شیوع دیابت بارداری در کشورپژوهشگران دولتی در یک مطالعه مروری به بررسی شیوع دیابت بارداری در بین زنان استان های مختلف کشور پرداختند و خواستار توجه ویژه به این بیماری مهم شدند.

به گزارش ایسنا، دیابت بارداری یکی از شایع ترین اختلالات متابولیک در دوران بارداری است. این نوع دیابت شامل عدم تحمل گلوکز با شدت های مختلف است که ابتدا در دوران بارداری شروع می شود. گروهی از هورمون ها با متوقف کردن اثر اولیه انسولین به پیشگیری از هیپوگلیسمی مادر کمک می کنند و هورمون هایی مانند پروژسترون، لاکتوژن جفت، هورمون رشد و هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین ترشح شده از سطح جفت، مبنایی برای ایجاد عدم تحمل گلوکز با افزایش آن هستند. مقاومت، بدن را با انسولین گسترش می دهند. تغییر حساسیت به انسولین از سه ماهه اول بارداری شروع می شود و با رشد جنین ترشح آن افزایش می یابد.

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط متخصصان، عواملی که خطر ابتلا به دیابت بارداری را افزایش می دهند عبارتند از چاقی مادر، سن بالای ۲۵ سال، سابقه قبلی دیابت بارداری، سابقه دیابت نوع ۲ در بستگان درجه یک و سابقه. مرده زایی. یا با نقص در اندام ها، وجود مایع آمنیوتیک و عرق. اگرچه تفاوت نژادی و چاقی از عوامل خطر مهم دیابت بارداری هستند، اما توزیع جمعیتی چاقی و دیابت بارداری یکسان نیست. نرخ چاقی در آمریکایی های آفریقایی تبار بالاترین و در آسیایی ها کمتر است. از سوی دیگر، بیشترین میزان دیابت بارداری در آسیایی ها و کمترین آن در آمریکایی های آفریقایی تبار مشاهده می شود.

با توجه به این مشکل عمده در دوران بارداری، محققان دانشگاه علوم پزشکی زابل در یک مطالعه مروری به بررسی شیوع دیابت بارداری در ایران پرداختند.

برای انجام این تحقیق از اطلاعات ارائه شده در پایگاه های الکترونیکی SID، MagIran و Google Scholar استفاده کرده و سپس داده ها را با روش فراتحلیل مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

نتایج این تحقیق که در مجله Diabetes Nursing منتشر شده است، نشان می دهد که در مقالات منتشر شده، از ۳۱ استان کشور، اطلاعات شیوع دیابت بارداری تنها در ۱۴ استان موجود بوده است. بر این اساس، کمترین میزان شیوع این بیماری در استان اردبیل با شیوع کمتر از ۲ درصد و بیشترین شیوع در استان های تهران و مازندران با شیوع ۲۴ و ۲۳ درصد است.

به گفته عبدالغنی عبدالله محمد، دانشیار و محقق دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی زابل و همکارانش، «شیوع دیابت بارداری در کل کشور زیاد است و شیوع آن در استان های کشور متفاوت است. به منظور تعیین علت تفاوت شیوع دیابت بارداری در استان های مختلف و اتخاذ بهترین راهکارها و سیاست گذاری ها در حوزه بهداشت و درمان و به منظور کاهش عوارض و شیوع دیابت بارداری انجام تحقیقات در این زمینه ضروری است. همه استان ها با روش غربالگری یکسان.

آنها افزودند: “علیرغم بهبود کلی در نتایج بارداری در سال های اخیر، زنان مبتلا به دیابت بارداری همچنان مستعد ابتلا به عوارض بارداری هستند. این عوارض شامل مادر، جنین و کودک است. عوارض مادری ناشی از دیابت بارداری شامل زایمان زودرس، عفونت، پلی هیدرآمنیوس، و فشار خون بالا در دوران بارداری، پیلونفریت.

تحقیقات نشان می دهد که در جوامعی که دیابت نوع ۲ شیوع بیشتری دارد، شیوع دیابت بارداری نیز بیشتر است.

با توجه به اینکه بر اساس پیش بینی ها و برآوردهای سازمان جهانی بهداشت، تعداد مبتلایان به دیابت در جهان در سال ۲۰۲۵ به ۳۰۰ میلیون نفر خواهد رسید، لازم است در راستای حفظ سلامت، دست اندرکاران توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند. مادران باردار و بچه دار شدن

انتهای پیام