سردرد یکطرفه در سمت چپ (علت و درمان های خانگی)


سردرد می تواند نگران کننده باشد ، به خصوص اگر علت آن ناشناخته باشد. با این حال ، سردرد بسیار شایع است و حدود 50 درصد از بزرگسالان را درگیر می کند. دو نوع سردرد وجود دارد: اولیه و ثانویه. علائم این دو نوع سردرد می تواند متفاوت باشد ، اما گاهی علائم آنها مشابه است و تشخیص آنها دشوار است.

یکی از رایج ترین سردردها ، سردرد یک طرفه در سمت چپ است که می تواند ناشی از میگرن ، سردرد خوشه ای یا حتی سردرد تنشی باشد. این نوع سردرد می تواند اولیه یا ثانویه باشد.

چرا سمت چپ سر درد می کند؟

دلایل و عوامل ایجاد کننده سردرد چپ شامل موارد زیر است:

میگرن

بیماریهای جدی و مهم باعث سردرد اولیه نمی شوند. در واقع بیشتر سردردهای چپ ناشی از میگرن است که علائم ناتوان کننده و تحریک کننده نیز دارد. سردرد سمت چپ میگرن با علائم زیر همراه است:

 • احساس درد طاقت فرسا در سر چپ (یا راست)
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت به صدا (فونوفوبیا)
 • حساسیت به نور (فتوفوبی)
 • درد ضربان دار ، ضربان قلب یا احساس ضربان در سر ، که اغلب با حرکت تشدید می شود
 • دردی که 6 تا 72 ساعت و گاهی بیشتر طول می کشد

گاهی اوقات علائم میگرن به حدی شدید است که بیمار فقط می خواهد در یک اتاق تاریک دراز بکشد و ثابت بماند. میگرن معمولاً در اثر صدا ، بو یا غذا ایجاد می شود و گاهی برخی از انواع نور مانند نور فلورسنت می تواند باعث ایجاد میگرن شود. استرس و تغییرات هورمونی نیز می توانند محرک میگرن در نظر گرفته شوند.

انواع سردرد (جدید و جزئی) ، علل و درمانهای ساده

معمولاً هنگامی که در یک اتاق تاریک استراحت می کنید یا از داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن استفاده می کنید ، میگرن تسکین می یابد. در برخی موارد ، پزشک ممکن است داروهایی مانند Imitrex را تجویز کند.

ثبت تعداد دفعاتی که فرد مبتلا به میگرن است می تواند به ردیابی علائم و شناسایی عوامل محرک کمک کند. برای درمان سردردهای میگرنی مکرر یا میگرن های غیر قابل درمان باید با یک متخصص مشورت کنید.

سردرد ناشی از تنش

سردردهای تنشی بیشتر از میگرن شایع هستند و معمولاً زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کنند. این نوع سردردها عمدتا کل سر و پشت چشم را درگیر می کنند ، اما همچنین می توانند باعث ایجاد سردردهای یک طرفه در سمت چپ شوند.

اکثر افرادی که از سردرد تنشی رنج می برند ، آن را احساس فشار در سر توصیف می کنند که در طول روز یا عصر بدتر می شود. سردردهای تنشی می توانند با درد گردن و شانه و همچنین حساسیت به نور ، تاری دید و حالت تهوع همراه باشند.

علائم سردرد عصبی و 4 درمان سریع خانگی

این نوع سردرد می تواند ناشی از انواع مشکلات عضلانی از جمله آسیب های گردن ، استرس و سفتی در عضلات گردن و شانه و همچنین وضعیت بد بدن یا خواب نامناسب باشد که باعث گردن درد می شود. درمان سردردهای تنشی شامل از بین بردن علت اصلی است. به عنوان مثال ، ایبوپروفن برای درمان التهاب عضلات گردن که باعث سردرد تنشی می شود ، استفاده می شود.

سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای ، مانند میگرن ، معمولاً در یک طرف سر ایجاد می شوند و همانطور که از نامش مشخص است ، متناوب یا خوشه ای هستند. این نوع سردرد معمولاً درد شدیدی دارد و می تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد و معمولاً در پشت یک چشم ایجاد می شود.

سردردهای خوشه ای معمولاً باعث بیدار شدن بیمار در هنگام خواب می شود و می تواند باعث پارگی ، قرمزی و احتقان چشم آسیب دیده شود. سردردهای خوشه ای همچنین می توانند علائم دیگری مانند قرمزی و تورم در اطراف چشم ، افتادگی پلک ها یا تنگ شدن مردمک ایجاد کنند.

سردردهای خوشه ای 15 دقیقه تا 3 ساعت در روز طول می کشد و می تواند 6 تا 12 هفته طول بکشد. بیمار می تواند شش ماه تا یک سال قبل از درمان با سردرد دست و پنجه نرم کند. اغلب برای تعیین علت و درمان سردردهای خوشه ای مراجعه به کلینیک های تخصصی سردرد ضروری است. داروهای بدون نسخه نیز می توانند مفید باشند ، اما در بیشتر موارد این نوع سردرد قبل از اثر داروهای مسکن از بین می رود.

چگونه می توان سردرد را با سینوزیت درمان کرد؟ (و تفاوت با میگرن)

سایر علل سردرد چپ

سردرد چپ ممکن است به دلیل عوامل دیگر مانند مشکلات عمده زیر ثانویه باشد:

 • التهاب
 • آسیب تروماتیک مغز
 • آرتریت زمانی
 • سینوزیت
 • قطع شریان مهره ای یا شریان کاروتید

سکته مغزی و تومورهای مغزی نیز می توانند باعث سردرد چپ شوند. اما سردردهای ناشی از تومورهای مغزی یا سکته مغزی اغلب با دوبینی ، ضعف در یک طرف بدن ، مشکل در صحبت کردن و سایر علائم عصبی همراه است.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید