زمین از دولت، ساختن خانه از مردم آنطی چند روز گذشته رئیس جمهور در جلسه شورای عالی مسکن دستور صریح را به منظور تسریع در اجرای طرح نهضت ملی مسکن صادر کرد که از مهمترین آنها می توان به واگذاری زمین و تسهیلات به شهرداری اشاره کرد. مردم. سازندگان برای ساخت خانه.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین در چهارمین جلسه شورای عالی مسکن در روزهای اخیر کلید خورد. پنج دستور تسریع در اجرای طرح ملی نهضت مسکن صادر و تاکید کرد: شرط اساسی اجرای طرح تخصیص زمین بر عهده وزارت راه و شهرسازی در این زمینه است و باید با شناسایی اراضی مناسب زمینه جهش تولید مسکن در کشور را فراهم کند. و تشکیل بانک مسکن.

مورد دیگر الزام دستگاه های دولتی به واگذاری زمین های خود به طرح نهضت ملی مسکن است. رئیس جمهور از واگذاری زمین ها تا پایان شهریورماه به وزارت راه و شهرسازی خبر داد تا از طریق بانک املاک به متقاضیان واگذار شود. در غیر این صورت کلیه اراضی به نام دولت جمهوری اسلامی ایران سند خواهد شد.

البته طبق اعلام رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی تاکنون ۷۶۰۰ هکتار از اراضی دولتی به سایر نهادها واگذار شده است و تا پایان شهریورماه اراضی سایر نهادها نیز برای اجرای طرح ملی تخصیص می یابد. طرح حرکت مسکن وی گفت: پیشرفت مادی پروژه های نهضت ملی مسکن را به صورت هفتگی رصد می کنم.

واگذاری زمین های دولتی به مردم در قالب طرح مالکیت شخصی خواهد بود. بر اساس گزارشی که ایسنا، وزارت راه و شهرسازی ارائه کرد تاکنون ۲۱۸ هزار و ۶۸ واحد تسهیلات خودمالکی پرداخت شده است. ۱۵۸ هزار و ۳۰۰ واحد روستایی نیز در حال نوسازی است. ۵۷۸ هزار و ۱۴۰ واحد شهری نیز توسط وزارت راه و شهرسازی ارتقا یافت. تعداد کل واحدهای شناسایی شده در نهضت ملی مسکن یک میلیون و ۳۸۳ هزار و ۵۱۳ واحد است.

خبر خوب دیگر این است که در روزهای اخیر تسهیلات ساخت مسکن روستایی از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافت و شکل اجرایی به خود گرفت. متقاضیان با معرفی نامه از سوی بنیاد مسکن وام ۲۰۰ میلیون تومانی با سود ۴ درصد به بانک معرفی می شوند. به طور کلی از یک میلیون واحد نهضت ملی مسکن سالانه ۴۰۰ هزار واحد ساخته می شود که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد روستایی و ۲۰۰ هزار واحد شهری است. شرکت مسکن مسئول ساخت ۱۶۰۰۰۰۰ واحد در مدت چهار سال است.

و همچنین سهم شرکت عمران شهرهای جدید ساخت ۷۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن تاکنون زمین برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید تامین شده و ۱۰۰ هزار واحد به مرحله اجرا رسیده و ۱۰۰ هزار واحد دیگر نیز به زودی آغاز می شود. واحدهای باقی مانده نهضت ملی مسکن نیز توسط ادارات راه و شهرسازی منطقه ساخته شد.

در مورد چگونگی ساخت مسکن از طریق پروژه های خودمالکی، وزارت راه و شهرسازی در مکان هایی که زمین در اختیار است از جمله شهرهای جدید، محدوده تحت مسئولیت شرکت مسکن، شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر جمعیت، و به طور کلی زمین هایی که در بانک املاک ثبت شده است به متقاضیان ساختمان و سازندگان واگذار می شود. متقاضیان می توانند این زمین ها را به قیمت دولتی و اقساط ۱۰ ساله تهیه کنند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال انجام اقدامات مناسب برای تامین زمین هستیم، گفت: در شهرهایی که مردم به صورت واحدهای یک طبقه زندگی می کنند. زمین برای ساخت ویلا ما می رویم به جز برخی مناطق از جمله شمال کشور، در سایر نقاط مشکلی برای تامین زمین وجود ندارد.

همچنین متقاضیان دارای زمین در تمامی مناطق کشور اعم از شهرهای بزرگ و سایر مناطق شهری در صورت تمایل می توانند وارد روند نهضت ملی مسکن شده و از تسهیلات این طرح استفاده کنند.

در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir امکان ثبت نام کمک ودیعه مسکن، ثبت نام نهضت ملی مسکن، تسهیلات ساخت و ساز بافت های فرسوده و تسهیلات ساخت و ساز خارج از بافت فرسوده وجود دارد.

انتهای پیام