علائم شایع در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئیدکم کاری تیروئید به عنوان ناتوانی غده تیروئید در تولید مقادیر کافی از هورمون های مورد نیاز برای تنظیم متابولیسم بدن مانند تری یدوتیرونین و تیروکسین تعریف می شود.

به گزارش ایسنا، علائم مرتبط با کم کاری تیروئید به کندی رشد می کنند و اغلب تشخیص آن از سایر بیماری هایی که ممکن است با این بیماری مرتبط باشد دشوار است.

به گزارش Live Science، هفت علامت شایع کم کاری تیروئید عبارتند از: افزایش تدریجی وزن، خستگی، حساسیت شدید به دمای سرد، درد ماهیچه ها و مفاصل، خشکی پوست یا نازک شدن موها، پریودهای سنگین یا نامنظم و افسردگی.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، بهتر است با پزشک عمومی خود مشورت کنید تا با انجام آزمایش خون و اندازه گیری سطح هورمون ها، عملکرد تیروئید خود را بررسی کند.

معمولا پس از تشخیص کم کاری تیروئید، یک دوره قرص لووتیروکسین برای افزایش سطح هورمون تیروئید تجویز می شود. همچنین، برای اطمینان از بازگشت سطح هورمون به حالت طبیعی و بررسی سالانه نیاز به آزمایش خون منظم است.

هیچ راهی برای پیشگیری از کم کاری تیروئید وجود ندارد و نادیده گرفتن و عدم درمان این اختلال می تواند منجر به بیماری قلبی، گواتر و مشکلات بارداری شود.

به گزارش ایندیپندنت، در حالی که کم کاری تیروئید هم در مردان و هم در زنان دیده می شود، در زنان شایع تر است.

انتهای نامه