سیارکی به اندازه یک آسمان خراش که از نزدیک زمین می گذردشهاب سنگی به اندازه یک آسمان خراش فردا (یکشنبه) از روی زمین می گذرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از لایو ساینس، خوشبختانه سیارک ۲۰۲۲ KY4 از چند میلیون مایلی سیاره ما عبور خواهد کرد. این سیارک که تقریباً به اندازه یک آسمان خراش ۵۰ طبقه است، در روز یکشنبه (۱۷/۲۶ ژوئیه) در نزدیک ترین حالت خود به زمین در ۱۰۰ سال گذشته خواهد بود.

به گفته ناسا، این سیارک به راحتی در فاصله ۳.۸ میلیون مایلی (۶.۱ میلیون کیلومتری) یا به عبارتی بیش از ۱۶ برابر میانگین فاصله زمین و ماه از زمین عبور می کند. این فاصله بسیار بیشتر از فاصله سیارک «۲۰۲۲ NF» است که در ۷ جولای به فاصله ۵۶۰۰۰ مایلی (۹۰۰۰۰ کیلومتری) از زمین رسید.

به گفته ناسا، سیارک ۲۰۲۲ KY4 قطری در حدود ۲۹۰ فوت (۸۸ متر) و سرعت تخمینی ۲۷۰۰۰ کیلومتر در ساعت دارد که هشت برابر سریعتر از یک گلوله است.

این سنگ فضایی پیش از این چندین بار به زمین نزدیک شده است که آخرین آن در سال های ۱۹۴۸ و ۱۹۵۹ رخ داد. ناسا محاسبه کرد که این سیارک تا ماه می ۲۰۴۸ به سیاره ما نزدیک نخواهد شد.

ناسا و سایر آژانس‌های فضایی هزاران NEO مانند این را زیر نظر دارند. حتی اگر مسیر سیارک میلیون‌ها مایل از سیاره ما طی شود، احتمال کمی وجود دارد که مدار سیارک پس از برهمکنش با گرانش یک جرم بزرگ‌تر، مانند یک سیاره، کمی تغییر کند. حتی چنین تغییر ساده ای می تواند یک سیارک را در مسیر برخورد با زمین قرار دهد.

به این ترتیب، آژانس های فضایی دفاع سیاره ای را بسیار جدی می گیرند. در نوامبر ۲۰۲۱، ناسا یک “سفینه فضایی منحرف کننده سیارک” به نام ماموریت DART را پرتاب کرد که در پاییز سال ۲۰۲۲ با سیارک ۵۲۵ فوتی (۱۶۰ متری) دمورفوس برخورد مستقیم خواهد کرد. این برخورد سیارک را نابود نمی کند. ، اما می تواند مسیر خود را کمی تغییر دهد. این ماموریت به آزمایش امکان انحراف سیارات بالقوه خطرناک کمک خواهد کرد.

انتهای پیام