فرانسه از افزایش قیمت برق برای مشتریان خانگی جلوگیری می کندفرانسه سقف قیمت برق خود را در سال آینده تغییر نخواهد داد تا از مصرف کنندگان خانگی در برابر افزایش قیمت محافظت کند.

به گزارش ایسنا، برونو لمار وزیر دارایی فرانسه به رادیو فرانس اینفو گفت: قیمت برق در سال ۲۰۲۳ کنترل می شود و مصرف کنندگان ملزم به پرداخت مابه التفاوت افزایش هزینه ها و سقف قیمت فعلی نخواهند بود. دولت افزایش قیمت برق را تا پایان سال به چهار درصد محدود کرده است.

در همین حال، دولت فرانسه به مشتریان خانگی قول داد که پس از افزایش سقف قیمت، هزینه برق برای خانوارهای بریتانیایی در ماه اکتبر به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. اتحادیه اروپا در مواجهه با افزایش ناگهانی قیمت برق، نشست فوق‌العاده وزرای انرژی این اتحادیه را برای بررسی راه‌حل‌های جامع و پیامدهای وضعیت فعلی بر فعالیت‌های صنعتی و گرمایش در زمستان امسال فراخوانده است.

قیمت برق در فرانسه و آلمان، دو بازار اصلی اروپا، روز جمعه بیش از ۲۵ درصد افزایش یافت و رکورد قیمت روزانه را شکست. این افزایش به دلیل کاهش تولید انرژی هسته ای در فرانسه و محدودیت های قابل توجه در عرضه گاز روسیه به آلمان رخ داد.

دولت فرانسه در حال مطالعه سیستمی برای خانوارها و مشاغل کوچک در زمستان امسال است که بر اساس آن آنها قیمت ترجیحی برق را دریافت می کنند و در ازای آن موافقت می کنند مصرف برق خود را در دوره های پر تقاضا مانند روزهای بسیار سرد کاهش دهند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، سال‌هاست که چنین سیستمی برای مصرف‌کنندگان بزرگ برق صنعتی که موافقت می‌کنند تولید خود را در زمان کمبود برق کاهش دهند، برقرار بوده است.

انتهای پیام