زلزله پشت در است! – اسنااز آنجایی که کشور ما بر روی یکی از دو کمربند زلزله خیز دنیا قرار دارد و با وجود گسل های فراوان، ایران کشوری زلزله خیز محسوب می شود و فراوانی زلزله در نقاط مختلف کشور طبیعی است. ایران ششمین کشور زلزله خیز جهان است و ۹۰ درصد خاک آن بر روی گسل های زلزله قرار دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از موهان ولاگامدر دهه گذشته تعداد زمین لرزه ها در کشور ما حدود ۹۵۰ مورد بود و از این آمار به طور متوسط ​​هر سال یک زلزله ۶ ریشتری و هر ۱۰ سال یک زلزله ۷ ریشتری رخ می داد و باعث ایران شد. این کشور از نظر تعداد قربانیان زلزله در رتبه چهارم جهان قرار دارد.

چه کار باید بکنیم آیا در قرن بیست و یکم با وجود پیشرفت علم و فناوری می توانیم دست به کار شویم و شاهد نابودی جان و مال خود در اثر این حوادث باشیم؟ البته که نه! در حالی که زلزله یک پدیده طبیعی غیرقابل پیش بینی است، می توان با استفاده از فناوری های نوین در صنعت ساختمان و استفاده از مصالح ایمن از شدت خسارات آن بکاهد.

علت خرابی ساختمان در اثر زلزله چیست؟

همانطور که گفته شد امروزه با استفاده از آخرین فناوری های روز در صنعت ساختمان و همچنین استفاده از مصالح ایمن، استاندارد و مطمئن می توان تا حدود زیادی از آسیب دیدن ساختمان ها در اثر زلزله جلوگیری کرد.
بخش هایی از ساختمان که مربوط به نوع ساخت و ساز ایمن و اساسی است که می تواند ساختمان را در برابر زلزله ایمن کند به شرح زیر است:

فونداسیونی که قسمت زیرین ساختمان را شامل می شود و بار ساختمان از طریق آن به زمین منتقل می شود و یکی از مهم ترین قسمت های ساختمان است که می تواند نقش مهمی در استحکام و پایداری ساختمان داشته باشد. در صورت اجرای اصول، ساختمان
میلگرد یکی از اجزای اصلی در اجرای فونداسیون است که استفاده از نوع مناسب و استاندارد آن در اجرای فونداسیون بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل قیمت میلگرد در اجرای این قسمت از ساختمان ویژه است.

آمار در موارد تخریب ناشی از زلزله های گذشته حاکی از آن است که بیشتر این تخریب ها به دلیل عدم استحکام و شکست ستون ها بوده است که ممکن است به دلایلی از جمله تخریب بتن یا ناکافی بودن تعداد گره ها در مکان های خاص باشد. . از طرفی استفاده اولیه از تیرهای با کیفیت و استاندارد نیز در استحکام شفت ها نقش دارد. بنابراین قیمت روز دستگاه هایی مانند قیمت تیرآهن در انواع مختلف در اجرای ستون مهم تلقی می شد.

  • قرار دادن هسته سازه در موقعیت صحیح

بخش اصلی سازه که می تواند نقش مهمی در رفتار سازه در هنگام زلزله داشته باشد هسته سازه است. اگرچه طبق آمار درصد کمی از ساختمان های تخریب شده در اثر زلزله به دلیل نامنظمی بودن پله ها و هسته آسانسور تخریب شده است.
اما توجه به قرار دادن هسته سازه در محل صحیح و ایمن خود یکی از ارکان مهم ساخت یک ساختمان ایمن ضد زلزله است.

یکی دیگر از عوامل تخریب ساختمان در اثر زلزله تعداد طبقات است. آمارها حاکی از آن است که آسیب های ناشی از زلزله در ساختمان های با تعداد طبقات بالا (بیش از ۳ طبقه) بیشتر از ساختمان های دارای طبقات پایین است. بنابراین رعایت اصول و امنیت ساختمان در ساختمان های بلند اهمیت بیشتری پیدا می کند.

یکی دیگر از مواردی که برای ایمن سازی ساختمان در برابر زلزله باید در نظر گرفت، شکل پلان آن است. پلان طبقات مربعی رفتار لرزه ای بهتری در مقایسه با پلان هایی با اشکال I، X یا + دارد. بنابراین در طراحی ساختمان باید به مواردی از این دست توجه کرد تا کمترین خسارت ناشی از زلزله را در ساختمان مشاهده کرد.

  • طبقه همکف نرم

کف نرم به کفی گفته می شود که به دلیل درب، پنجره یا فضاهای تجاری بزرگ، مقاومت و استحکام کمتری در برابر زلزله دارد.
حال اگر طبقه همکف این ویژگی را داشته باشد یا نرم نامیده شود می تواند باعث زلزله بیشتر شود. طبقه همکف نرم معمولاً زمانی ساخته می شود که برای مقاصد تجاری و ایجاد فضاهای بزرگ در نظر گرفته شود.
بنابراین می توان گفت برای جلوگیری از آسیب های احتمالی در هنگام زلزله باید به اصول ایمنی در طبقات همکف نیز توجه کرد.

  • شکل ساختمان در طبقات بالا

تجربه نشان داده است که ساختمان هایی که طبقات بالایی آنها به طور منظم متمایز است، برخلاف ساختمان هایی که طبقات بالایی آنها دچار شکست یا پسرفت می شوند، مقاومت بیشتری در برابر ارتعاشات لرزه ای نشان می دهند. بنابراین توجه به این نکته در طراحی ساختمان ضروری است.

اخرین حرف:

همانطور که گفته شد کشور ما بر روی کمربند لرزه خیز واقع شده است و وقوع چندین زلزله کم و زیاد در طول سال و در نقاط مختلف کشور اجتناب ناپذیر است.
آنچه مسلم است با توجه به تکنولوژی ها و روش های امروزی می توان تا حد زیادی از آسیب های ناشی از شکست ساخت و ساز جلوگیری کرد.
در کنار روش ها و اصول ایمن ساخت، استفاده از ابزار و مصالح ایمن و استاندارد نقش بسیار مهمی در این زمینه دارد. پرهیز از خرید و عرضه مصالح بدلی و غیراستاندارد به دلیل قیمت پایین موضوع بسیار مهمی در تامین ایمنی ساختمان است.

پایان گزارش تبلیغات