شروع طبقه بندی معلمان از ۵ مرداد / بخشی از مطالبات به حساب واریز می شودوزیر آموزش و پرورش از آغاز رده بندی معلمان از پنجم مرداد ماه خبر داد و گفت: با سازمان برنامه صحبت کردیم تا بخشی از مطالبات معلمان علی الحساب پرداخت شود.

به گزارش ایسنا، یوسف نوری با حضور در شبکه افوک و در آستانه هفته دولت درباره اقدام تحولی ویژه در دوران مدیریت خود گفت: رهبری در دیدار اردیبهشت ماه با معلمان گفتند که از اجرای سند تحول راضی نیستند. در راستای اجرای سند تحول بنیادین، اولین اقدام تحولی ما جابه جایی مرکز ثقل آموزش و پرورش یعنی تربیت معلم است.

وی افزود: تربیت معلم بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد که در اوایل دهه نود به دانشگاه ورهنجان منتقل شد اما حوادثی داشت که مجبور به رفع آن شدیم. نسبت معلم به دانش آموز ۱:۱۱۰ بود.

۱۰۰۰ پزشک و معلم ارشد در دانشگاه فرهنگیان جذب می شوند

وی با اشاره به اینکه در برنامه ششم این نسبت باید از یک به ۲۰ باشد، گفت: اولین قدم اخذ مجوز و تایید برای انتصاب اعضای هیات علمی و احیای این نسبت با همکاری وزارت علوم است. بنابراین ۱۰۰۰ پزشک و معلم را در دانشگاه جذب خواهیم کرد. ۳۰۰ نخبه دیگر نیز وارد دانشگاه فرهنگیان شدند. البته گرفتن مجوز زمان بر است. حدود ۵۶۰۰ پزشک و معلم داریم که از این تعداد ۱۰۰۰ پزشک ارشد هستند که در دانشگاه فرهنگیان گماشته شده اند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: حوزه های خاصی مانند تربیت معلم چندپایه، سلامت مدارس و چند مهارتی نداریم و برنامه ریزی برای تربیت معلم در این گونه حوزه ها در حال انجام است.

نوری با تاکید بر اینکه دانشگاه فرهنگیان برای تحول بنیادین ماموریت گرا شده است، در پاسخ به سوالی درباره رتبه معلمی گفت: معلم محور تحول است. یکی از کارهایی که معلم باید انجام دهد این است که او را در موقعیتی قرار دهد که بتواند کیفیت آموزش را افزایش دهد.

رتبه بندی معلمان از ۲۶ مرداد آغاز می شود

پرداخت بابت بخشی از مطالبات

وی روند تصویب طبقه بندی و ابلاغ آن را بررسی کرد و گفت: تصویب آیین نامه با مشکلاتی مواجه شد، ایراداتی مطرح شد و در کمیسیون تطبیق مجلس اصلاح شد و آیین نامه اصلاحی طبقه بندی در ۲۴ مردادماه ابلاغ شد. سامانه رتبه بندی از امروز باز شده است، بنابراین تا رفع مشکلات می توانیم به صورت آزمایشی کار را برای تعدادی از همکاران انجام دهیم و از بیست و ششم همین ماه سامانه برای مراجعه همکاران باز می شود.

و نوری افزود: برای اینکه تاخیر نداشته باشیم با برنامه سازمان صحبت کردیم تا بتوانیم بخشی از مطالبات همکاران را – در زمان اعمال قانون از سی و یکم بهمن ماه ۱۴۰۰ – به حساب واریز کنیم. به طوری که این توقع است” تا تعیین رتبه ها به این شکل پاسخ داده شود که البته دور از دسترس نخواهد بود.

با عرض پوزش بابت تاخیر در رتبه بندی

حداکثر ۱.۵ ماه دوره برای طبقه بندی هر معلم

وی ادامه داد: مرتب سازی موضوع زمان است. اگر نوبتی را اعلام کنیم و تاخیر داشته باشد، منتظر می ماند. البته بابت این تاخیر عذرخواهی می کنم چون عده ای بودند که بعد از رفع ایرادات وارد پروژه نشدند و دایره تجمیع بیش از ۸۰۰ هزار نفر است. ما سعی می کنیم این کار را سریع انجام دهیم. به تدریج پرداخت مطالبات را آغاز خواهیم کرد.

وزیر آموزش و پرورش درباره زمان دقیق اجرای این ترتیبات گفت: برنامه زمان بندی به گونه ای است که از ۵ مردادماه این روند آغاز شود. این فرآیند معمولاً حداقل ۱ ماه برای هر نفر طول می کشد و نباید بیش از ۱.۵ ماه برای هر نفر از زمان شروع تجارت طول بکشد.

