علی مرادی در انتخابات جهانی وزنه برداری سوخت / از عربستان به کاستاریکا منتقل شدمشخص نیست رئیس سابق فدراسیون وزنه برداری با چه استراتژی وارد عرصه انتخابات فدراسیون جهانی شد که کاملاً شکست خورده از میدان خارج شد.

به گزارش اسنا، انتخابات فدراسیون جهانی پس از مدت ها بلاتکلیفی و حواشی فراوان بالاخره برگزار شد و مواضع بین کشورها تقسیم شد. با توجه به حواشی دوپینگ منظم، خرید آرا و فساد در فدراسیون جهانی، کمیته بین‌المللی المپیک نسبت به استخدام‌های جدید در فدراسیون جهانی بسیار حساس بوده است، بنابراین شاید بهترین زمان برای ایران برای کسب یک کرسی تاثیرگذار باشد.

این در حالی است که علی مرادی، رئیس سابق فدراسیون ایران، ترجیح داد مانند دفعات قبل خود را به عنوان رئیس، دبیرکل، شورای اجرایی و نایب رئیس سابق معرفی کند، اما در همه این موارد ناکام ماند. حسین المسلم، دبیرکل شورای المپیک آسیا اخیرا به ایران سفر کرد و از اقدام مدیران ایرانی برای کاندیداتوری برای همه پست‌های مهم خود انتقاد کرد و اینکه چگونه انتظار حمایت در این مورد را دارند.

در انتخابات آلبانی مرادی از ریاست جمهوری استعفا داد اما در انتخابات سمت های مهم دیگری باقی ماند که نتوانست رای اعتماد بگیرد. تعداد افرادی که در شورای انتخابات به مرادی اعتماد کردند به ۳۰ نفر هم نمی رسد و معلوم نیست او چگونه با مرادی مشورت کرده که نتوانسته در هیچ یک از سمت ها رای دهد. او در تمام سفرهای تیم ملی حضور داشت و هیچ سفری را از دست نداد و چقدر در این سفرها فشار آورد که حتی ۳۰ نفر هم با حضور او در فدراسیون جهانی موافقت نکردند.

کشورهایی مانند سنگاپور، آفریقای جنوبی و کاستاریکا نیز راه یافتند، اما وزنه برداری ایران که یک قدرت جهانی است، دست خالی ماند.

نکته اینجاست که حتی آتیلا آدموی، برادر همسر تاماش آیان (کسی که به دلیل فساد مالی و دوپینگ سیستمیک مادام العمر از ورزش محروم شده) این سمت را به عهده گرفت، اما علی مرادی دستش خالی ماند. جالب اینجاست که اختلافات او با سایر نامزدها به حدی بود که نمی توان او را یک رقیب جدی در انتخابات دانست.

نداشتن کرسی تاثیرگذار در وزنه برداری جهان نقطه ضعف فدراسیون ایران بود و انتخابات این دوره فرصت مناسبی برای کسب مقام از طریق رایزنی بود اما مرادی به جای یک استراتژی مناسب، آن را به کلی رها کرد و به دنبال جایگاهی بود. تمام پست های مهم او نکته قابل توجه این است که او در شرایطی برای کسب اعتبار جهانی تلاش می کرد که وزنه برداری ایران در داخل کشور بسیار درگیر بود و سایر کشورها از همه اتفاقات ایران آگاه بودند. بنابراین طبیعی است که به کسانی که نمی توانند در کشورشان اتحادیه ای را اداره کنند و به دلیل امکانات ضعیف تیم ملی خود را از اردو اخراج کنند، رای ندهند.

کشورهایی که در پست های کلیدی حضور دارند:

وضعیت: علی مرادی و ۱۰ نامزد دیگر از ریاست جمهوری استعفا دادند و این پست در نهایت رهبری عراق را به دست گرفت.

دبیر کل: رقابت برای تصدی این پست بین نمایندگان پرو (۶۸ رای) و ایتالیا (۶۰ رای) است و علی مرادی تنها ۱۶ رای کسب کرده است. دور دوم رای گیری بین این دو نامزد برگزار می شود.

معاون رئیس جمهور: آمریکا (۸۳ رای)، مجارستان (۵۳ رای)، جمهوری چک (۶۱ رای)، یونان (۶۱ رای) و ونزوئلا (۵۵ رای)، علی مرادی تنها ۲۱ رای کسب کرد.

کمیته اجرایی:آلمان (۵۵ رای)، سنگاپور (۵۱ رای)، عربستان سعودی (۷۰ رای)، ژاپن (۵۳ رای)، بریتانیا (۶۲ رای)، چین تایپه (۶۸ رای)، تونس (۶۶ رای)، کاستاریکا (۴۵ رای) . ، نماینده آفریقای جنوبی (۶۵ رای) و استرالیا (۶۶ رای).

علی مرادی ۲۷ رای آورد و انتخاب نشد.

در کمیته های فنی و مربیانی که ایران به آنها رای نداده وضعیت به همین منوال است. کنیا، استرالیا، سوئیس، جمهوری دومینیکن، بریتانیا، قزاقستان، صربستان، کوبا، فرانسه، ایالات متحده، چین، بوسنی و مجارستان در کمیته فنی حضور داشتند.

علیرضا قریشی ۱۶ رای و محسن بیرانوند ۱۸ رای آوردند که کافی نبود و انتخاب نشدند.

انتهای پیام