علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب


علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت عملکرد قلب

چربی خون بالا ؛ همانطور که بارها و بارها می خوانید ، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. اما میزان چربی خون در بدن باید به همان اندازه طبیعی باشد.

افزایش کلسترول یا تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیواره عروق می شود که منجر به چربی خون می شود. آنچه باعث افزایش چربی خون می شود و باید از خوردن آن پرهیز کنید غذاهای فست فود ، غذاهای چرب و سرخ کرده و غذاهای فوری است.

اگر مبتلا به چربی خون هستید ، ممکن است در معرض بیماری های قلبی عروقی نیز باشید. در این مقاله می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، سطح طبیعی آن در بدن ، درمان هایپرلیپیدمی و هر آنچه که باید در مورد این بیماری بدانید صحبت کنیم ، بنابراین در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

چربی خون و انواع چربی خون

انواع اصلی چربی در خون

دو چربی اصلی در خون ما وجود دارد:

  • کلسترول

  • سه گلیسیرید

تری گلیسیرید

سرگرمی او چربی خون بالا همیشه با تری گلیسیرید و کلسترول همراه بوده است. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که هنگام خوردن غذاهای پرکالری و مضر وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذاهای مضر وارد بدن می شوند ، بدن مقداری از کالری اضافی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما آیا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ در پاسخ باید بگویم نه. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد برخی از سلول ها ضروری هستند. اما همچنین دارای اندازه ای است که وقتی بیش از حد باشد ناسالم است.

چه چیزی باعث ایجاد تری گلیسیرید در بدن می شود؟

اضافه وزن و چاقی برخی از عوامل افزایش سطح تری گلیسیرید خون هستند.

افراد کم تحرک یا کم تحرک ممکن است سطح تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

سیگار کشیدن و الکل این چربی بدن را افزایش می دهد.

رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات سطح تری گلیسیرید را افزایش می دهد.

سطح تری گلیسیرید در انسان ، سطح LDL بالا و سطح HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در تمام سلول های بدن ما وجود دارد. کلسترول چربی است که در خون حل نمی شود ، بلکه توسط لیپوپروتئین ها از داخل و خارج سلول خارج می شود (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین و چربی هستند که چربی را در خون حمل می کنند).

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

لیپوپروتئین با چگالی کم LDL

لیپوپروتئین های HDL با چگالی بالا

کلسترول به دو صورت در بدن تولید می شود:

کلسترول تولید شده توسط خود بدن. بیشتر کلسترول بدن ما از کبد حدود 1000 میلی گرم در روز است.

کلسترول در بدن در اثر خوردن غذاهای خاص ایجاد می شود. مصرف غذاهایی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی باعث ورود کلسترول به بدن ما می شود. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بیشترین میزان کلسترول را دارد.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

ارزش کلسترول در بدن

شاید به نظر شما برسد که وقتی در مورد چربی خون بالا صحبت می کنیم ، قطعاً به سطح کلسترول خون فکر می کنیم ، اما وجود کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. زیرا کبد ، نخاع و مغز برای عملکرد طبیعی به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول همچنین برای بدن لازم است تا بتواند سلول های خاصی ، هورمون های خاص و همچنین تولید ویتامین D و جذب ویتامین های محلول در چربی را ساخته و نگهداری کند.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن نیز تولید می شود. بدن همچنین لیپوپروتئین ها را از طریق غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد با برخی از چربی ها و سایر مواد موجود در جریان خون ما ترکیب شده و به دیواره عروق می چسبد و عروق را مسدود می کند.

کلسترول بد جریان آن را در انسان کاهش می دهد و منجر به بیماری قلبی می شود. بنابراین ، بسیاری از مردم از حمله قلبی و سکته مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL بالاترین میزان گلیسیرید را در بدن دارد. این ذرات باعث افزایش ذرات کلسترول می شوند ، بنابراین با افزایش ذرات کلسترول عروق خونی را منقبض می کنند. اگر فردی با VLDL بالا هستید ، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و درمان را از همین حالا شروع کنید. از آنجا که VLDL حاوی مقدار زیادی تری گلیسیرید است ، برای شما بسیار خطرناک است.

HDL:

HDL که همان لیپوپروتئین با چگالی بالا است ، بخاطر کلسترول خوبش معروف است ، اما باید گفت که HDL کلسترول مضر را به کبد باز می گرداند. این کلسترول نوعی محافظ قلب ما است.

چربی خون طبیعی

برای بسیاری از مردم سوال اساسی این است که میزان طبیعی و سالم لیپیدها در خون در بدن چقدر باید باشد؟ مقدار مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

همچنین میزان مناسب کلسترول باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا سطح چربی خون طبیعی داشته باشید. در غیر این صورت ، اگر کم یا بسیار زیاد است ، باید با یک متخصص مشورت کنید.

