سند توسعه محیط زیست در مشهد تهیه شده استایسنا/ خراسان رضوی معاون شهردار مشهد گفت: با همکاری ۱۹ ذیربط سندی با عنوان سند توسعه محیط زیست شهر مشهد با افق ۱۴۱۰ در حوزه محیط زیست تنظیم شده است که این سند برای انجام به شورای شهر ارائه می شود. مطالعات لازم روی این سند

علی نجفی در چهل و دومین جلسه علنی ششمین جلسه شورای اسلامی شهر مشهد که امروز در تالار شهر مشهد برگزار شد، روز جهانی محیط زیست را بهانه ای برای توجه به مقوله ای دانست که در این زمینه مغفول مانده است. . . هفته محیط زیست به نام محیط زیست مردمی نامگذاری شده است که محیطی ابتدایی، هوشمند و فناورانه است.

وی افزود: از سوی وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور، نمایندگان خدمات شهری به کارگزاران محیط زیست و خدمات شهری تغییر نام داده اند که می تواند انگیزه ای برای توجه بیشتر به محیط زیست باشد.

معاون شهردار مشهد ادامه داد: خوشبختانه شهرداری مشهد در این زمینه تلاش های خوبی انجام داده و ساختار مناسبی را در قالب مدیریت زیست محیطی در دو حوزه سخت افزاری و نرم افزاری در نظر گرفته است تا این فعالیت ها الگوی سایر کشورها باشد.

النجیفی ادامه داد: شهرداری مشهد نیز در سال های گذشته و امسال پیگیر موضوع محیط زیست بوده و این بخش را به گونه ای توسعه داده است که در بحث صداگذاری نیز ورود کرده و مراکز سنجش ایجاد کرده است. ” شهرداری مثل این است که مدیریت شهری به اطلاعات زیست محیطی نیاز دارد.

وی ادامه داد: در مشهد حدود ۱۱ هزار و ۷۰۰ کارمند محیط زیست در قالب نظافتچی و باغدار فعال هستند که در دوره مدیریت جدید شهری مورد توجه ویژه قرار گرفتند. متاسفانه در دو ماهه اول سال نسبت به سال گذشته شاهد افزایش هشت درصدی تولید زباله در مشهد بودیم که نگران کننده است و امیدواریم شهروندان روش ها و روش های دفع زباله را دنبال کنند.

النجیفی تاکید کرد: سندی با همکاری ۱۹ ذی‌ربط تهیه شده است که از جمله آن می‌توان به سند توسعه محیط‌زیست شهر مشهد با افق ۱۴۱۰ در حوزه محیط‌زیست اشاره کرد که برای انجام این کار به شورای شهر ارائه می‌شود. مطالعات لازم در این زمینه سند امیدواریم با موافقت با این سند و اجرای برنامه های آن محیط ما بهتر شود.

حسن کریمدادی رئیس کمیته خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد نیز گزارش مختصری از وضعیت آلاینده های زیست محیطی مشهد ارائه کرد و گفت: در سال گذشته بر اساس اعلام مرکز پایش آلاینده های محیط زیست ۱۴ روز پاکسازی انجام شد. . هوا، ۲۶۰ روز هوای قابل قبول، ۸۸ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و سه روز هوای ناسالم برای همه گروه ها داشتیم.

وی افزود: اینکه در سال ۱۳۹۹ ۴۰ روز هوای پاک، ۲۵۱ روز قابل عبور، ۷۴ روز ناسالم برای گروه های حساس و یک روز ناسالم برای همه گروه ها داشته ایم. آمار منتشر شده حاکی از کاهش ۲۶ روزه در حالت قابل قبول و افزایش ۱۴ روزه در حالت هشدار نسبت به سال ۹۹ است.

کریمدادی با بیان اینکه میانگین شدت صدا در ایستگاه های ثابت مشهد بالاتر از حد استاندارد است، گفت: بیشترین شدت این آلودگی در هفت تا نه ساعت و کمترین میزان آن در چهار روز به ثبت رسیده است.

رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: بررسی میزان غلظت آلاینده ها در مشهد در سال های اخیر افزایش یافته است به طوری که در سال گذشته به طور میانگین به ۳۱ میکروگرم بر متر مکعب رسید که ۲.۵ است. برابر استاندارد ملی

کریمدادی افزود: بر اساس آخرین بررسی های اعلام شده از سوی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، در حال حاضر ۳۰ کانون متاثر از فرسایش بادی به مساحت ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار در خراسان رضوی وجود دارد که تا قبل از این مطالعه، احتمال می رفت که این رقم وجود داشته باشد. ۱۶- مساحت مرکز یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار می باشد.

وی دو کانون خارجی گرد و غبار از جمله القرقم ترکمنستان و سایر مراکز محلی را مقصر اصلی و عوامل جدی آلودگی هوای تصادفی خراسان رضوی و افزایش غلظت گرد و غبار در این استان دانست.
سیاست های کلی زیست محیطی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری یکی از مهم ترین اسناد بالادستی کشور است. سیاست های کلی برنامه توسعه ایالتی و همچنین اصل ۵۹ قانون اساسی از دیگر اسناد مقدماتی است که سازمان های مسئول مبارزه با ریزگردها را به وضوح مشخص می کند.

رئیس اداره خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد گفت: مهمترین عوامل وقوع گرد و غبار در کشور تخریب جنگل ها، کاهش منابع آبی، کاهش پوشش گیاهی، استفاده بی رویه از خاک و فرسایش شدید آن، ناپایداری و کشاورزی نادرست، عدم مدیریت زمین و پدیده تغییر اقلیم.

کریمدادی گفت: میزان بارندگی نسبت به ۵۲ سال گذشته ۳۰ درصد کاهش داشته و کسری در مخازن سدها در کشور به بیش از ۵۰ درصد رسیده است. یعنی نیمی از مخازن سدها خالی است. میزان بارندگی در فروردین ماه سال جاری ۶ میلی متر بوده است به طوری که در بلندمدت شاهد کاهش ۸۶ درصدی بارش هستیم که تنش آبی جمعیت زیادی را در روستاها و شهرها به دنبال خواهد داشت.

وی به راهکارهای اداری برای رفع این مشکلات اشاره کرد و گفت: ورود گرد و غبار از کویر کرقوم و کانون های گرد و غبار در داخل منطقه و افغانستان در نیمه اول سال بیشتر است. مهم ترین تهدید بیابان زایی در این استان به دلیل توسعه بیابان کرکم در جمهوری ترکمنستان است. تداوم ورود گرد و غبار از کویر قره‌گام به خراسان رضوی اثرات منفی بر رشد درختان و کاهش تولید در واحد سطح زمین زراعی خواهد داشت.

کریمدادی بر ضرورت ایجاد و توسعه دیپلماسی زیست محیطی با اتحاد مشترک ایران، ترکمنستان و افغانستان و تبادل اطلاعات و دانش در زمینه‌های بیابان‌زایی، حفاظت از خاک، پوشش گیاهی و حقوق آب تاکید کرد و گفت: تحقیق در مورد مدل‌سازی مناطق گرد و غبار. و پیش بینی مرکزی برای ردیابی و پیش بینی دقیق است.

وی ادامه داد: ایجاد کمربند سبز و توسعه پوشش گیاهی در کشور و حرکت توده هوا به ویژه در جنوب شرق مشهد و کاشت درختان و گیاهان مقاوم و مناسب برای مناطق خشک مانند گیاهان شور، گسترش باران های سیل آسا و توزیع آب، و همچنین احیای هزاران راه حل دیگر برای مدیریت گرد و غبار.

انتهای پیام