سعیدی: منابع آبی کشور برای خودکفایی برنج آماده نیستیکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم با اشاره به وضعیت اکولوژیکی و ذخایر آبی کشور با طرح خودکفایی برنج مخالفت کرد.

معین الدین سعیدی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره تنظیم قیمت برنج و گوشت گفت: مجلس در بحث تنظیم قیمت ها با دولت همکاری کرد. کمیسیون تلفیق مجلس دولت را مکلف کرد تا قیمت کالاهای اساسی را برای سال آینده بر اساس قیمت شهریور ۱۴۰۰ تعیین کند و در یکی از جلسات مجلس با حضور احمد توکلی بحث ثبات قیمت ها را مطرح کردیم. اکنون می بینیم که این استراتژی جواب نداد.

یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: انتظار داشتیم در بودجه سال ۱۴۰۱ یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت به قیمت ۷۰ دلار به فروش برسد. قیمت هر بشکه نفت هم اکنون ۱۳۰ دلار است. امیدواریم با آنچه در مذاکرات وین می گذرد، گشایش خوبی در حوزه کالا ایجاد شود.

نماینده چابهار در مجلس یازدهم انتظار داشت سال آینده منابع ارزی ایران تامین شود.

منابع آبی کشور برای خودکفایی برنج مناسب نیست

السعیدی درباره ایده خودکفایی برنج گفت: با توجه به شرایط آبی کشور در جایگاه خودکفایی برنج قرار نداریم. ضمن اینکه ما قابلیت هایی داریم که از آنها استفاده نمی کنیم. ما از ظرفیت بازارهای فرامرزی استفاده نمی کنیم. ما آنقدر که به دنبال واردات برنج از نیکاراگوئه یا هند هستیم، به پاکستان فکر نمی کنیم.

وی گفت: پتانسیل خودکفایی از سایر نهاده های دامی مانند آرد سویا، جو و ذرت وجود دارد اما در برنج نه.

استعلام قیمت در شرایط فعلی تنها راه حل است.

نماینده مردم چابهار در مجلس گفت: به هر حال درخواست قیمت در سیستم بازار رقابتی مطلوب نیست اما در شرایط فعلی کشور تنها راه حل است. دولت باید از اهرمی برای جلوگیری از اختلالات بازار استفاده کند. در عین حال، استفاده از اهرم فشار لزوما ساده ترین راه حل نیست. ظرفیت بازارهای فرامرزی را نباید دست کم گرفت.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر