ساختمان های سبز چگونه زمین را حفظ می کنند؟ساختمان های سبز دارای مزایای زیست محیطی قابل توجهی هستند و ممکن است راه حل موثری برای حفاظت از زمین باشند.

به گزارش ایسنا، ساختمان سبز ساختمانی است که اثرات منفی در طراحی، ساخت یا بهره برداری را کاهش یا حذف می کند و می تواند اثرات مثبتی بر اقلیم و محیط طبیعی ما داشته باشد. ساختمان های سبز باعث حفظ منابع طبیعی گرانبها و بهبود کیفیت زندگی می شوند.

ساختمان های سبز دارای ویژگی های بسیاری هستند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده بهینه از انرژی، آب و سایر منابع
  • استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی
  • کاهش آلودگی و زباله و امکان استفاده مجدد و بازیافت
  • کیفیت هوای داخلی خوب
  • از مواد غیر سمی، پایدار و اخلاقی استفاده کنید
  • در نظر گرفتن محیط در طراحی، ساخت و اجرا
  • کیفیت زندگی مردم را در نظر بگیرید
  • تغییر طراحی سازگار با محیط زیست

هر ساختمان، از جمله خانه، اداره، مدرسه، بیمارستان، مرکز اجتماعی، یا هر نوع ساختمانی، می تواند یک ساختمان سبز باشد. مشروط بر اینکه ویژگی های فوق را داشته باشد.

لازم به ذکر است که همه ساختمان های سبز یکسان نیستند. کشورها و مناطق مختلف دارای ویژگی های متفاوتی از جمله شرایط اقلیمی متمایز، فرهنگ ها و سنت های منحصر به فرد و اولویت های وسیع زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی هستند که در رویکرد آنها به ساختمان های سبز نقش دارد.

ساختمان های سبز مصرف انرژی و آب را کاهش می دهند و بخش مهمی از برنامه توسعه پایدار شهری هستند که به دنبال مقابله با تغییرات آب و هوایی است.

داده های سازمان ملل نشان می دهد که تا سال ۲۰۵۰، حدود ۶۸ درصد از مردم در شهرها زندگی خواهند کرد. این جمعیت ۷۸ درصد انرژی مصرف می کند و ۶۰ درصد گازهای گلخانه ای را تولید می کند. به همین دلیل، سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۶ دستور کار شهری جدید را برای توضیح فرآیندهای شهرنشینی و ایجاد شهرها قابل سکونت، فراگیر، سالم، انعطاف پذیرتر و پایدارتر آغاز کرده است.

داده های سازمان ملل نشان می دهد که تا سال ۲۰۵۰، حدود ۶۸ درصد از مردم در شهرها زندگی خواهند کرد. این جمعیت ۷۸ درصد انرژی مصرف می کند و ۶۰ درصد گازهای گلخانه ای را تولید می کند.

از آنجایی که فناوری‌های جدید برای تکمیل روش‌های موجود برای ایجاد ساختارهای سبزتر به طور مداوم در حال تکامل هستند، ساختمان‌های سبز می‌توانند مزایای مختلفی از محیط‌زیست گرفته تا اقتصادی و اجتماعی داشته باشند. با اتخاذ روش های سازگار با محیط زیست، می توانیم از عملکرد زیست محیطی و اقتصادی خود نهایت استفاده را ببریم.

هنگامی که روش های ساختمان سبز با طراحی و ساخت و ساز سازگار با محیط زیست ترکیب می شوند، مهمترین مزایا را ارائه می دهند. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش خلاقیت و سلامت جمعیت

اکثر مردم در حال حاضر مزایای صرفه جویی در انرژی ساختمان های سبز را می دانند. این ساختمان ها علاوه بر استفاده کمتر از آب، انرژی و سایر منابع طبیعی، در برخی موارد می توانند تنوع زیستی را افزایش داده، انرژی مورد نیاز خود را تولید کنند و اثرات گرمای شهری را کاهش دهند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که ساختمان های سبز می توانند سلامت و بهره وری افرادی را که در آن زندگی یا کار می کنند، بهبود بخشند. در برخی موارد، چنین ساختمان هایی می توانند مزایایی مشابه گذراندن وقت در طبیعت داشته باشند، که به ویژه برای افرادی که در آب و هوای سرد زندگی می کنند مفید است.

هزینه ساختمان های سبز بین پنج تا ۱۰ درصد بیشتر از ساختمان های معمولی است. برخی از برنامه ریزان در این زمینه ممکن است نگران هزینه های اضافی طراحی و ساخت یک ساختمان سبز باشند، اما تجزیه و تحلیل دقیق نشان می دهد که این ساختمان ها علاوه بر افزایش اندکی هزینه های ساخت، مزایای قابل توجهی برای سلامت افراد داخل ساختمان، کار یا زندگی در نزدیکی آن

ذخیره انرژی

ساختمان‌های سبز معمولاً دارای سقف‌های سبز، دیوارهای سبز و دکوراسیون داخلی سبز هستند یا با فضای سبز احاطه شده‌اند. این ساختمان ها معمولاً دارای خزه، چمن، سبزیجات یا سایر گیاهان سبز رنگ بر روی سطوح داخلی یا خارجی خود هستند.

پوشاندن سقف ساختمان با گیاهان باعث کاهش مصرف انرژی تا پنج درصد در زمستان و تا ۳۳ درصد در تابستان می شود و در هزینه صرفه جویی می شود. همچنین در صورت نبود کولر، نوسانات دمایی داخل خانه در طول روز به حداقل می رسد.

شهرها معمولاً دمای بالاتری نسبت به حومه اطراف دارند زیرا سطوح تیره ساختمان آنها نور خورشید را جذب می کند و گرما از خود ساطع می کند. ساختمان های سبز می توانند به کاهش این اثر حرارتی در شهرها کمک کنند.

مدل سازی کامپیوتری نشان داده است که اگر هفت درصد سطح شهر سبز باشد، تاثیر دمای تابستان را می توان تا دو درجه سانتی گراد کاهش داد. برخی از مطالعات نشان داده اند که پوشاندن ۵۰ درصد از سطح با گیاهان می تواند دما را به میزان قابل توجهی در تابستان کاهش دهد.

مدل سازی کامپیوتری نشان داده است که اگر هفت درصد سطح شهر سبز باشد، تاثیر دمای تابستان را می توان تا دو درجه سانتی گراد کاهش داد. برخی از مطالعات نشان داده اند که پوشاندن ۵۰ درصد از سطح با گیاهان می تواند دما را به میزان قابل توجهی در تابستان کاهش دهد.

این کاهش دما فواید زیادی دارد. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که در مناطقی با بام‌های سبز کار می‌کنند یا زندگی می‌کنند، سلامت روانی بهتری دارند، سریع‌تر از بیماری بهبود می‌یابند و در کار بهره‌وری بیشتری دارند.

بهبود کیفیت هوا

به گفته آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، آلودگی هوای داخل ساختمان یکی از پنج خطر بزرگ زیست محیطی برای سلامت عمومی است. سطوح بالای دی اکسید گوگرد، دی اکسید نیتروژن و میکروب های موجود در هوا می تواند منجر به بیماری های تنفسی جدی شود.

یک مطالعه توسط محققان کانادایی که در ۱۲ فوریه ۲۰۲۲ منتشر شد، نشان داد که ساختمان های سبز می توانند سالانه تا ۱۹۰۰۰۰ دلار صرفه جویی کنند.

مطالعه دیگری نشان داد اتاقی که یک سوم آن پر از گیاهان آپارتمانی است نسبت به اتاقی که گیاهان آپارتمانی ندارد، میکروب و میکروب کمتری دارد. گیاهان همچنین سطح رطوبت داخل خانه را در آب و هوای خشک افزایش می دهند و خطر خشکی چشم، خارش، خراشیدگی گلو یا ترک خوردن لب ها را کاهش می دهند.

مطالعات نشان می دهد که کیفیت بهتر هوای داخل خانه همراه با غلظت کمتر دی اکسید کربن و آلاینده ها و تهویه مناسب می تواند عملکرد را تا هشت درصد بهبود بخشد.

بهبودی سریعتر برای بیماران

تحقیقات جدید نشان می دهد که گیاهان دارویی می توانند به بهبود سریعتر بیماران بستری در بیمارستان کمک کنند.

گزارش شورای ساختمان سبز استرالیا (GBCA) نشان می‌دهد که بیمارستان‌هایی با زیرساخت‌های سبز مانند دیوارهای سبز تزئینی، گیاهان روی بالکن‌ها و درختان بزرگ اطراف ساختمان‌هایشان، میانگین اقامت را تا ۸.۵ درصد کاهش می‌دهند و زمان بهبودی را تا ۱۵ درصد افزایش می‌دهند. درصد کاهش عفونت های ثانویه را به ۱۱ درصد و کاهش نیاز به مسکن ها را به ۲۲ درصد گزارش کرده است.

ساختمان‌های سبز که گیاهان را در خود جای می‌دهند نه تنها به بهبودی سریع‌تر بیماران کمک می‌کنند، بلکه به پزشکان، پرستاران و سایر افرادی که در آنجا کار می‌کنند انرژی می‌دهند و مزایایی مانند زیبایی و کیفیت هوا را به ارمغان می‌آورند.

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای

فضاهای داخلی با دیوارهای سبز، باغ های عمودی یا گیاهان گلدانی می توانند صدا را کاهش دهند و به ساکنان کمک کنند تا روی کار خود تمرکز کنند. وجود سطوح نفوذپذیر مانند خاک، سنگ و پوشش گیاهی در پشت بام و حیاط ساختمان ها می تواند طنین پژواک را کاهش دهد.

محیط های کاری سبز تمام معیارهای لازم برای بهبود وضعیت مردم و کره زمین را برآورده می کند. این محیط ها باعث بهبود سلامت و رفاه افراد، افزایش بهره وری انرژی و خلاقیت می شود.

زیرساخت سبز همچنین دارای مزایای آب و هوایی واضح است. تحقیقات شورای ساختمان سبز استرالیا نشان داده است که افزودن دیوارهای سبز، سقف ها و سایر تجهیزات کم مصرف مانند چراغ های LED، پنجره های بیشتر برای افزایش نور روز و اصلاح سیستم های تهویه برای بازیابی گرما به جای دفع گرما می تواند انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهد.

تحقیقات شورای ساختمان سبز استرالیا نشان داده است که افزودن دیوارهای سبز، سقف ها و سایر تجهیزات کم مصرف مانند چراغ های LED، پنجره های بیشتر برای افزایش نور روز و اصلاح سیستم های تهویه برای بازیابی گرما به جای دفع گرما می تواند انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهد.

هدر رفت آب را کاهش دهید

ساختمان‌های سبز که توسط شورای ساختمان سبز هند (IGBC) تایید شده‌اند، در مقایسه با ساختمان‌های سنتی در هند، ۲۰ تا ۳۰ درصد در مصرف آب و ۴۰ تا ۵۰ درصد در مصرف آب کاهش یافته‌اند.

تحقیقات نشان داده است که ساختمان های سبز دارای گواهی ستاره سبز در استرالیا تا ۵۱ درصد در مصرف آب آشامیدنی صرفه جویی می کنند و انتشار گازهای گلخانه ای را تا ۶۲ درصد نسبت به قبل کاهش می دهند.

مطالعات نشان می دهد که ساختمان های سبز با گواهی ستاره سبز در آفریقای جنوبی سالانه ۲۰ تا ۳۰ درصد در مصرف آب آشامیدنی و به طور متوسط ​​۳۰ تا ۴۰ درصد سالانه در انرژی و انتشار کربن صرفه جویی می کنند.

ساختمان های سبز دارای گواهینامه LEED در ایالات متحده و سایر کشورها ۱۱ درصد آب کمتر و ۲۵ درصد انرژی کمتری نسبت به ساختمان های غیر سبز مصرف می کنند.

حفاظت از تنوع زیستی و اکوسیستم ها

ساختمان های سبز با استفاده بهینه از انرژی، آب و سایر منابع از اکوسیستم ها محافظت می کنند. همچنین از انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی استفاده می کند. در این ساختمان ها معمولاً اقداماتی برای کاهش آلودگی و ضایعات و همچنین استفاده مجدد و بازیافت مواد انجام می شود. مواد مورد استفاده غیر سمی، اخلاقی و پایدار هستند.

محیط در طراحی، ساخت و بهره برداری مورد توجه قرار می گیرد، بنابراین، امکان انطباق با محیط در حال تغییر وجود دارد.

مزایای اقتصادی

ساختمان های سبز ارزش ملک را افزایش می دهند. اقدامات جهانی بهره وری انرژی می تواند حدود ۲۸۰ تا ۴۱۰ میلیارد یورو در هزینه های انرژی صرفه جویی کند. ساختمان‌های سبز تازه‌ساز یا بازسازی‌شده در مقایسه با ساختمان‌های معمولی ۷ درصد افزایش ارزش دارایی دارند.

منافع اجتماعی

کیفیت زندگی ساکنان ساختمان سبز در طراحی، ساخت، بهره برداری و بهبود سلامت و آسایش آنها لحاظ می شود. مطالعات نشان می دهد که کیفیت بهتر هوای داخلی باعث بهبود عملکرد می شود. کارکنان اداری سبز و دارای تهویه مناسب ۱۰۱ درصد افزایش در نمرات شناختی عملکرد مغز را گزارش کردند.

کارکنان اداری سبز و دارای تهویه مناسب ۱۰۱ درصد افزایش در نمرات شناختی عملکرد مغز را گزارش کردند.

ساختمان‌های سبز به دولت‌ها و شرکت‌های خدماتی کمک می‌کنند تا آموزش و پرورش و مسکن و بهره‌وری انرژی را تشویق کنند. همچنین کلاس های رایگان، اجتماعات عمومی و آموزش فنی وجود دارد که می تواند فشار بر زیرساخت های محلی را کاهش دهد. این فرصت‌هایی را برای خانه‌های موجود فراهم می‌کند تا به راحتی و مقرون به صرفه «سبز» شوند و به ساختمان‌های پایدار و غیرسمی با حداقل استفاده از آب و انرژی تبدیل شوند.

اهداف ساختمان سبز

یکی از اهداف اصلی ساختمان‌های سبز، پایدار کردن زمین است، اما اهداف ساختمان‌های سبز واقعاً عمیق‌تر از آن است. وقتی تصمیم به سبز شدن دارید، هدف شما کمک به حفظ محیط زیست بدون ایجاد مزاحمت برای زیستگاه های طبیعی اطراف آن است.

هنگامی که یک پروژه ساختمانی آغاز می شود و زیستگاه طبیعی اطراف خود را مختل می کند، می تواند تأثیر واقعی بر حیات وحش و محیط زیست داشته باشد.

حتی کوچکترین تغییراتی که می توان ایجاد کرد به بهبود سیاره کمک می کند و آن را به مکانی بهتر برای زندگی برای همه ساکنان، از گیاهان و حیوانات گرفته تا انسان تبدیل می کند.

با توجه به این اهداف، ساختمان سبز چیزی است که همه باید واقعاً به آن توجه کنند. اگر قصد بازسازی خانه خود را ندارید، می توانید تغییرات سبز در خانه خود ایجاد کنید تا مطمئن شوید که اهداف زیست محیطی خود را برآورده می کنید.

معایب ساختمان های سبز

با وجود این مزیت های مهم، ساختمان های سبز می توانند معایبی نیز داشته باشند که برخی از آنها به شرح زیر است.

محل تولید

از آنجایی که ساختمان های سبز برای انرژی به خورشید وابسته هستند، باید در موقعیتی باشند که بهترین میزان نور خورشید را دریافت کنند. این ممکن است مستلزم قرار دادن ساختمان های سبز در مقابل خانه های دیگر در محله باشد.

قادر بودن به

یافتن مصالح برای ساخت چنین ساختمان هایی به خصوص در مناطق شهری که حفاظت از محیط زیست اولین انتخاب مردم نیست دشوار است. بنابراین حمل و نقل مصالح برای این نوع ساختمان ها می تواند گرانتر از ساختمان های استاندارد باشد.

بدون ویژگی خنک کننده هوا

ساختمان های سبز با گرما برق تولید می کنند. بنابراین، برای مناطق گرم طراحی نشده است. در این ساختمان ها سیستم تهویه وجود ندارد. بنابراین، آنها به دستگاه های تهویه مطبوع نیاز دارند، که آنها را فراتر از ساختمان های دوستدار محیط زیست می کند.

زمان ساخت و ساز طولانی مدت

ساختمان ها به زمان بیشتری برای طراحی و ساخت نیاز دارند. طرح های ساختمان سبز روش خاصی را اتخاذ می کنند که شرایط محیطی اطراف را در نظر می گیرد.

هزینه بالای ساخت و ساز

ساختمان‌های سبز اکنون به پول بیشتری نسبت به ساختمان‌های سنتی نیاز دارند، زیرا به مواد طبیعی زیادی وابسته هستند که ممکن است در همه زمان‌ها و مکان‌ها در دسترس نباشند.

آیا ساختمان سبز باید ساخته شود یا خیر؟

پس از روشن شدن مزایا و معایب ساختمان‌های سبز، اکنون می‌توان گفت که ساخت این ساختمان‌ها ایده‌ای کاربردی است که به دلیل مزایای فراوان در بسیاری از مکان‌ها و کشورها قابل اجراست. اما با توجه به شرایط خاص محیطی، مصالح ساختمانی و مواردی از این دست، نمی توان چنین ساختمان هایی را راه حل اساسی برای حل مشکل مسکن در همه مکان ها دانست.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر