علت بارندگی شدید در تابستان چیست؟ایسنا/ خراسان رضوی یکی از اعضای هیأت علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی مشهد، فعال شدن سامانه های بارشی در دریای عرب را دلیل اصلی بارش های تابستانی جنوب شرق ایران در تابستان امسال و بارندگی های روزهای گذشته در جنوب دانست. و در مناطق داخلی ایران نیز گفت: هر ساله در اواسط اردیبهشت ماه، الگوی جریان هوا در بخش‌هایی از جنوب شرق آسیا تقریباً ناگهانی تغییر می‌کند.

عباس مفیدی امروز ۲۴ مرداد در سمپوزیوم علمی آنلاین
وی در خصوص بررسی بارندگی های شدید مرداد ۱۴۰۱ که عملاً توسط معاونت پژوهشی دانشکده هنر و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد انجام شد، گفت: اخیراً بخش وسیعی از پاکستان، بخش هایی از افغانستان، شمال غرب. در هند و همچنین در بخش جنوبی سواحل دریای سرخ، باران زیاد است
وی ادامه داد: در پی این بارندگی‌ها، ایران برای این فصل از سال بارندگی‌های شدید و استثنایی تا ۲۰۰ میلی‌لیتر در دامنه‌های زاگرس و بخش‌هایی از استان فارس و غرب کرمان داشت که برای اولین بار حداقل در سال گذشته اتفاق افتاد. قرن. او افتاد.

یکی از اعضای هیئت علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی مشهد افزود: در این مدت ۷ تا ۸ روزه بارندگی های خوبی را شاهد بوده ایم. در سال های گذشته چنین بارش هایی در جنوب غرب خوزستان نمی بارید اما در روزهای اخیر بارندگی شدیدی رخ داده است.

وی درباره علت گسترده بودن بارندگی گفت: چرا در تابستان سال ۱۴۰۱ و در مناطقی از کشور که اصلاً شاهد بارش شدید باران نبودیم اما بارندگی های شدیدی در آن صورت گرفت، به یکباره شاهد چنین بارشی بودیم. در این دوره زمانی و لازم به ذکر است که در گذشته پدیده ای به نام ال نینو وجود داشته که باعث این باران شدید شده است و ال نینو همان پدیده ای است که بر روی اقیانوس آرام می بارد.

مویدی گفت، زمانی که اقیانوس آرام مرکزی و شرقی سردتر می شود و لانینا رخ می دهد، بادهای موسمی جنوب آسیا در تابستان قوی تر می شوند. بادهای موسمی هند در تابستان قوی تر می شود. در پاسخ به این سوال که چرا بادهای موسمی امسال اینقدر قوی هستند، باید گفت که مربوط به شرایط حاکم بر اقیانوس آرام و لانینا است.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه تا زمستان سال ۲۰۲۳ وضعیت اقیانوس آرام در وضعیت منفی است و دما کمتر از حد نرمال است که به این معنی است که رودخانه لا نینا ادامه خواهد داشت و فکر می کنم یکی از طولانی ترین رودخانه های لا خواهد بود. نینا. نینا در چند دهه اخیر.

یکی از اعضای هیأت علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: بر اساس تحقیقات قبلی، در سال هایی که بادهای موسمی تابستانی آسیا شدیدتر از حد معمول بود و همچنین میزان و شدت بارندگی در منطقه موسمی همزمان بود. . با گذشت زمان امکان گسترش این سامانه به سمت مرزهای غربی و فعال شدن منطقه دریای عرب افزایش می یابد. به عبارت دیگر احتمال بارندگی تابستان در ایران در سال های موسمی شدید بیشتر است.

وی افزود: امسال با توجه به تسلط طولانی مدت لا نینا بر اقیانوس آرام، سال ها بعد، بادهای موسمی تابستانی آسیا قویتر از حد معمول به نظر می رسید. بررسی وضعیت باران های موسمی تابستانی در شبه قاره هند طی سال جاری نشان داد که در دو ماه گذشته، سامانه های موسمی کم فشار هند که به سمت غرب چرخیده اند، سامانه های تولید باران را در منطقه دریای عرب در شمال اقیانوس هند فعال کرده اند. .

مفیدی افزود: فعال شدن سامانه های بارشی در دریای عرب دلیل اصلی بارش های تابستانی جنوب شرق ایران در تابستان امسال و بارندگی های روزهای گذشته در مناطق جنوبی و داخلی ایران بود. در اواسط ماه مه هر سال، الگوی جریان هوا در بخش‌هایی از آسیای جنوب شرقی تقریباً ناگهان تغییر می‌کند.

وی بیان کرد: این تغییر الگوی جریان هوا از جنوب شرق آسیا به تدریج شروع می شود و در مدت حدود دو ماه از جنوب شرق آسیا به مرزهای شرقی و شمالی پاکستان سرایت می کند. این در حالی است که بخش های جنوبی پاکستان و جنوب شرق ایران هرگز در محدوده اصلی جریان موسمی قرار ندارند. با تغییر الگوی جریان هوا، جریان های مرطوب جنوبی که از اقیانوس هند و غرب اقیانوس آرام سرچشمه می گیرند، مقدار زیادی رطوبت را به مناطق جنوبی آسیا پمپاژ می کنند.

یکی از اعضای هیئت علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: از نظر فیزیکی با توجه به اینکه میزان جذب رطوبت در هوا تابعی از دما است. بنابراین در دماهای بالا و در فصل گرم سال به دلیل ظرفیت مرطوب بالای هوا، در صورت تامین رطوبت کافی و رسیدن هوا به حد تراکم و اشباع، شاهد بارندگی و رگبار شدید خواهیم بود.

وی گفت: به همین دلیل بارندگی های تابستانی در داخل فلات ایران بدون توجه به دریایی که رطوبت باران از آن تامین می شود، سیل آسا، رگبار و سیلاب است. در شرایط عادی به دلیل نبود رطوبت کافی و استقرار نوعی سیستم جوی موسوم به پرفشار در منطقه نیمه گرمسیری، امکان خیزش هوا و تشکیل ابر در فضای داخلی ایران در فصل تابستان وجود ندارد، اما در در روزهای گذشته به دلیل فعال شدن منطقه دریای عرب مجموعه ای از یکی از تغییرات الگوی فشار حاکم بر ایران بود که نتیجه این تغییرات بارش شدید باران بود.

مفیدی بیان کرد: این تغییرات شامل نفوذ سامانه بارشی کم فشار از دریای عرب و شمال اقیانوس هند به مناطق جنوبی ایران، همزمان با جابجایی مرکز پرفشار نزدیک سطوح استوایی میانی جو است. به عرض های جغرافیایی بالاتر و تشکیل و تقویت مرکز کم فشار در سطوح پایین تر. جو در جنوب کشور بود. نتیجه این تغییر، تشکیل جریان بزرگ جنوبی بر فراز ایران و انتقال رطوبت مناسب از دریای عرب و دریای عمان به ایران بود.
یکی از اعضای هیأت علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی مشهد گفت: گسترش کم‌فشار در پایین‌تر جو از میانه به جنوب ایران همراه با جابجایی شمالی سمت پرفشار منطقه استوایی است. انتقال مقدار زیادی رطوبت از دریاهای جنوب شرایط مناسبی را برای بارندگی فراهم می کند که باعث ایجاد رگبار شدید باران در ایران شده است.

انتهای پیام