ضرورت حل سیاست های تورمی برای اجرای نظام «تامین اجتماعی».معاون اسبق وزیر رفاه با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی تامین اجتماعی از سوی مقام معظم رهبری گفت: در شرایط کنونی مهمترین تهدیدی که نظام اجتماعی کشور را تهدید می کند تورم و سیاست های تورمی است که باید به آن توجه شود.

محمدرضا فیض مهدوی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایرانوی در این خصوص گفت: سیاست های کلی دستگاه های اجرایی مختلف در کشور بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی کشور تدوین و از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است که سازوکاری برای آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش بینی شده است. . از سال‌های گذشته سیاست‌های عمومی در موضوعات و بخش‌های مختلفی تدوین شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به سیاست‌های کلی نظام اداری و نظام سلامت اشاره کرد.

وی افزود: سیاست های کلی تامین اجتماعی در این زمینه تدوین و ابلاغ شده است.

رئیس انجمن علمی اقتصاد سلامت گفت: در نظام های برنامه ریزی باید برنامه ها برای رسیدن به اهداف مشخص تصویب شوند و برنامه های چند ساله دارای سند اولیه باشند. به طور کلی برنامه ساده تحقق بخشی از قانون اساسی است که برای اجرای آن مثلاً باید چهار برنامه پنج ساله و سازوکار برای تحقق آن معرفی شود.

واعظ مهدوی ادامه داد: تدوین سیاست های نظام تامین اجتماعی مدت ها مطرح بود و در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت که در نهایت چند روز پیش به نتیجه رسید و از سوی رهبری ابلاغ شد. ما تجربیات ارزنده ای در کشور در مورد سیستم تامین اجتماعی داشتیم. پوشش بیمه سلامت گسترش یافت و پوشش بیمه اجتماعی در مناطق روستایی ایجاد شد. قانون ساختار جامع نظام رفاهی نیز در سال ۱۳۸۳ تصویب شد و در واقع سیاست های تامین اجتماعی عمومی جوهره و چارچوب کل نظام تامین اجتماعی را برای رسیدن به اهداف تعریف می کند تا مردم نسبت به آینده خود اطمینان داشته باشند و در دوران سالمندی نگران نباشند.

شرکت های بیمه نمی توانند حقوق بازنشستگی مناسبی ارائه کنند

وی تاکید کرد: در شرایط کنونی مهمترین تهدید نظام اجتماعی در کشور، سیاست های تورمی و تورمی است که افزایش قیمت ها را تشدید کرده و مزدبگیران و کارگران را با شرایط سخت معیشتی مواجه کرده است. و قطعاً ساختارهای بیمه ای قادر به تعدیل دریافت ها و پرداخت های خود برای تأمین مستمری مناسب برای بازنشستگان، کارگران و کارمندان نخواهند بود.

نیاز به راهکار برای سیاست های تورمی

این استاد دانشگاه و معاون سابق بهزیستی افزود: بنابراین نکته بسیار مهم علاوه بر ابلاغ سیاست های عمومی و باید مورد توجه قرار گیرد این است که باید برای جلوگیری از سیاست های تورمی و اقداماتی مانند افزایش نرخ ارز اقدام کرد. نرخ گذاری یا افزایش قیمت کریر.. انرژی و سوخت که اثرات تورمی زیادی دارد چاره ای بیندیشید.

وی ادامه داد: زمانی که سیاست تغییر نظام ارزی یا سیاست‌های واردات در دستور کار قرار می‌گیرد، خودبه‌خود نظام تامین اجتماعی در کشور مختل می‌شود و ممکن است هرگونه تلاشی به تعویق بیفتد، بنابراین همه دستگاه‌های اجرایی کشور باید در این زمینه ساماندهی شوند. در این راستا بخشنامه های همه آنها باید محقق شود و اقدامات لازم انجام شود و تصمیمات خوب و صحیح مجمع تشخیص مصلحت نظام نتیجه می دهد.

معاون سابق وزیر رفاه بر لزوم لغو سیاست های مخل نظام تامین اجتماعی از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان به دلیل مغایرت با سیاست های کلی تامین اجتماعی تاکید کرد.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر