شرایط احیای روابط ایران و عربستان چیست؟یک کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه ایران و عربستان هر دو علاقمند به برقراری روابط مثبت با یکدیگر و به نوعی احیای روابط دیپلماتیک دو طرف هستند، گفت: اما ملاحظات و عواملی در این رابطه وجود دارد که عبارتند از: این باید مسئولیت آنها باشد.

حسن لاسجردی در گفت وگو با خبرگزاری ایران (ایسنا) در خصوص اظهارات اخیر وزیر امور خارجه عربستان مبنی بر علاقه این کشور به برقراری روابط مثبت با ایران و همچنین اظهارات اخیر فواد حسین وزیر امور خارجه عراق مبنی بر اینکه ایران و عربستان عربستان باید سفارت خود را در تهران باز کند. ریاض گفت: از سرگیری روابط ایران و عربستان و مذاکرات در این زمینه به دلیل حساسیت این موضوع و تاثیر متغیرهای خارجی با نوساناتی همراه است و بخشی از این نوسانات متعلق به دو کشور است و برخی دیگر مربوط به این دو کشور است. ناشی از متغیرها و عواملی است که مستقیماً با دو کشور مرتبط است که یک کشور نیست.

لاسجوردی خاطرنشان کرد: ایران و عربستان تاکنون پنج دور مذاکره را انجام داده اند و همچنان موضوعات مهمی از جمله مسائل منطقه ای و امنیتی بین دو طرف وجود دارد. این مشکل تا حدودی این مشکل را از بین برده است.

وی با بیان اینکه دو طرف در گفت وگوها و مشاهدات خود علاقه خود را برای از سرگیری روابط مثبت اعلام کردند، ادامه داد: همانطور که اشاره کردم ملاحظات و عواملی در این موضوع وجود دارد که باید مشخص شود از جمله یک موضوع بین ایران. عربستان، موضوع یمن، سوریه، نقش ایران و عربستان در موضوعاتی مانند ایران و عراق، نوع همکاری های آتی دو کشور در حوزه انرژی و همچنین برخی مسائل امنیتی از جمله ایران. موضوع هسته ای در این زمینه مورد بحث قرار گرفت.

لاگارد با اشاره به اینکه نقش بازیگران منطقه ای و خارجی نیز در این زمینه حائز اهمیت است، گفت: بنابراین علیرغم اینکه هر دو طرف برای از سرگیری روابط مثبت علاقه نشان می دهند، این موضوع نیاز به مقدمه هایی دارد که باید روشن شود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه حساسیت هایی در روابط دو کشور ایران و عربستان وجود دارد و طرف های ثالث بر این روابط تاثیر می گذارند، ادامه داد: عنصر زمان در این مذاکرات می تواند باعث شود که مذاکرات فرسایش .

انتهای پیام