فراهم کردن بستری برای مبادله مستقیم ارز دیجیتال/خروج نیروی کار مجرب و عدم شفافیت دو چالش بزرگ است.بستری برای تبادل مستقیم ارزهای دیجیتال توسط یک شرکت دانش بنیان ارائه شده است، اما آنها معتقدند که طرح حمایتی و مهاجرت نخبگان از دولت دو تهدید برای شرکت‌های فعال در حوزه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان است. تقابل.

به گزارش ایسنا، امیرحسین راد، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در حوزه اقتصاد دیجیتال، نوبیتکس را یک پلتفرم دانش بنیان دانست که از سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را آغاز کرد و اولین پلتفرم مبادله مستقیم ارز دیجیتال به حساب می آید.

وی مکانیسم این بستر را مشابه بورس اوراق بهادار دانست که به مشتریان امکان ثبت سفارش خرید و فروش و امکان سرمایه گذاری در این بازار و یا مشاهده نوسانات بازار را می دهد.

رود خاطرنشان کرد: در حال حاضر این پلتفرم نزدیک به چهار میلیون کاربر دارد و از نظر حجم تراکنش یکی از بزرگترین پلتفرم های فعال در ایران محسوب می شود. همچنین بیش از ۲۵۰ فارغ التحصیل دانشگاهی به طور مستقیم در این شرکت مشغول به کار هستند.

مدیر کل این شرکت افزود: این شرکت در چشم انداز خود قصد دارد از فناوری بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده برای توسعه زیرساخت های مالی و پرداخت در کشور استفاده کند تا کشور از مزایای آن بهره مند شود.

راد با اشاره به چالش‌های توسعه ارزهای دیجیتال در کشور گفت: مهم‌ترین مشکل ما عدم شفافیت در موضع دولت در قبال ارزهای دیجیتال است. این وضعیت از چهار سال گذشته تغییر چندانی نکرده است. اگرچه اخیراً سندی در این زمینه توسط ستاد تحول دولت ارائه شده است که در آن ادارات بر موضوع ارزهای رمزپایه و فناوری بلاک چین تاکید کرده و چشم‌انداز توسعه کشور را در این زمینه ترسیم می‌کنند.

با اشاره به اینکه این سند یکی از بهترین ها در این زمینه است، یادآور شد: اما با این وجود فناوری این حوزه به دلیل حساسیت هایی که در حوزه مالی وجود دارد از نظر ریسک های نظارتی شفاف نیست و تصویر روشنی وجود ندارد. از ریسک‌های نظارتی در ما اختیار نداریم و این به این دلیل است که این ریسک‌ها به وضوح توسط دولت تعریف نشده است.

راد خاطرنشان کرد: مشکل دوم در این زمینه که مشکل همه کارهای فعال در حوزه فناورانه و دانشی محسوب می شود، کمبود کادر متخصص و فرار ذهن ها و کارمندان متخصص از دولت است که به دلیل ایجاد آن مشکلات مالی در چند سال گذشته اگرچه شرکت ها با آموزش و سرمایه گذاری بر روی آنها تلاش می کنند نیروی کار جوان و پویا خود را تامین کنند اما پیوسته شاهد خروج نیروهای متخصص از کشور هستیم.

مدیرعامل این شرکت گفت: چالش دیگری که شرکت ها در حوزه اقتصاد دیجیتال با آن مواجه هستند، طرح های محدودکننده ای مانند طرح حفاظتی است که می تواند شرکت های حوزه دیجیتال را با خطر جدی مواجه کند. امروزه فضای مجازی به یک فضای شرکتی تبدیل شده است و اعمال محدودیت برای این شبکه ها می تواند بخش بزرگی از جامعه را تحت تاثیر قرار دهد.

انتهای پیام