علت سوزش پا در شب و روش درمان (از متخصص)


آیا سوزش پا در طول روز باعث ناراحتی شما می شود یا شب بیدار می شوید؟ اگرچه سوختگی پا اغلب شکایت افراد مسن است. اما به دلایل مختلف می تواند به هر کسی آسیب برساند. از آنجا که یکی از راه های کلیدی برای مقابله با سوختگی های حساس پا از بین بردن علت آن است ، در ادامه شش علت اصلی سوختگی پا را در نظر می گیریم.

علت سوزش پا در شب: پاسخ متخصص

احساس سوزش در پاها در هنگام خواب ممکن است نشانه ای از نوروپاتی محیطی یا آسیب عصبی باشد. حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت هنگامی دچار نوروپاتی محیطی می شوند که گلوکز اضافی در بدن آنها به دیواره رگ های خونی تأمین کننده اعصاب آسیب برساند. سایر علائم نوروپاتی محیطی شامل بی حسی ، سوزن سوزن شدن یا درد در پاها یا کاهش توانایی احساس گرما ، سرما و درد در پاها است. گاهی اوقات پزشک آزمایشاتی را انجام می دهد تا ببیند آیا اعصاب شما به درستی کار می کند یا خیر. درمان نوروپاتی محیطی شامل تکنیک هایی برای حفظ سطح طبیعی قند خون ، مبارزه با درد و مراقبت خوب از پا است.

احساس سوزش در پاها: پاسخ انجمن دیابت آمریکا

اگر احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در پاهای خود دارید ، به این معنی است که اعصاب پای شما از دیابت رنج می برند. “نوروپاتی دردناک” اصطلاحی است که برای توصیف درد پا بدون دلیل در بیماران دیابتی استفاده می شود. افراد مبتلا به نوروپاتی دردناک معمولاً احساس می کنند که پاهایشان سوزن سوزن می شود یا احساس سوزش مبهمی در پاهای خود دارند که در شب بدتر می شود. البته در صورتی که علائم دیگری نداشته باشید که به دلیل سوزش پای شما باشد ، این نوروپاتی محسوب می شود.

علاوه بر این ، ممکن است گرفتگی عضلات پا متناوب ایجاد شود. از آنجا که نوروپاتی دردناک در هنگام بروز مشکل است ، بهترین درمان برای این بیماری نظارت بر سطح قند خون برای جلوگیری از نوروپاتی است. این مشکل عصبی اغلب در مردان و همچنین افرادی که سالها دیابت داشته اند ، در افراد قد بلند ، در افراد سیگاری و در افرادی که کنترل زیادی بر قند خون خود ندارند رخ می دهد.

اگر در حال حاضر از نوروپاتی دردناک رنج می برید ، باید بدانید که درمان هایی وجود دارد که حدود 50 people از افراد مبتلا را تسکین می دهد. این درمانها شامل استفاده از داروهای ضدافسردگی ، برخی داروهای قلبی و کرم چیلی (کپسایسین) است. این کرم ها برای حساسیت زدایی به پا مالیده می شوند. خبر خوب این است که اگر هیچ یک از این درمان ها را بهبود ندهید ، درد ناشی از این نوروپاتی اغلب با گذشت زمان از بین می رود.

سوزش پا در شب: سایر علل شایع

1- موقعیت پاها

وضعیت پاها نحوه راه رفتن و فشار روی پا را تعیین می کند. در حالت ایده آل ، وزن ما هنگام راه رفتن به طور مساوی بر روی پاهای ما توزیع می شود ، اما گاهی اوقات موقعیت برخی از افراد فشار موضعی را روی پاهای آنها وارد می کند. این فشار “نقاط داغ” ایجاد می کند که سپس باعث ایجاد احساس گرما ، قرمزی و سوزش می شود.

یک قوس بزرگ در وسط پا نمونه رایج این مورد است. در این حالت ، قسمت کوچکتری از پا روی زمین قرار می گیرد و بنابراین پاشنه و برآمدگی جلوی پا مناطق اصلی تحمل فشار هستند. هرگونه اختلاف در طول پا نیز می تواند باعث این مشکل شود ، حتی اگر اختلاف 6 میلی متر باشد ، زیرا در این حالت وزن یک پا بیشتر از پای دیگر است.

20 رازی که زبان شما درباره سلامتی شما می گوید!

برخی مشکلات و شرایط پزشکی پا ، مانند میخچه ، پینه ، زگیل و مفاصل متورم قابل توجه ، همچنین می توانند هنگام راه رفتن فشار بیشتری به پا وارد کرده و به طور بالقوه باعث سوزش پا شوند.

2- نوروپاتی محیطی (دیابت)

[webp-to-jpg output image]

نوروپاتی محیطی وضعیتی است که در آن عصبی که از ستون فقرات به نواحی اطراف مانند بازوها و پاها منتقل می شود آسیب می بیند. مسیر این عصب از ستون فقرات تا پا فاصله زیادی دارد و هرگونه صدمه در هر نقطه از این مسیر می تواند منجر به علائم عصبی در پا از جمله بی حسی ، سوزن سوزن شدن و سوزش شود.

