سیستم ایمنی و 6 نشانه ضعف این سیستم


مهمتر از همه ، داشتن سیستم ایمنی قوی که قادر به مبارزه با میکروب هایی است که می توانید با آنها مقابله کنید.

در بحبوحه همه گیری کووید -19 ، بسیاری از مردم اقدامات احتیاطی بیشتری را برای حفظ سلامت خود و خانواده انجام می دهند. شستن دست ها به مدت 20 ثانیه و حفظ فاصله اجتماعی از عوامل کلیدی جلوگیری از شیوع ویروس است.

اگر احساس می کنید اغلب بیمار و غمگین هستید ، این یک احساس خستگی مداوم یا سایر علائم تحریک کننده است که به شما اجازه نمی دهد علت آن را مشخص کنید ، می تواند به معنی ضعف سیستم ایمنی بدن باشد.

استرس و سیستم ایمنی بدن

علائم هشدار دهنده ضعف سیستم ایمنی بدن:

1. سطح استرس شما زیاد است

تصادفی نیست که شما معمولاً بعد از یک پروژه بزرگ در محل کار یا در جستجوی یک موقعیت احساسی در خانه بیمار می شوید. به گفته انجمن روانشناسان آمریکا ، استرس طولانی مدت واکنش سیستم ایمنی را تضعیف می کند.

این به این دلیل است که بار لنفوسیت های بدن را کاهش می دهد. در واقع ، غدد لنفاوی گروهی از گلبول های سفید خون هستند که به مبارزه با عفونت کمک می کنند. هرچه سطح لنفوسیت ها در بدن کمتر باشد ، خطر ابتلا به ویروس هایی مانند سرماخوردگی بیشتر است. »

2. همیشه سرما می خورید

معمولاً بزرگسالان دو یا سه بار در سال دچار سرماخوردگی می شوند. علائم سرماخوردگی در عرض 10-10 روز از بین می روند.

کارشناسان معتقدند که در این مدت سیستم ایمنی بدن به تولید سه تا چهار روز برای تولید آنتی بادی و مبارزه با میکروب های مضر نیاز دارد.

اما اگر شما یک سرماخوردگی معمولی دارید – یا سرماخوردگی که برطرف نمی شود و علائم آن برطرف نمی شود – این نشانه واضحی است که سیستم ایمنی بدن شما در حال مبارزه است.

سیستم ایمنی و مشکلات گوارشی

3. داشتن مشکلات گوارشی فراوان

اگر اسهال ، گاز یا یبوست مکرر دارید ، این ممکن است نشانه ضعف سیستم ایمنی بدن باشد. مطالعات نشان می دهد که حدود 70 درصد سیستم ایمنی بدن شما در دستگاه گوارش شما قرار دارد.
باکتری ها و میکروارگانیسم های مفید که در آنجا زندگی می کنند از روده ها در برابر عفونت ها محافظت می کنند و از سیستم ایمنی بدن حمایت می کنند.
سطوح پایین این باکتری های مفید روده می تواند شما را در معرض خطر ویروس ها ، التهاب مزمن و حتی اختلالات خود ایمنی قرار دهد.

4. زخم های بدن را التیام می بخشد

پوست شما پس از سوختگی ، بریدگی یا خراش وارد حالت کنترل می شود. با ارسال خون غنی از مواد مغذی به محل آسیب ، بدن با کمک به بازسازی پوست جدید از زخم محافظت می کند.

این روند بهبودی به سلولهای ایمنی سالم بستگی دارد. اما اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف باشد ، پوست نمی تواند بهبود یابد. در عوض ، زخم های بدن دائمی می شوند و ترمیم آنها دشوار است.

احساس عفونت های مکرر

اگر به نظر می رسد با عفونت های مکرر مبارزه می کنید ، سیستم ایمنی بدن شما ممکن است یک پرچم قرمز و یک هشدار به شما نشان دهد.

سیستم ایمنی ضعیف
علائم نقص ایمنی احتمالی در بزرگسالان

آکادمی آمریکایی آلرژی و آسم آلرژیک گزارش می دهد که علائم نقص ایمنی احتمالی در بزرگسالان عبارتند از:

ابتلا به بیش از چهار عفونت گوش در یک سال
ایجاد پنومونی دو بار در یک سال
سینوزیت مزمن یا بیش از سه بار سینوزیت باکتریایی در سال
به بیش از دو دوره آنتی بیوتیک در سال نیاز دارد

6. احساس خستگی مداوم

می دانید که باید شب و روز کمی بخوابید و استراحت کنید. اما اگر به اندازه کافی می خوابید و هنوز خسته هستید ، به این معنی است که سیستم ایمنی بدن شما سعی می کند وضعیت خود را به شما بگوید.

هنگامی که سیستم ایمنی بدن از کار می افتد و سطح انرژی کاهش می یابد. محققان می گویند این به این دلیل است که بدن در حال ذخیره انرژی برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با میکروب ها است.

راههای تقویت سیستم ایمنی بدن

اگر علائم هشداردهنده فوق را دارید ، باید به سیستم ایمنی بدن خود توجه بیشتری داشته باشید. برخی از تغییرات در شیوه زندگی و معرفی عادات جدید می تواند سیستم ایمنی بدن را قوی و سالم نگه دارد:

ورزش کنید و سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید

یک رژیم غذایی متعادل و سالم
کمی بخواب
به طور منظم تمرین کن
مرتباً دستان خود را بشویید
به موقع واکسن بزنید
وزن سالم را حفظ کنید
سیگار نکش
سعی کنید استرس را به حداقل برسانید
سیستم ایمنی بدن شما کلید سلامت شما است ، بنابراین هرچه بیشتر از آن محافظت کنید ، کیفیت زندگی شما بهتر خواهد بود.

اولین مرکز بهداشت پرستاری وی با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در ارائه خدمات مراقبت از منزل و پرستاران ، آماده خدمت رسانی شبانه روزی به شهروندان عزیز با کادر مجرب و متخصص خود می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز در قالب پرستاران سالمند ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای مراقبت های بهداشتی و پرستاران همواره خدمات ارائه کرده و آسایش و امنیت عزیزان خود را در اولویت اول قرار داده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، کافی است با متخصصین این مرکز تماس بگیرید و از مشاوره رایگان برخوردار شوید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید