طرح فروش یک میلیارد دلاری اسلحه برای خشم تایوان و چینوزارت امور خارجه آمریکا فروش احتمالی ۱.۱ میلیارد دلار تجهیزات نظامی به تایوان شامل ۶۰ موشک ضد کشتی و ۱۰۰ موشک هوا به هوا را تایید کرد و چین را به تلافی تهدید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، پنتاگون این بسته را روز جمعه پس از برگزاری رزمایش نظامی چین در اطراف تایوان پس از سفر ماه گذشته نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه، اعلام کرد.

آژانس همکاری امنیتی دفاعی پنتاگون (DSCA) اعلام کرد که این فروش شامل موشک‌های Sidewinder است که می‌توانند در مأموریت‌های حمله هوا به زمین و هوا به زمین با هزینه تقریباً ۸۵.۶ میلیون دلار استفاده شوند. موشک های ضد کشتی هارپون با هزینه تخمینی ۳۵۵ میلیون دلار و پشتیبانی از برنامه رادار نظارتی تایوان نیز در این طرح گنجانده شده است که ۶۶۵.۴ میلیون دلار برآورد شده است.

لیو بینیو، سخنگوی سفارت چین در واشنگتن، در بیانیه ای گفت که فروش احتمالی تسلیحات “به طور جدی روابط چین و آمریکا و صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان را به خطر می اندازد.” وی افزود: چین با قاطعیت اقدامات متقابل مشروع و لازم را متناسب با تحولات انجام خواهد داد.

دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، گفت که این بسته برای مدتی در دست بررسی بوده و با مشورت قانونگذاران در تایوان و ایالات متحده تهیه شده است.

لورا روزنبرگر، مدیر ارشد کاخ سفید در امور چین، “در حالی که چین به افزایش فشار بر تایوان ادامه می دهد، از جمله با داشتن نیروهای هوایی و دریایی در اطراف تایوان و اتخاذ تدابیری برای تغییر وضعیت فعلی چین. تنگه تایوان، بله، ما هستیم.” و تایوان در بیانیه ای گفت: ما آنچه را که تایوان برای حفظ قابلیت های دفاع شخصی خود به آن نیاز دارد، ارائه می دهیم.

رویترز ماه گذشته گزارش داد که دولت بایدن با وجود تشدید تنش ها پس از دیدار پلوسی از جزیره خودمختار، قصد دارد تجهیزات جدیدی به تایوان ارائه دهد، اما این تجهیزات سیستم ها و نظم نظامی موجود تایوان را حفظ می کند و قابلیت های جدیدی را معرفی نمی کند.

پنتاگون روز جمعه اعلام کرد که تجهیزات و پشتیبانی اعلام شده تعادل نظامی اساسی در منطقه را تغییر نخواهد داد. مقامات آمریکایی همچنین گفتند که هیچ تغییری در سیاست در قبال تایوان ایجاد نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود، گفت: این فروش های پیشنهادی موارد معمولی در حمایت از تلاش های مداوم تایوان برای مدرن سازی نیروهای مسلح خود و حفظ توان دفاعی معتبر است.

در پی اقدام آمریکا، وزارت دفاع تایوان نیز قدردانی کرد و گفت که فعالیت‌های «تحریک آمیز» اخیر چین یک «تهدید جدی» است و این فروش تسلیحات به آن کمک می‌کند تا با «فشار نظامی چین» مقابله کند. در همین حال، این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام به «کشور ما» برای تقویت توان دفاعی خود و حفظ امنیت و صلح مشترک در تنگه تایوان و منطقه هند و اقیانوس آرام کمک می‌کند.

انتهای پیام