دیابت یکی از شایع ترین علل نوروپاتی محیطی است. مطالعات نشان می دهد 61 درصد از استرالیایی های مبتلا به دیابت درجاتی از نوروپاتی را دارند. دلیل این امر افزایش و عدم کنترل قند خون در دراز مدت است که می تواند به اعصاب آسیب برساند ، دیواره های عصبی را ضعیف کرده ، انتقال سیگنال های عصبی را کند کرده و احساس طبیعی پا را تغییر دهد. این عوارض به تدریج ظاهر می شوند و با گذشت زمان بدتر می شوند. این بدان معنی است که سوزش پا تشدید می شود یا حتی ممکن است پا کاملا بی حس شود.

سایر علل نوروپاتی محیطی شامل بیماریهای خود ایمنی ، عوارض جانبی برخی از درمانها مانند شیمی درمانی ، بیماریهای ارثی ، عفونت ها ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و موارد دیگر است.

3- نورومای مورتون

نورومای مورتون یک توده دردناک و متورم پا است که به دلیل التهاب عصبی که ناحیه خاصی را پوشانده است ، اغلب بین انگشتان دوم و سوم یا سومین و چهارمین انگشتان پا ظاهر می شود. هنگامی که عصب متورم و تحریک می شود ، برخی علائم عصبی از جمله سوزش پا رخ می دهد.

در این شرایط احساس درد و سوزش در پا با پوشیدن کفش های تنگ یا باریک تشدید می شود زیرا این مدل کفش استخوان های پا را به هم نزدیک می کند و در نتیجه عصب بیشتر فشرده و تحریک می شود.

برای تضعیف بدن چه بخوریم و چه کنیم؟ (از پروفسور کلوئی)

4- فشرده سازی یا بستن عصب (سندرم تونل تارسال)

همه ما یک تونل کوچک در مچ پا داریم به نام تونل تارسال. این تونل عبور بسیاری از تاندون ها ، شریان ها ، وریدها و اعصاب مچ پا را فراهم می کند. عصب تیبیای خلفی یکی از اعصاب این ناحیه است.

گاهی اوقات ساختارهای تونل پشتی از جمله عصب تیبیای خلفی فشرده می شوند و علائمی مانند سوزش پاها را ایجاد می کنند. علل فشرده سازی یا فشار آوردن این اعصاب شامل صافی کف پا ، خار ، کیست متورم یا تاندون در تونل است که فضا را اشغال کرده و عصب را فشرده می کند ، آسیب به ناحیه مچ پا و آسیب به ساختارهای تونل. سایر شرایط التهابی که بر عصب فشار وارد می کند. در امتداد عصب نقاط مختلف دیگری وجود دارد که ممکن است تحت فشار باشند.

5- آسیب عصبی ضربه ای (آسیب پس از سانحه)

درست مانند ماهیچه ها ، تاندون ها و رباط هایی که می توانند در اثر آسیب دیدگی آسیب ببینند ، اعصاب ما نیز می توانند آسیب ببینند و باعث ایجاد تعدادی از علائم عصبی از جمله سوزش پاها شوند. این ضربه می تواند یک ضربه مستقیم به پا یا ساق باشد ، به عنوان مثال ، پای کسی روی پای شما می رود ، چیزی روی پای شما می افتد ، یک توپ فوتبال به پای شما می خورد و غیره ، و می تواند بسیار جدی تر و در ستون فقرات باشد ، عصب از کجا نشأت می گیرد

6- عفونت پای ورزشکاران (عفونت قارچی)

پای ورزشکاری نام یک عفونت قارچی است که می تواند باعث احساس سوزش موقتی خاصی در کف پا و بین انگشتان پا شود. این عفونت قارچی روی لایه بیرونی پوست تأثیر می گذارد و منجر به خشکی ، لایه برداری ، قرمزی ، خارش ، سوزش و آسیب به ظاهر پوست می شود.

عفونت های قارچی تحریک کننده هستند زیرا قارچ از کراتین تغذیه می کند. کراتین پروتئینی است که در پوست ، مو و ناخن ها یافت می شود. خوشبختانه درمان عفونت های قارچی پوست بسیار ساده است و استفاده از داروهای ضد قارچ و مراقبت های لازم در خانه کافی است.

نکاتی که شما را به یاد سلامت خود می اندازد!

سایر دلایل سوزش پا

علل دیگر سوزش پا که در مقالات پزشکی ذکر شده است ، بری بری (به ویژه ریبوفلاوین و ویتامین B12) ، الکلیسم ، نارسایی کلیوی ، کم کاری تیروئید ، سندرم درد مزمن منطقه ای یا اختلالات ارثی مانند بیماری شارکو ماری است. مری-توت). سوزش پا نیز می تواند ایدیوپاتیک باشد ، به این معنی که علت مشخصی ندارد.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید