سیستم معاملاتی کلی کامل نیستوزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) قول داده بود تا پایان سال ۱۴۰۰ شمسی سامانه جامع تجارت را تکمیل کند که این وعده محقق نشد. اما به نظر می رسد تکمیل این سامانه تنها در اختیار وزارت صمت نیست.

به گزارش ایسنا، سامانه جامع تجارت ایران موضوع بند (الف) ماده (۶) قانون مبارزه با قاچاق کالا و کالا مصوب ۱۳۹۲ است که این سامانه پس از تصویب مواد (۵ و ۶) آغاز به کار کرد. قانون سال ۱۳۹۵.. از مرداد ۱۳۹۵ واحد بازرگانی خارجی سامانه جامع تجارت با فرآیند ثبت سفارش برای بسیاری از گروه های کالایی شروع به کار کرد که در این راستا ثبت سفارش کالا از سامانه ثبت سفارش به سامانه ثبت سفارش منتقل شد. سامانه جامع تجارت و دپارتمان تجارت فرامرزی: در سال ۱۳۹۶ تمامی تعاریف ثبت سفارش و درگاه های ثبت سفارش در سامانه جامع تجارت قرار گرفت.

شفافیت، یکپارچگی، کنترل فرآیند تجارت و ایجاد یک پورتال واحد برای بازرگانان و فعالان تجاری از اهداف سامانه جامع تجارت بود. از ابتدای سال ۱۳۹۷ بحث کنترل و ردیابی کالایی مطرح شد که مربوط به بازرگانی داخلی سامانه بود. البته در زیرسیستم سامانه جامع تجارت برای ایجاد یکپارچگی و زیرساخت، زیر سیستم های مختلفی در قانون پیش بینی شده است که از جمله آنها می توان به سامانه جامع روابط تجاری، سامانه یکپارچه صدور مجوز، سامانه شناسایی و رهگیری کالا، سامانه جامع انبار و سامانه همتا اشاره کرد.

در آذرماه ۱۳۹۹ فاز اول این سامانه رونمایی شد و علی رضا راظیم حسینی وزیر صمت وقت از تکمیل و عملیاتی شدن ۷۰ درصد سامانه جامع معاملات خبر داد و قول داد ۳۰ درصد باقی مانده را تا ۱۰ بهمن ماه تکمیل کند. , ۲۰۱۷. اما این وعده محقق نشد و حتی رضیم حسینی در فروردین ماه سال جاری در گفت و گوی رادیویی بدون اشاره به وعده قبلی باز هم از پیشرفت ۷۰ درصدی سامانه خبر داد که «از ورود، ترخیص، انبار تا توزیع کالا در منطقه». بازار در این سیستم

مسئولان وزارت صمت بارها وعده داده اند که با راه اندازی سامانه و تکمیل اطلاعات لازم، بسیاری از زمینه های فساد و تبعیض اقتصادی از بین خواهد رفت و تولیدکنندگان و تجار مجبور به پرداخت پول امضای طلا نخواهند بود.

در دولت جدید تکمیل این سامانه تا پایان سال ۱۴۰۰ از اولین وعده های سید رضا فاطمی امین وزیر صمت بود که عملی نشد. فاطمی امین در نشست خبری پایان سال در پاسخ به سوالات خبرنگاران اطلاعات دقیقی از پیشرفت سامانه جامع تجارت ارائه نکرد اما گفت: بسیاری از دستگاه ها در تکمیل سامانه عقب مانده اند اما پیشرفت خوبی داشته است. او بوده است ساخته شده است. البته به نظر می رسد تکمیل این سامانه منوط به فعالیت سایر دستگاه ها باشد. زیرا اخیراً دولت تصمیم گرفته است که دستگاه های اجرایی جدول زمانی مشخصی را برای انجام وظایف خود برای راه اندازی سامانه جامع تجارت ارائه دهند.

در مجموع و با توجه به اظهارات وزیر صمت در خصوص ارائه گزارش در سال آینده، هنوز مشخص نیست که برنامه دولت برای تکمیل این سامانه در سال ۱۴۰۱ چیست.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر