شرکت ملی مس طی ۶ ماه ۲۷ پرونده فساد مالی را به قوه قضائیه تحویل دادایسنا/ کرمان مدیرعامل صنعت مس ایران گفت: مبارزه با فساد نباید به یک موضوع سیاسی تبدیل شود و باید در مبارزه با فساد جدی بود، اما نباید مقصران را زیر پای مدیران انداخت. ۲۷ پرونده فساد در مدت ۶ ماه تشکیل و به قوه قضائیه ارجاع شد و هرکسی که مدعی مبارزه با فساد است باید تعداد پرونده هایی را که در این زمینه به قوه قضائیه ارجاع داده است اعلام کند.

علی رستمی عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان اظهار داشت: طرح توسعه پنج و نیم ساله زنجیره مس از اکتشاف تا صنایع پایین دستی را طراحی کرده ایم.

به گفته وی، صنعت مس در ایران قدمتی ۵۱ ساله دارد و این صنعت از زمان انقلاب شیلی در ایران آغاز به کار کرده است.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، کشور در زمینه مس بسیار ضعیف است و مس باید توسعه بیشتری می یافت زیرا ایران بر روی کمربند جهانی مس قرار دارد و تمرکز این کمربند روی ایران است.

به گفته وی ۷ درصد از خاک ایران کشف شد و حاصل آن ۱۹ میلیارد تن مواد معدنی بود که به این ترتیب ایران در این زمینه رتبه پنجم جهان و رتبه دوم آسیا را دارد. این در حالی است که برخی کشورها دو یا سه بار کشور خود را کاوش کرده اند و اگر ۱۰۰ درصد کشور اکتشاف می شد، اگر رتبه اول دنیا نبودیم قطعاً در رتبه دوم قرار می گرفتیم.

رستمی گفت: سالانه حدود ۱۳۰ هزار متر حفاری اکتشافی داشتیم که امسال بیش از ۲۰۰ هزار متر هدف گذاری شد. در حال حاضر دو شرکت مهندسی حفاری داریم و این دو شرکت ۴۵ دستگاه خریده اند که از این ۴۵ دستگاه ۶ دستگاه وارد کشور شده است.

ضرورت ایجاد کارخانه معدنی در استان کرمان

به گفته وی، استان کرمان به شرکت های اکتشافی، آزمایشگاهی و سایر شرکت های حوزه معدن نیاز دارد و باید این ظرفیت از طریق دانشگاه بهنار در این زمینه افزایش یابد و هر چه توانمندی ایجاد شود، شرکت ملی مس از آن حمایت خواهد کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی مس ایران، بخش بزرگی از نیازهای حفاری و مهندسی استان کرمان از خارج از استان و حتی خارج از کشور تامین می شود.

وی می افزاید: دو آزمایشگاه در کشور در تهران و کرج داریم که تمام آزمایشات دولتی در این دو آزمایشگاه انجام می شود و اگر در استان کرمان آزمایشگاه راه اندازی کنیم قطعا اتفاق خوبی در این منطقه می افتد.

ما سه معدن بزرگ معدنی داریم، رستمی گفت: با این میزان استخراج، در حدود ۲۵۰ سال ۱۹ میلیارد تن مواد معدنی استخراج خواهیم کرد.

ایران در تولید کاتد مس در رتبه هجدهم جهان قرار دارد، در حالی که از نظر محتوای معدنی در رتبه پنجم جهان قرار دارد و برای اینکه سایت تولید به جایگاه منابع معدنی (رتبه ۵ جهان) برسد، تولید باید چهار برابر تولید فعلی باشد. این بخشی دیگر از صحبت های مدیرعامل شرکت ملی مس ایران در جمع خبرنگاران کرمانی بود.

به گفته وی، سرمایه عامل مهمی است و شرکت ملی مس مشکلی در تامین مالی ندارد و یک ریال به بانک و جایی بدهکار نیست، بنابراین اجرای طرح های عمرانی امکان پذیر است.

رستمی با اشاره به ۲۸ هزار کارگر شاغل در شرکت ملی مس ایران تاکید کرد: بهترین کارگران غرب آسیا در شرکت ملی مس ایران کار می کنند.

وی بازار صنعت مس را جذاب ترین بازار دنیا دانست و گفت: محصولات ما همیشه پیش خرید می شود. همه چیز برای پیشرفت بسیار خوبی در صنعت مس آماده شده است.

