استفاده از خبرنگاران و کارشناسان دست‌چین شده خود شاهد شکوفایی خلاقیت بیشتر و البته شنیدن صداهای تازه‌تری باشیم؟

در بعد دوم و بحث مالی می توان گفت همانطور که مشخص است اگر پخش مسابقات روی سکوها با ترجمه شبکه های پخش همراه باشد، در این موارد سود اقتصادی و تبلیغات، سهم شبکه های پخش خواهد بود. که کل سهم سازمان صدا و سیما است. اما نمی توان نادیده گرفت که رسانه ملی به هیچ وجه با خرید قانونی حق پخش مسابقات، مبالغ هنگفتی را خرج نکرده است که طبیعتا با توجه به تبلیغاتی که روی آنتن می فرستند، انتظار بازگشت بخشی از این رقم را دارند. . . اما این سوال را نیز می توان مطرح کرد که آیا نمی توان حداقل از ترجمه های شبکه های پخش در این راستا صرف نظر کرد تا بسترها تمایل بیشتری به تولید برنامه های ویژه جام جهانی با انگیزه تبلیغات پخش داشته باشند و مخاطبان نیز بتوانند گزینه های بیشتری را در نظر می گیرد و در آینده ساترا نیز سهمی برای پلتفرم استریم در مقابل استریم بازی دارد؟

پاسخ ساترا به سؤالات مطرح شده

به همین منظور خبرنگار ایسنا در گفت وگو با محمدصادق افراسیابی – معاون کاربران و سازمان اجتماعی ساترا – این پرسش را مطرح کرد که چگونه می توان تصاویر مسابقات جام جهانی را برای پخش در پلتفرم ها در دسترس قرار داد؟

وی با بیان اینکه این تصمیم هزینه اقتصادی سنگینی برای صدا و سیما داشت، اما در راستای حمایت از تریبون ها و کمک به اجرای قوانین پخش زنده در کشور بود، اظهار داشت: صدا و سیما برای کسب حق پخش زنده دنیا. جام. مسابقات از طریق پلتفرم های دارای مجوز که هزینه های بالایی به فیفا پرداخت می کردند. طرح اولیه در صورت امکان این است که تصویری که به عنوان یک قاب جاسازی شده برای پلتفرم ها ارائه می شود حاوی زیرنویس نباشد. در عین حال پلتفرم ها می توانند از شورای تولید و انتشارات ساترا برای برنامه سازی با موضوع جام جهانی مجوز بگیرند و تاکنون به برخی از طرح ها مجوز داده شده است، بنابراین باید دید با توجه به شرایط موجود در برنامه سازی موفق خواهند شد یا خیر. زمان بین شروع و اتمام فرآیند تولید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تصاویر مسابقات جام جهانی ارائه شده به سکوها پاک خواهد بود، توضیح داد: مسابقات با آرم شبکه سه یا سیمای ورزشی و احتمالا بدون زیرنویس با فرمت آی فریم و تصمیم فعلی پخش می شود. ، مقرر شد این رویداد به این صورت بدون زیرنویس اجرا شود.

افراسیابی در پاسخ به اینکه آیا سکوها اجازه دارند خود خبرنگار را انتخاب کنند، تصریح کرد: در حال حاضر بستگی به این دارد که صدا و تصویر یکی باشد که به صورت قاب های تعبیه شده در اختیار سکوها قرار می گیرد، اما وجود داشته است. برنامه هایی از سکوهای برنامه سازی برای گذراندن روزهای جام جهانی با حضور هنرمندان و چهره های سرشناس عرصه ورزش که اگر پای تولید به میان بیاید در نوع خود اتفاق خوبی خواهد بود و سکوها. آنها می توانند با چنین طرح هایی برای خود مزیت رقابتی ایجاد کنند.

این در حالی است که به گفته معاون کاربران و سازمان اجتماعی ساترا، بازی ها با لوگوی شبکه سوم یا سیما و احتمالاً بدون زیرنویس تبلیغاتی (iframe) پخش می شود و تصویر و صدای بازی ها همان خروجی خواهد بود. از طریق کانال ۳ و ورزش. پخش سیما و هر نوع برنامه مرتبط با جام جهانی در سکوها، مانند سایر برنامه های تلویزیونی محلی، نیاز به مجوز از هیئت تولید و صدور مجوز پخش ساترا دارد.

انتهای نامه