غذاهای دودی خطرناک هستند متخصص تغذیه اصفهان


غذای دودی ؛ خوشمزه ولی خطرناک

خطر مصرف 50 گرم سوسیس دودی معادل مصرف یک پاکت سیگار یا 4 روز تنفس هوای آلوده شهر است! در این بخش از وب سایت دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه اصفهان قصد داریم اطلاعاتی در مورد خطرات غذاهای دودی در اختیار شما قرار دهیم.

سیگار کشیدن یک فرایند پخت ، طعم دادن و نگهداری مواد غذایی به مدت طولانی است. در این فرایند ، غذا در معرض دود قرار می گیرد (معمولاً دود ناشی از سوختن چوب است). با سیگار کشیدن داغ ، غذا به مدت چند ساعت در معرض دود قرار می گیرد ، به طوری که غذاهای خام مانند گوشت یا ماهی در این فرآیند کاملاً پخته می شوند. هنگامی که غذای دودی سرد برای مدت طولانی ، گاهی تا چند روز در معرض دود قرار می گیرد ، برای نگهداری طولانی مدت یا طعم دادن به آن استفاده می شود. این روش معمولاً برای گوشت یا ماهی استفاده می شود ، اما گاهی پنیر ، سبزیجات و میوه های مختلف نیز پژمرده می شوند. بعضی مواقع مواد معطر به سوخت مورد استفاده برای دود غذا اضافه می شود.

سیگار کشیدن در نقاط مختلف جهان

در چین از مخلوط برنج خام ، شکر و چای برای دود چای استفاده می شود. این مواد را در زیر تابه قرار می دهند و سپس گوشت یا غذای دیگر را داخل تابه می ریزند و غذا را با دقت آب می دهند. در حالی که غذا دودی است ، عطر مخلوط برنج و چای را می گیرد.

در اروپا از چوب بلوط به طور سنتی برای کشیدن گوشت و ماهی استفاده می شود ، اما امروزه چوب بلوط اغلب برای سیگار کشیدن غذا استفاده می شود.

در آمریکای شمالی ، علاوه بر بلوط و گردو ، از گردو نیز استفاده می شود. البته گاهی از چوب درختان میوه مانند گیلاس یا آلو نیز برای سیگار کشیدن استفاده می شود.

در گذشته ، در مزارع کشورهای غربی ساختمان خاصی به نام خانه دود وجود داشت. انواع مختلف گوشت در این قسمت دود می شد و سپس ذخیره می شد.

امروزه در روشهای جدید و صنعتی از دود مایع استفاده می شود که از طریق تقطیر ، تصفیه و غلظت دود معمولی بدست می آید که عوارض جانبی کمتری دارد.

خطرات غذاهای دودی پرخطر

فرآیند سیگار کشیدن از رشد باکتری ها جلوگیری می کند و تجزیه چربی های موجود در محصول را کند می کند ، اما از سوی دیگر ، تاکنون صدها ترکیب سمی در دود یافت شده است که برای سلامتی انسان مضر است و در برخی موارد سرطان زا بودن آنها ثابت شده است

برخی از مواد دودی مشابه ترکیبات سمی دود سیگار هستند. این ترکیبات می توانند با تحریک دستگاه گوارش و افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان ها مانند سرطان معده و روده بزرگ ، سلامت انسان را تحت تأثیر قرار دهند. جالب است بدانید که خطر مصرف 50 گرم سوسیس دودی معادل مصرف یک بسته سیگار یا 4 روز استنشاق هوای آلوده در شهر است.

سیگار کشیدن در شرایط کنترل نشده باعث ایجاد ترکیبات هیدروکربنی حلقوی مانند آنتراسن می شود که سمی و سرطان زا هستند و وارد محصول دودی می شوند. این مشکل در محصولاتی که به طور سنتی خارج از کنترل سلامت تولید می شوند ، زیاد است.

علاوه بر این ، مونوکسید کربن حاصل از سوخت چوب با هموگلوبین و میوگلوبین خون موجود در محصول ترکیب شده و رنگ خاصی از محصولات دودی را تشکیل می دهد. مونوکسید کربن میزان میکروب های هوازی را در محصول نهایی کاهش می دهد و اکسیداسیون چربی ها را کند می کند. در مقابل ، مونوکسید کربن با تحریک میکروب های تولید کننده هیستامین ، میزان هیستامین موجود در محصول را افزایش می دهد و می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک یا آلرژیک در مصرف کننده شود.


بیشتر بدانید: مضرات قند را بررسی کنید


فرآیند دود باعث ایجاد ترکیبات پراکسید در سطح محصولات گوشتی می شود که به نوبه خود خطر سرطان زایی این محصول را افزایش می دهد. سیگار کشیدن گوشت و ماهی نیز احتمال فعالیت لیستریا مونوسیتوژنز را در محصول افزایش می دهد. این باکتری یکی از عوامل مسمومیت غذایی است ، می تواند علائم شدیدی را در نوزادان ، سالمندان و سایر گروه های آسیب پذیر ایجاد کند.

علاوه بر خطرات ذکر شده در بسیاری از موارد ، از گوشت خام برای کشیدن سیگار استفاده می شود. حاوی آلاینده ها و ترکیبات عمده ای است که منجر به فساد مواد غذایی می شود. با توجه به اینکه طعم غذا در هنگام سیگار کشیدن تغییر می کند ، تشخیص فساد اولیه غذا دشوار است. و این ویژگی زمینه ای برای سود و تقلب در غذا فراهم می کند.

در میان سوسیس و محصولات سوسیس دودی بیشترین تهدید برای سلامت مصرف کنندگان به دلیل مصرف نادرست در بین اقشار جامعه است. شکی نیست که چنین غذاهایی حاوی نیترات بیشتری (که احتمالاً در بدن به نیتروزامین تبدیل می شود) بیش از سوسیس معمولی است. استفاده از چنین محصولاتی خطر ابتلا به سرطان معده و روده بزرگ را افزایش می دهد. سرطان معده در اروپای شرقی و ایسلند بسیار شایع است ، جایی که از چنین غذاهایی به طور گسترده استفاده می شود. مطالعات نشان داده است که خطر ابتلا به انواع بیماری ها از طریق مصرف گوشت دودی همان خطر بیماری هایی است که در اثر مصرف بیش از حد چربی اشباع ایجاد می شود.

غذاهای دودی خطرناک هستند متخصص تغذیه اصفهان

توصیه ها

1- اگر دوست دارید نمک دودی یا شور بخورید ، فقط گاهی اوقات و به مقدار کم از آنها استفاده کنید. زیرا این محصولات به تدریج تأثیر منفی بر بدن می گذارند. از مصرف آنها به اندازه یکبار یا به مدت طولانی خودداری کنید.

2- هنگام کشیدن غذاهایی مانند ماهی ، گوشت ، سوسیس و کالباس از مقدار زیادی نمک استفاده می شود. بنابراین ، استفاده از این محصولات برای افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه نمی شود.

افراد مبتلا به سردردهای میگرنی نیز باید از کشیدن سیگار خودداری کنند. از آنجا که این غذاها حاوی تیرامین هستند ، می توانند این نوع سردردها را بدتر کنند.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا اطمینانانی با ارائه تغذیه ، مقدار و رژیم اولیه می تواند نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه و تغذیه اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

مضرات رژیم بدون کربوهیدرات

چربی مناسب برای حفظ سلامتی

غذاهای تراریخته و مغذی

مضرات قندها را بررسی کنیددیدگاهتان را بنویسید