برنامه پرداخت عادلانه دولت برای کارکنان

نوری درباره حقوق پایین معلمان و دغدغه های معیشتی قشر فرهنگی گفت: درک نابرابری منفی پاسخ های رفتاری خوبی نخواهد داشت. با این حال، این تأثیری بر عملکرد معلمان نداشته است و آنها چنین نیستند. ما نباید اجازه دهیم که ادراک نابرابری رخ دهد. مواردی مانند بیمه تکمیلی و رتبه بندی برای جبران این نگرانی معیشتی در دستور کار قرار دارد و دولت نیز برنامه هایی برای عادلانه کردن پرداخت های کارکنان دارد.

وی تغییر بیمه تکمیلی معلمان و احیای مسابقات ورزشی فرهنگیان را از دیگر اقدامات این وزارتخانه در سال گذشته عنوان کرد و در پاسخ به سوالی مبنی بر نظارت بر مدارس غیردولتی گفت: سه دسته داریم. مدارس دولتی عادی، مدارس دولتی خصوصی و مدارس غیردولتی. شهریه های غیردولتی اعلام شده است و در صورت بروز تخلف مردم می توانند گزارش دهند.

شهریه در مدارس غیردولتی نرخ ثابتی ندارد

وزیر آموزش و پرورش افزود: شهریه مدارس غیردولتی ثابت نیست و با توجه به شاخص های مختلف متغیر است. طرح شفاف سازی مالی شهریه مدارس غیردولتی و نیاز به حساب واحد مدرسه برای واریز شهریه قابل بررسی و تایید است.

نوری گفت: حتما با گزارش های تخلف برخورد می شود و تاثیرگذار خواهد بود و تاکنون بیش از ۴۰ مدرسه تعطیل شده است.

معافیت شریک پایین تر از پرداخت شهریه مدارس سمپد

۳۰ درصد والدین دانش آموزان مستعد زیر خط فقر و فرهنگ هستند

وی با اشاره به شهریه برخی از مدارس دولتی گفت: مدارس سمباد نیز در هنگام ثبت نام شهریه دریافت می کنند که میانگین کشوری آن حدود سه میلیون تومان است که البته ۴۰ درصد دانش آموزان مشمول تخفیف شهریه می شوند. تخفیف کلی کسر جزئی از هزینه ثبت نام؛ تشریفاتی برای دهک های پایین در نظر گرفته شده و معافیت از پرداخت شهریه از سال آینده اجرایی می شود. ۳۰ درصد از والدین آنها زیر خط فقر و شرکای فرهنگی ما زندگی می کنند.

نوری افزود: به طور کلی «کمک به مدرسه» هنگام ثبت نام اختیاری است و دانش آموز به دلیل عدم توانایی در پرداخت شهریه ممکن است خارج از مدرسه بماند.

نظر نوری در مورد طبقه بندی آموزش و پرورش کشور

گروهی از مدارس به سمت کارآفرینی رفتند

وزیر آموزش و پرورش درباره نقش مدارس غیردولتی در دامن زدن به قشربندی آموزش و پرورش گفت: تحقیقات نشان می دهد حضور مدارس غیردولتی کمک کمی به آموزش و پرورش می کند اما در مجموع قشربندی آموزش و پرورش ایجاد شده است. در تحقیق ذکر شده است. ما در دنیا به ندرت مدارس ابتدایی غیردولتی یا خصوصی داریم. ما نیز بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی از خصوصی سازی معاف هستیم، این یک بحث جدی است و باید به طور جدی در مورد آن بحث کنیم.

نوری ادامه داد: البته برخی مدارس انتفاعی نیستند و منفعت اقتصادی ندارند، برخی وابسته به نهادها هستند، اما گروهی از مدارس دست به کار شدند و خصوصی شدند و این برخلاف تعلیم و تربیتی است که ما انتظار داریم و در رویکرد ما توصیه می شود. تغییر می کند

۷۵ درصد از دانش آموزانی که در کنکور امسال موفق شدند از مدارس دولتی بودند

وی درباره سهم مدارس غیردولتی در کسب رتبه های بالاتر در کنکور گفت: اخباری که در جامعه منتشر شد و آمار و ارقام آن به گونه ای گنجانده شد که به نظر می رسد مدارس غیردولتی بیشترین درصد را به خود اختصاص داده اند. میزان قبولی در کنکور. در حالی که سال گذشته مدارس نمونه دولتی که ۵۰ درصد آن ها روستایی و شبانه روزی هستند، نسبت به مدارس غیردولتی نمرات کنکور بالاتری داشتند، امسال ۷۵ درصد پذیرش ما از مدارس دولتی بوده است. در جامعه مدارس نمونه دولتی و سمپاد مدارس خصوصی هستند در حالی که دولتی هستند.

نوری افزود: من به عنوان وزیر نسبت به هیچ یک از مدارس تعصب ندارم، اما این ذهنیت را در مردم ایجاد کرده اند که مدارس سمباد خصوصی هستند در حالی که مدارس دولتی هستند.

وزیر آموزش و پرورش در پایان سخنان خود گفت: مدارس را بر اساس الگوی برگرفته از مبانی سند تحول بنیادین مرکز سنجش و کنترل کیفیت آموزش و پرورش طبقه بندی می کنیم. حرکت به سوی تحول آغاز شد.

انتهای پیام