علائم کمبود ویتامین B12


ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین در تولید گلبول های قرمز خون و DNA و همچنین عملکرد سیستم عصبی نقش دارد. ویتامین B12 به طور طبیعی در غذاهای با منشاء حیوانی از جمله گوشت ، ماهی ، مرغ ، تخم مرغ و محصولات لبنی یافت می شود. متأسفانه کمبود B12 به ویژه در افراد مسن شایع است. اگر از این منابع به اندازه کافی در رژیم غذایی خود استفاده نکنید ، احتمال کمبود آن وجود دارد.

علائم کمبود ویتامین B12

پوست کم رنگ یا زرد

افراد مبتلا به کمبود ویتامین B12 اغلب دارای پوست و چشم های کم رنگ یا زرد هستند. زیرا کمبود B12 مشکلاتی در تولید گلبول های قرمز ایجاد می کند. ویتامین B12 نقش کلیدی در تولید DNA مورد نیاز برای تولید گلبول های قرمز خون ایفا می کند. بدون این ، سلول ها نمی توانند تقسیم شوند. این وضعیت باعث کم خونی مگالوبلاستیک می شود که در آن گلبول های قرمز بسیار بزرگتر از مغز استخوان شده و وارد جریان خون می شوند. بنابراین ، مقدار کمی گلبول قرمز در خون گردش می کند و پوست رنگ پریده به نظر می رسد. شکنندگی گلبول های قرمز باعث تجزیه بسیاری از آنها می شود و بیلی روبین را افزایش می دهد. بیلی روبین هنگامی که سلولهای خونی قدیمی از بین می روند توسط کبد تولید می شود. سطوح بالای بیلی روبین باعث زردی پوست و چشم می شود.

ضعف و خستگی

ضعف و خستگی از علائم شایع کمبود ویتامین B12 است. زیرا بدن فاقد ویتامین B12 برای تولید گلبول های قرمز خون است که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کند. در افراد مسن ، این نوع کم خونی اغلب ناشی از یک بیماری خود ایمنی است که به آن کم خونی کشنده معروف است. افراد مبتلا به این کم خونی پروتئین مهمی به نام فاکتور ذاتی تولید نمی کنند. یک عامل ذاتی برای جلوگیری از کمبود B12 مورد نیاز است زیرا در روده به ویتامین B12 متصل می شود و به جذب آن کمک می کند.

احساس سوزن سوزن شدن

یکی از عوارض جدی کمبود طولانی مدت B12 ، آسیب عصبی است. ویتامین B12 نقش مهمی در مسیر متابولیک تولید چربی میلین دارد. میلین به عنوان نوعی مدافع ، اعصاب را احاطه کرده است. بدون B12 سیستم عصبی نمی تواند به طور طبیعی کار کند. یکی از شایع ترین علائم سوزن سوزن شدن است که شبیه سوزش در دست و پا است. جالب اینجاست که علائم عصبی مرتبط با کمبود B12 معمولاً همراه با کم خونی مشاهده می شود.

ویتامین B12

تغییر حرکت

در صورت عدم درمان ، آسیب به سیستم عصبی ناشی از کمبود B12 می تواند باعث تغییر راه رفتن شود. حتی می تواند بر تعادل و هماهنگی بدن تأثیر بگذارد و فرد را بیشتر در معرض زمین خوردن قرار دهد. این علامت بیشتر در کمبود B12 ناشناخته در افراد مسن دیده می شود زیرا افراد بالای 60 سال بیشتر مستعد کمبود B12 هستند. با این حال ، پیشگیری یا درمان کمبود می تواند تحرک را بهبود بخشد. همچنین می تواند در افراد دارای معلولیت شدید مشاهده شود.

گلوکوسیت ها و زخم های دهان

Glossite اصطلاحی است که برای توصیف زبان ملتهب استفاده می شود. در مورد گلوسیت ، رنگ و شکل زبان تغییر کرده و دردناک ، قرمز و متورم می شود. این التهاب همچنین می تواند زبان را صاف کند ، زیرا همه برآمدگی های کوچک که حاوی جوانه های چشایی روی زبان هستند ناپدید می شوند. صرف نظر از اینکه می تواند دردناک باشد ، می تواند نحوه غذا خوردن و صحبت کردن شما را نیز تغییر دهد. مطالعات نشان داده است که تورم و التهاب زبان می تواند نشانه اولیه کمبود ویتامین B12 باشد. علاوه بر این ، برخی از افراد مبتلا به کمبود B12 ممکن است علائم دهانی دیگری مانند زخم دهان ، سوزش و خارش در دهان را تجربه کنند.

تنگی نفس و سرگیجه

اگر به دلیل کمبود B12 کم خونی دارید ، ممکن است احساس تنگی نفس کنید و کمی سرگیجه داشته باشید. زیرا بدن گلبول های قرمز کافی برای رساندن اکسیژن کافی به سلول های بدن را ندارد.

وخامت بینایی

یکی از علائم کمبود ویتامین B12 تاری دید یا اختلال بینایی است. زمانی رخ می دهد که کمبود B12 درمان نشده منجر به آسیب به سیستم عصبی و عصب بینایی شود. این آسیب می تواند سیگنال عصبی را که از چشم به مغز منتقل می شود مختل کرده و بینایی را مختل کند. این وضعیت به عنوان نوروپاتی بینایی شناخته می شود.

نوسانات خلقی

کمبود ویتامین B12 با نوسانات خلقی و اختلالات مغزی مانند افسردگی و زوال عقل در ارتباط است. سطوح بالای کمبود B12 هموسیستئین می تواند به بافت مغز آسیب برساند ، سیگنال های مغز را مختل کرده و منجر به تغییرات خلقی شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که درمان کمکی ممکن است علائم را در برخی از افرادی که کمبود ویتامین B12 دارند معکوس کند.

بیایید ملاقات کنیم: کپسول B مجتمع بهداشتی برست

افرادی که در معرض کمبود ویتامین B12 هستند

افراد مسن ، افرادی که قسمتی از روده خود را با جراحی خارج کرده اند ، افرادی که متفورمین برای دیابت مصرف می کنند ، گیاه خواران و کسانی که از داروهای ضد اسید استفاده می کنند در معرض کمبود B12 هستند. متأسفانه علائم کمبود ویتامین B12 در طول سالها ظاهر می شود و تشخیص را پیچیده می کند. گاهی اوقات کمبود B12 را می توان با کمبود فولات اشتباه گرفت زیرا کمبود B12 سطح فولات را کاهش می دهد. با کمبود اسید فولیک ، کمبود ویتامین B12 می تواند پنهان شود و مشکل زمینه ای قابل مشاهده نیست.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید