زمینه ساز پیوستن زنجان به مجموعه شهر خلاق یونسکواسنا / زنجان مدیرعامل موسسه شهر خلاق ایران گفت: با افتتاح دفتر مرکزی موسسه شهر خلاق، استان زنجان می تواند به جمع شهرهای خلاق یونسکو بپیوندد.

کامران رحمتی عصر دیروز (۱۲ شهریور) در نشست تخصصی و مراسم افتتاحیه موسسه شهر خلاق در استان زنجان با اشاره به مفهوم خلاقیت در شهر خلاق اظهار داشت: ابتدا خلاقیت یک مفهوم کلی و جهشی در تفکر است. . عنصر اصلی خلاقیت به معنای تجدید نظر و تجدید است. این بدان معناست که باید راهکار و سبک مدیریت شهری بر اساس نیاز روز دگرگون شود و از نیروی خلاقیت برای حل مشکلات شهری استفاده شود.

وی با اشاره به دو عنصر فعال اصلی در مبحث خلاقیت گفت: مهمترین شاخص های اساسی در مبحث خلاقیت، آزادی و اعتماد به نفس است تا بتوان به افراد مستعد و خلاق ملت که دارای ایده های نو و بدیع هستند اعتماد کرد. . و ایده ها را اصلاح کنند و برای پیشرفت و خلاقیت برای شهر خود تلاش کنند.

رحمتی با اشاره به ارکان اصلی شهر خلاق بیان کرد: در شهر خلاق چهار رکن اساسی وجود دارد که شامل خلاقیت، دانش، صنایع خلاق و اقتصاد دانش بنیان است و این چهار رکن باید در کنار هم در جهت بهبود محیط زیست و بهبود محیط زیست کار کنند. زندگی کردن. شرایط شهر خلاق باید کارآمد باشد و شهر خلاق بتواند خالقانی از جمله هنرمندان، پژوهشگران و متخصصان حوزه های مختلف را گرد هم آورد و پرورش دهد.

این مسئول با اشاره به محوریت شهر خلاق گفت: در موضوع شهر خلاق، موضوع فرهنگ یک نقطه کانونی است بنابراین فرهنگ باید مشکل اقتصاد شهری ما باشد و در قرن حاضر مدیران شهری باید تمرکز بر سه مقوله احیای شهر، صنایع. شهر خلاق و مدیریت خلاق شهر باید توجه ویژه ای داشته باشد تا شهر خلاق در آینده دچار مشکلات فقر و محرومیت نشود.

وی با اشاره به حوزه شهرهای خلاق در یونسکو افزود: یونسکو در سال ۲۰۰۴ شبکه جهانی شهرهای خلاق را راه اندازی کرد و هفت حوزه اجرا را شناسایی کرد که عبارتند از ادبیات، سینما، موسیقی، رسانه، طراحی، صنایع دستی، هنرهای عامیانه و غذا. شهرهای خلاق را شناسایی کرد و تا به امروز استان های اصفهان، هرمزگان و کردستان توانسته اند به عنوان شهرهای خلاق در این سازمان ثبت نام کنند.

مدیرعامل موسسه شهر خلاق در کشور با اشاره به اهداف راه اندازی این مرکز در استان زنجان خاطرنشان کرد: موسسه شهر خلاق در سطح ملی در تلاش است تا شهرهای مختلف را در راستای تحقق اهداف شهر خلاق تقویت کند. و موضوع دوم حرکت و حمایت به معنای عملی است که در جهت تحقق اهداف شهر خلاق است تا نقطه تماس دستگاه ها و سازندگان دولتی و خصوصی در استان باشیم. امیدواریم برای پیشبرد اهداف معینی در سالهای آتی ثبت استان زنجان در سازمان ملل متحد یونسکو به عنوان بهترین شهر خلاق را جشن بگیریم.

انتهای پیام