آزمایش خون و چربی خون بالا

علائم افزایش چربی خون در پاسخ به آزمایشات

با یک آزمایش خون ساده می توانید میزان لیپیدهای خون خود را که در شمال کلسترول و تری گلیسیرید قرار دارد اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است که قبل از این آزمایش 12 ساعت قبل از آزمایش خون نباید چیزی به جز نوشیدن آب بنوشید.

چربی خون در واحدهایی به نام میلی مول در لیتر خون بیان می شود:

• کلسترول تام زیر 5 میلی مول در لیتر است.

• سطح LDL زیر 3 مول / لیتر.

سطح HDL بالاتر از 1 میلی مول در لیتر

• سطح تری گلیسیرید زیر 2 میلی مول در لیتر.

افرادی که دچار حمله قلبی شده اند باید هر سال چربی خون خود را اندازه گیری کنند. این یک الزام مهم برای این افراد است.

اگر آزمایش نشان داد که سطح کلسترول شما بیشتر از L ، 5 / mmol است و سابقه آنژین یا حمله قلبی دارید ، حتماً استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتاواستاتین مصرف کنید تا کلسترول شما کاهش یابد.

توجه داشته باشید که اگر آزمایش خون شما mg / dL 240 را نشان دهد ، شما فردی هستید که چربی خون بالایی دارد. بنابراین باید سعی کنید سطح چربی خون خود را به حالت عادی برگردانید. زیرا در غیر این صورت می توانید از بیماری های قلبی عروقی و حتی حمله قلبی و سکته رنج ببرید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

افراد دارای چربی خون بالا علائم زیر را دارند:

افرادی که چربی خون بالایی دارند ، سنگینی ، خستگی یا کبودی را تجربه می کنند.

• اگر چربی خون شما بالا رفته باشد ، ممکن است مدام احساس خواب آلودگی کنید.

• این افراد احساس سوزش و گرما در کف پا می کنند.

• احساس درد در پا و کف پا.

این افراد دچار سردرد و سنگینی می شوند.

• دهان آنها خشک و تلخ است.

• افراد دارای وجود فشار خون بالا سرگیجه و وزوز گوش دارند.

• افراد مبتلا به فشار خون بالا سرگیجه و خواب آلودگی شدید را تجربه می کنند. این افراد پس از خوردن غذاهای چرب ضربان قلب خود را افزایش داده اند. اگر این علائم را دارید ، با نوشیدن آب ، آب لیمو یا سرکه خود را تسکین دهید.

• این افراد به شدت عرق می کنند.

صورت متورم و متورم


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه باید درباره کبد چرب بدانید

چربی خون بالا و ارتباط با بیماری

با افزایش چربی خون ، مستعد ابتلا به بیماری های قلبی عروقی خواهید بود ، زیرا وقتی کلسترول خون افزایش می یابد ، چربی در سطح رگ ها تجمع می یابد ، که منجر به تنگ شدن و تنگ شدن عروق می شود ، که منجر به خون رسانی کمتر به بدن می شود و در نتیجه به قلب. دریافت آن خون غنی از اکسیژن ندارد.

به همین دلیل است که فرد از بیماری های قلبی عروقی رنج می برد و در بدترین حالت منجر به حمله قلبی می شود.

همچنین ، اگر خون رسانی به اندام های شما ، به ویژه مغز کاهش یابد ، اندام ها و مغز شما نمی توانند به درستی عمل کنند ، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

چربی خون همچنین منجر به بیماریهای زیر می شود:

• کم کاری تیروئید
• بیماری کبد و کلیه
• دیابت
• نارسایی مزمن کلیه
• چاقی
• برخی از عفونت ها
• اعتیاد به الکل
• ایدز

تغذیه مناسب برای افرادی که دارای چربی خون بالا هستند

افراد دارای چربی خون بالا باید از چه رژیمی پیروی کنند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید از غذاهای بخارپز ، پخته و کبابی به جای سرخ شده برای کاهش آن استفاده کنند. این افراد باید از شیر ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس ، لایه ها ، روغن های سخت ، بستنی و شیرینی ها و همچنین غذاهای شیرین خودداری کنند یا زیاد غذا نخورند. از مواد کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر بدون چربی و ماست استفاده کنید.

این افراد باید در رژیم غذایی خود از گوشت قرمز استفاده کنند و به جای آن از گوشت سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افراد دارای چربی خون بالا توصیه می شود از سیر ، سبزیجات و میوه های خام مانند گلابی ، پرتقال ، گریپ فروت و سیب استفاده کنند. همچنین پروتئین مانند حبوبات و غلات کامل بخورید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند سیاه دانه ، آویشن ، سویا ، گشنیز ، سبزیجاتی مانند شوید ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید