صنایع و معادن عمده استان باید به وظایف قانونی خود در قبال دانشگاه یزد عمل کنندایسنا/ یزد روز گذشته یکی از اعضای شورای فقهی و مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور در دیدار با اعضای هیات امنای دانشگاه یزد بر لزوم قرار گرفتن دانشگاه مادر استان یزد در رتبه معنوی اسلامی، اخلاقی و اخلاقی تاکید کرد. دانشگاه علمی

در این دیدار که در دفتر ایشان در میبد برگزار شد، آیت الله علی رضا عرفی با اشاره به اهمیت نقش نخبگان و استعدادهای برتر در پیشرفت و سازندگی کشور، مهاجرت بی بازگشت نخبگان را مشکلی اساسی عنوان کرد. یکی از متولیان آموزش عالی ایالتی از دانشگاهیان خواست تا در برنامه های خود یافتن راه حلی برای این مشکل را در اولویت قرار دهند.

وی افزود: نتایج تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که کمبود ابزار و امکانات مطالعاتی و پژوهشی و همچنین مشکلات معیشتی از مهم ترین عوامل بروز این پدیده ناگوار است که باید برطرف شود. وی خاطرنشان کرد: امروز در دانشگاه های دولتی نیازمند نگاه ویژه به استعدادهای برتر با رویکرد نخبه گرایانه برای حفظ و حراست از نیروهای نخبه و موثر هستیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین بر ضرورت ایجاد منابع پایدار به ویژه برای تعالی دانشگاه یزد تاکید کرد و افزود: شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی استان باید با ایجاد پایداری به وظایف قانونی خود در قبال این دانشگاه عمل کنند. منابع دانشگاه یزد دانشگاه مادر استان می تواند در راستای پیام اساسی و اساسی خود برای رفع مشکلات جامعه و صنعت تلاش کند.

رئیس مرکز جهانی علوم اسلامی در بخشی دیگر از سخنان خود به اهمیت فعالیت های بین المللی در دانشگاه یزد اشاره کرد و افزود: با استفاده از تجارب موفق جامعه المصطفی باید برنامه جامع و راهبردی برای استقرار تدوین شود. شبکه پذیرش دانشجوی بین المللی در دانشگاه یزد

عرفی با استقبال از تلاش‌های انجام شده در دانشگاه یزد برای تبدیل شدن به دانشگاه نسل چهارم، خاطرنشان کرد: دانشگاه یزد باید برای رفع چالش‌ها و مشکلات برنامه جدید یزد، کارهای علمی و پژوهشی همراه با آسیب‌شناسی دقیق و علمی انجام دهد.

مدیر سمپوزیوم های سراسر کشور بر لزوم استفاده از توانمندی ها و مشارکت دانشجویان در تعمیق و توسعه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها تاکید کرد و افزود: توجه به مقوله هنر و ادبیات باید در فعالیت های فرهنگی جدی گرفته شود.

پیوند علم و دین در دانشگاه ها موضوع دیگری بود که در سخنرانی آیت الله عرفی بر آن تاکید شد. وی دریافت که می توان بر اساس چهار محور تاریخ تمدن اسلامی و ایران، فلسفه علم از دیدگاه اسلام و ترویج اخلاق و ارزش های اسلامی، پیوند علم و دین را در دانشگاه ها برقرار کرد. مرتبط با رشته های تحصیلی و علاقه به مبانی فقه و حقوق اسلامی.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین بر لزوم توجه به فناوری های نوین در دانشگاه تاکید کرد و افزود: فناوری های نوین مانند هوش مصنوعی، فناوری نانو و ژنتیک آینده علم را نگه می دارند و لازم است دانشگاه های دولتی نیز این فناوری ها را توسعه دهید و با علوم مرتبط آزمایش کنید.

آیت الله عرفی همچنین بر لزوم توجه ویژه به جهاد تفسیری در دانشگاه ها تاکید کرد و گفت: جهاد تفسیر باید به عنوان یک گفتمان جدید با عناصر و مولفه های منطقی خود در دانشگاه های کشور محقق شود.

توجه به تاریخ و فرهنگ یزد در معرفی الگوهای معماری و شهرسازی، تقویت پیوند دانشگاه با آموزش و پرورش و حوزه های علمیه، تامین زیرساخت ها و فضاهای کالبدی برای آموزش و پژوهش، تحلیل و بررسی لایحه بودجه سالانه کشور در فرهنگستان و دانشگاه. همایش و تعامل و همکاری با دانشگاه های یزد، اردکان و میبد در جهت ارتقای رتبه ملی و بین المللی این دانشگاه ها و راه اندازی سامانه مشاوره و کمک دانشجویی به منظور پاسخگویی و رفع مشکلات معیشتی و روانی دانشجویان. . دیگر مطالبی که آیت الله عرفی در سخنرانی خود به آن اشاره کرد.

در ابتدای این جلسه رئیس دانشگاه یزد و سایر اعضای هیئت رئیسه این دانشگاه به بیان دیدگاه ها و فعالیت های مهم خود در حوزه های پژوهشی و فناوری، اداری، مالی، دانشجویی، فرهنگی و بین المللی پرداختند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی دانشگاه یزد، هیات رئیسه دانشگاه نیز در حاشیه این دیدار از دانشگاه اردکان و دانشگاه میبد بازدید و از نزدیک در جریان فعالیت های علمی و آموزشی این دو دانشگاه قرار گرفت. در جلساتی که بین هیات رئیسه این دانشگاه ها برگزار شد، راهکارهای عملی برای توسعه همکاری های مشترک در حوزه های علمی، فرهنگی و رفاهی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد این راهکارها در قالب تبصره های مشترک اجرایی شود. در جلسات تکمیلی و تخصصی

انتهای پیام