رژیم لاغری سریع

عدم توجه به مباحث زیست محیطی باعث ایجاد کانون گرد و غبار در لرستان می‌شودایسنا/لرستان مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان، گفت: عدم توجه به مباحث زیست محیطی ممکن است در آینده‌ای نه چندان دور منجر به ایجاد کانون تولید گرد و غبار در استان شود.

علی سالاروند با اشاره به ثبت ۲۰ روز آلاینده در سالجاری در لرستان، گزارشی از دلایل آلایندگی هوا، اقدامات انجام شده و راهکارهای مناسب جهت کاهش اثرات آلایندگی هوا به اعضای شورای اداری استان ارائه کرد.

وی با اشاره به اهمیت هوای سالم جهت ادامه حیات جانداران، گفت: همه انسان‌ها و اغلب زیستمندان بدون آب و غذا تا ساعت‌ها و حتی روزها زندگی کنند اما بدون هوا شاید امکان زنده ماندن بیش از چند دقیقه هم وجود نداشته باشد.

سالاروند ادامه داد: موضوع آلودگی هوا در کلان شهرهای کشور علاوه‌بر گرد و غبار به پارامترهایی مانند گازهای آلاینده و ذرات معلق بر می‌گردد اما در استان‌هایی مانند لرستان غالباً آلودگی هوا ناشی از پدیده گرد و غبار است.

وی با عنوان این موضوع که در حال حاضر هیچ کانون گرد و غباری در لرستان وجود ندارد بیان کرد: در صورت بی‌توجهی به مباحث زیست محیطی، ادامه روند خشکسالی‌ها و عدم تحقق حقابه‌های زیست ممکن است در آینده شاهد ایجاد کانون گرد و غبار در استان باشیم.

سالاروند گفت: لرستان از جمله استان‌های متأثر از پدیده گرد و غبار است که اولین ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای آن حدود ۱۷ سال پیش برای رصد آلودگی هوا و پدیده گرد و غبار نصب شده است و در حال حاضر ۱۲ ایستگاه سنجش آلودگی هوا شامل هشت ایستگاه سنجش آلودگی متعلق به اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان و چهار ایستگاه متعلق به اداره‌کل هواشناسی و دانشگاه علوم پزشکی وضعیت آلایندگی هوا در این استان را رصد می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به این موضوع که تمامی گرد و غبار ورودی به استان متأثر از کشورهای همسایه یا بعضاً و در سطح محدود استان‌های همجوار است، گفت: کشورهای همسایه به خاطر مباحثی مانند سدسازی، عدم تحقق حقابه‌های زیست محیطی، عدم مالچ پاشی و حتی از بین بردن پوشش گیاهی نقش مؤثری در تولید گرد و غبار داشته‌اند که متأسفانه در سال‌های گذشته این کشورها به دلیل جنگ، تنش‌های سیاسی و مسائل اجتماعی موفق به برنامه‌ریزی و اقدام مناسب در این زمینه نشده‌اند، اما سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت امور خارجه در طی سال جاری پیگیری‌های خوبی در این زمینه داشته‌اند و امیدواریم به نتایج خوبی منتج شود.

وی با مقایسه آمار روزهای آلاینده در امسال و سال گذشته، اظهار کرد: لرستان در سال جاری تا تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۲۰ روز آلاینده را پشت سر گذاشته در حالیکه این آمار برای کل سال گذشته ۲۹ روز بوده است.

 سالاروند با بیان این نکته که حدوداً ۱۰ جلسه کارگروه اضطرار آلودگی هوا در سال جاری برای بررسی و تصمیم‌گیری مناسب در خصوص بحث آلودگی هوا تشکیل شده است، گفت: ماحصل این تصمیمات در مواردی تعطیلی ادارات، مدارس، و انجام اقدامات و توصیه‌های بهداشتی و زیست محیطی به شهروندان جهت کاهش و تعدیل اثرات منفی آلودگی هوا در استان بوده است.

وی بیان کرد: اقداماتی مانند پیش بینی به موقع و تشکیل کارگروه اضطرار آلودگی هوا و ارائه توصیه‌های بهداشتی و زیست محیطی به شهروندان، تحقق حقابه‌های زیست محیطی، اقدامات مقابله‌ای با خشکسالی، حفظ پوشش گیاهی و جنگلی، اجرای قانون هوای پاک با تأکید بر موارد ۲۲ و ۲۷ قانون هوای پاک در خصوص افزایش سرانه فضای سبز و ایجاد احاء کمربند سبز شهری و اجرای موارد تأکید در سند مقابله با گرد و غبار استان می‌توانند تعدیل کننده اثرات آلودگی هوا و پدیده گرد و غبار در لرستان باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت حفظ محیط زیست، خواستار هم‌افزایی همه دستگاه‌های اجرایی در انجام تکالیف قانونی برای مقابله با پدیده گرد و غبار شد.

انتهای پیام