عابدزاده امروز چقدر می ارزد؟ – اسناوقتی یک فوتبالیست در عمرش هرگز به اردوی تیم ملی دعوت نشده است، چرا در منطقه یک تهران زندگی می کند و چرا با پول قرارداد یک ساله خود چنین ملکی می خرد؟ با کدام منطق و منطق؟ عدالت در این داستان کجاست؟ اگر اینطور است، امروز باید امثال عابدزاده، علی کریمی و کریم باقری در مریخ زندگی کنند!

به گزارش ایسنا اقتصاددان وی نوشت: علی فتح الله زاده، مدیرعامل سابق استقلال در مورد رسوایی نقل و انتقالات صحبت جالبی کرد و گفت: این بازیکنانی که الان با سر و صدای زیاد حرکت می کنند، ترقه نیستند چه برسد به بمب. اگر اینها بمب بودند پس انتقال نسب مهدی هاشمی از استقلال به پرسپولیس حتما بمب هیدروژنی بوده است! “

حج حق است. او از انتقالی می گوید که خودش در آن نقش داشت و به جرات می توان گفت یک ماه فوتبال ایران را شوکه کرد. هاشمی مدافع سرسخت پرسپولیس محسوب می شد که البته با گل های متوالی در دربی تهران محبوبیت عجیبی پیدا کرد. او با پیراهن پرسپولیس چهار گل به استقلال زد و در عین حال جایگاه خوبی در تیم ملی داشت. در چنین شرایطی استقلالی ها به سراغ او رفتند و در یکی از بزرگترین نقل و انتقالات تاریخ فوتبال این بازیکن را به خدمت گرفتند. هاشمی نسب ۱۰۰ میلیون تومان از استقلال گرفت و اولین فوتبالیست ۹ رقمی ایران شد. حواشی انتقال او تا مدت ها ادامه داشت. از جمله ۱۸ دی ۱۳۹۶ که ۱۰۰ هزار تماشاگر از ساعات اولیه صبح امروز ورزشگاه آزادی را برای تماشای دربی تهران اشغال کردند. در آن روز منصور برحیدری با اشتباه بی نظیری، هاشمی نسب را در خط حمله تیمش به میدان فرستاد. این بازیکن در دقایق پایانی یک گل به ثمر رساند و در اولین مسابقه با لباس آبی غش کرد. اگرچه گل تساوی علی کریمی در ثانیه های پایانی جشن یاغی آبی را نیمه کاره گذاشت.

این مطالبی که در پاراگراف بالا خواندید امروز برای بسیاری از بازیکنان یک افسانه است، یک کارتون است! لیگ ایران با تعادل فعلی خود دیگر نمی تواند با یک دهم آن حساسیت یک انتقال را تجربه کند. ما قصد ادب نداریم، اما آخرین یاغی هایی که انتقال مستقیم پرسپولیس به استقلال را تجربه کرده اند، محمد قاضی، محمد نادری و آرمان رمضانی هستند. کیفیت و حواشی این نقل و انتقالات را با آنچه در مورد مهدی هاشمی نسب گفتیم مقایسه کنید یا حداقل در مورد انتقال مستقیم نکبخت وحیدی یا مرحوم علی انصاریان بین مجارها در اواسط دهه ۸۰ اتفاق افتاد. قضیه روشن است. سهام فوتبال ایران کاهش یافته و البته افزایش ازدحام بازیکنان تحت تاثیر سردی بازار نقل و انتقالات نیست. شاید امروز اگر مهدی طارمی در پرسپولیس بازی کند و مثلاً به استقلال بپیوندد، شاهد همین فضا باشیم، اما نقل و انتقالاتی که این روزها به اسم «بمب» در نقل و انتقالات رخ می دهد، به گفته حاج ترگاه اینطور نیست.

فرض کنید پرسپولیس و میس رفسنجان بر سر جذب گادوین اختلاف نظر داشتند. بازیکنی که نه تنها در پرسپولیس بلکه در استقلال دوران ناموفقی را پشت سر گذاشت و در لیگ امارات هم موفق نبود. بله، او سال گذشته آقای گل لیگ ایران شد اما تنها با ۱۴ گل که ۷ گل آن از روی ضربه پنالتی بود. آیا واقعا برای جذب این بازیکن “دعوا” وجود دارد؟ پرسپولیس مهاجمی می خواست که بروکوها چهار سال از آن کوچکتر در لیست مازاد قرار دهند! سقف آرزوهایمان را به طرز عجیبی پایین آورده اند. همین امسال پرسپولیس و استقلال برای سعید صادقی می جنگیدند که در نهایت قرمز شد و آمد تا با بنز و بادیگارد قرارداد ببندد! بد نیست بدانید این بازیکن ۲۹ ساله در دوران ورزشی خود حتی یک بازی ملی انجام نداده است. سال گذشته جنگی علیه امین قاسمی نژاد در گرفت. ما امروز این چیزها را می بینیم و با خود فکر می کنیم، اگر فردی مثل احمدرضا عابدزاده ۳۰ ساله بود و قرار بود با پرسپولیس یا استقلال قرارداد ببندد، چقدر پول باید داشته باشد؟ عابدزاده را حتما با هلیکوپتر به محل عقد قرارداد آورده اند! در مورد جواهری صحبت می کنیم که قدرت رانندگی فوق العاده ای داشت، ۱۳ دربی بازی کرد و هرگز شکست نخورد! بازیکنی که در بیستمین بازی برگشت در ملبورن مقابل یک تیم ایران و استرالیا قرار گرفت جهنمی است. امروز چقدر می ارزد؟

اشاره: قراردادهای نجومی بازیکنان و مربیان صدای همه را درآورده است. با این حال این گروه همچنان مدافعان قدرتمندی داشت. چند روز پیش علی دایی گفته بود: «یک ملک ۱۰۰ متری در منطقه یک تهران ۳۵ میلیارد تومان است.» امیر گلنیوی در دفاع از این قراردادها گفت: «امروز در هیچ کجا نمی توان خانه خرید. ۱۵ میلیارد تومان حقایق عجیبی که هیچ ربطی به واقعیت ندارد مهم ترین سوال این است که وقتی یک فوتبالیست در عمرش به اردوی تیم ملی دعوت نشده است چرا در منطقه یک تهران زندگی می کند و چرا با پول قرارداد یک فصلش همچین ملکی میخره با چه منطق و منطقی عدالت کجای این ماجراست اگر اینطور است امثال عابدزاده و علی کریمی و کریم باقری حتما در مریخ زندگی میکنند امروز!”

انتهای پیام