دولت به شرکت های موثر در زمینه استخراج نیاز دارد

وی ادامه داد: تا امروز حدود ۲۰۰ هزار تن استخراج در مجموعه شرکت ملی مس انجام می شود که باید چهار برابر شود و برای تحقق این امر با تغییر تکنولوژی نیاز شدیدی به شرکت های فعال در زمینه استخراج وجود دارد. و ۵۰۰ کمپرسی در کشور مورد نیاز است. این را مدیرعامل شرکت ملی مس ایران در کرمان بیان کرد.

وی برای تکمیل سخنان خود به حوزه تولید این مرکز اشاره کرد و افزود: نیازمند ایجاد ۶ کارخانه تولید متمرکز هستیم که هر کارخانه به حدود ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه نیاز دارد و چهار کارخانه در سرچشمه راه اندازی شده است.

رستمی با بیان اینکه فناوری تولید ۶۰۰ هزار تن کنسانتره در یک کارخانه در دنیا وجود دارد، گفت: باید فناوری های روز در تولید این مرکز داشته باشیم و با رایزنی های انجام شده چهار شرکت خارجی قول دادند که محصول جدید به ما بدهند. فناوری برای تولید تمرکز

وی درباره بخش ذوب نیز گفت: اگر ذوب را به یک میلیون تن برسانیم، صادرات کشور بیش از ۱۰ میلیارد دلار افزایش می یابد.

استخدام مهندسان کارمانی با نرخ بالا بدون آزمون

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران با اشاره به جلسات شش ماهه خود با دانشگاه‌های استان کرمان ادامه می‌دهد: از هر شرکت دانش‌بنیانی که ایده و محصولی داشته باشد حمایت می‌کنیم و با آنها تفاهم نامه و قرارداد منعقد می‌کنیم، ضمن اینکه از دانشجویان مهندسی استان کرمان می‌گذریم. که معدل بالایی دارند بدون آزمون استفاده می کنیم.

به گفته رستمی، این مجازات برای شرکت ملی مس تاثیر چندانی ندارد و ادامه می دهد: ۱۸ هزار نفر از کارکنان یا پیمانکار شرکت ملی مس هستند یا کارمند که بخش زیادی از آنها با سازوکار معاینه منصوب شده اند و یک درصد خیلی کمی بدون معاینه قبول شد ۸ یا ۱۰ نفر به شرکت ملی مس که قرارداد کار ثابت دارند و کارمند نیستند.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی مس ایران، ۸ میلیارد یورو در استان کرمان در حوزه صنایع کوچک و بزرگ سرمایه گذاری شده است که همه این سرمایه گذاری ها باید تا پنج سال آینده به بهره برداری برسد.

مبارزه با فساد نباید به یک موضوع سیاسی تبدیل شود و باید در مبارزه با فساد جدی باشیم، اما نباید مدیران را مقصر تخلفات زیرمجموعه ها بدانیم، ۲۷ پرونده فساد در مدت ۶ ماه تشکیل و تحویل قوه قضائیه شد و هرکس مدعی است برای مبارزه با فساد باید تعداد پرونده های ارجاع شده به قوه قضائیه را اعلام کند. این بخشی از مدیرعامل شرکت ملی مس ایران بود.

بودجه باشگاه های فوتبال مس استان کرمان چقدر است؟

وی ادامه می دهد: سال گذشته ۷۰ میلیارد تومان به باشگاه های فوتبال استان کرمان اختصاص یافت که امسال به ۱۵۰ میلیارد تومان رسید و شاید این رقم کافی نباشد در صورت اضافه شدن از ورزش کرمان دفاع می کنیم. بودجه اگر به آن نیاز دارید، ما قطعا آن را ذخیره خواهیم کرد.

رستمی با اشاره به اظهارات نماینده مردم کرمان و راویر در شورای اسلامی گفت: وی حتما این وام را نگرفته است و ممکن است با پیگیری وی از طریق حساب مس تسهیلات به محرومان داده شده باشد.

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران با تایید تحقیق و تفحص در حوزه شرکت ملی مس ایران، خاطرنشان کرد: ما با کسی در مورد تحقیق و تفحص مذاکره نکرده‌ایم و مجلس هنوز اطلاعاتی در این زمینه از ما نخواسته است. آماده همکاری با شورای اسلامی در این زمینه است.

به گفته وی، حساب های بانکی و مالیاتی شرکت ملی مس ایران در استان کرمان متمرکز است و حدود ۶۵ درصد از حساب های بانکی در استان کرمان و تعدادی نیز در استان آذربایجان شرقی است.

انتهای پیام